У концертному залі "Крокус Сіті Холл" Москві ввечері 22 березня стався масштабний теракт – кілька людей у камуфляжі відкрили вогонь з автоматів просто під час музикального концерту. У будівлі пролунав вибух і спалахнула пожежа, за офіційними даними загинули щонайменше 40 людей, ще близько сотні поранені.
Влада РФ вже встигла звинуватити Україну, тоді як в українській розвідці стрілянину в Москві назвали провокацією російських спецслужб, виконаною за вказівкою диктатора Володимира Путіна. Причому це вже далеко не перший теракт, у якому підозрюють путінський режим. OBOZ.UA пропонує згадати про інші та розповідає, яку вигоду вони могли принести Кремлю.
"Рязанський цукор"
У вересні далекого 1999 року Росію сколихнула серія вибухів у житлових будинках. Теракти було вчинено в російських містах Буйнакськ, Москва та Волгодонськ. Багатоповерхівки було підірвано за допомогою закладеної в підвали вибухівки.
Тоді 307 осіб загинули, ще понад 1700 дістали поранення різного ступеня тяжкості або постраждали в тій чи іншій мірі. Москва офіційно звинуватила в терактах керівників угруповання "Ісламський інститут "Кавказ" Еміра аль-Хаттаба і Абу Умара, які нібито винайняли північнокавказьких бойовиків.
Однак на думку багатьох аналітиків, зокрема дослідника й історика Юрія Фельштинського, колишніх співробітників ФСБ Олександра Литвиненка, Михайла Трепашкіна, політолога Андрія Піонтковського та інших, вибухи в житлових будинках організувала ФСБ РФ та безпосередньо тодішній прем'єр Путін.
Відповідно до цієї версії, вибухи були вигідні Москві і, навпаки, не вигідні бойовикам. Крім того, саме після них Путін домігся підвищення рейтингу і, як наслідок, перемогу на президентських виборах 2000 року. Також серед імовірних цілей терактів називали бажання Кремля посилити роль ФСБ у політичному житті РФ, намагання залякати політичних суперників Путіна, а також необхідність виправдати Другу чеченську війну.
"У вересневих подіях 1999 року навіть за версією ФСБ не брали участь чеченці – жоден чеченець навіть за версією ФСБ, Володимира Путіна, Миколи Патрушева – у вересневих подіях 1999 року не брав участі. А між тим через них була розпочата Друга чеченська війна. Так що вересень 1999 – це чистий, доведений випадок злочину спецслужб Росії проти народу", – казав історик Юрій Фельштинський.
Трагедія Норд-Осту
Понад двадцять років тому, увечері 23 жовтня 2002 року, будівлю Театрального центру в Москві на Дубровці захопила група із 40 чеченських бойовиків на чолі з Мовсаром Бараєвим. У цей час там йшов мюзикл "Норд-Ост". У заручниках опинилося понад 900 осіб: актори, персонал театру, глядачі, зокрема й діти.
Через три дні російські силовики розпочали штурм, під час якого було застрелено всіх бойовиків, а невідомим газом було отруєно на смерть, за різними даними, від 130 до 174 заручників. Близько 700 людей постраждали, деякі отримали інвалідність другого та третього ступеня. Самі чеченці не вбили жодної людини.
У телевізійному зверненні Путін подякував силовикам за врятування сотень заручників і перепросив за те, що не вдалося врятувати інших. Роки потому, в березні 2018 року Путін заявив, що особисто наказав розпочати штурм, оскільки нібито бойовики збиралися влаштувати "розстріл заручників на Красній площі з метою здійснити тиск на політичне керівництво Росії".
У трагедії Нрд-Осту низка аналітиків також знайшли слід путінських спецслужб. Зокрема, адвокат Михайло Трепашкін стверджував, що перед терактом Мовсар Бараєв був помічений у Москві на місці зустрічі з людьми, які приїжджали на автомобілях адміністрації Путіна.
А колишній сенатор Сергій Пугачов стверджував, що під час теракту МВС перехопило переговори, в яких інший організатор теракту Руслан "Абубакар" Ельмурзає нібито отримував команди від співробітників ФСБ.
Теракти в метро Росії
У період із 1996 по 2017 рік у метро РФ сталося дев'ять терактів. Перший – у Москві 11 червня 1996 року на перегоні між станціями "Тульська" та "Нагатинська". Під пасажирським сидінням спрацювала бомба потужністю 500 г тротилу. Загинуло четверо людей, ще 12 отримали поранення. Через півтора роки було затримано двох підозрюваних, імена яких не розголошувалися.
Одним із найкривавіших був теракт на станції "Пушкінська" в Москві, який стався 8 серпня 2000 року. Тоді загинули 13 людей, ще 118 отримали поранення.
Але найстрашнішим був вибух 6 лютого 2004 року, який стався між станціями "Автозаводська" та "Павелецька" в метро Москви. Бомбу, начинену металевими предметами, потужністю близько 4 кг тротилу, підірвав терорист-смертник, загинула 41 людина, 250 отримали поранення.
31 серпня 2004 року на станції "Ризька" в Москві загинули десять людей, зокрема й два терористи. Ще 46 дістали поранення.
29 березня 2010 року в місцеві столиці РФ спрацювали дві бомби: на станції "Луб'янка" та "Парк культури". Загинули 39 людей, понад 70 було госпіталізовано.
3 квітня 2017 року вибух невстановленого пристрою стався в метро Санкт-Петербурга, у вагоні на перегоні між станціями "Технологічний інститут" та "Сінна площа". Загинули 14 людей разом головним підозрюваним, ще пів сотні було поранено. Відповідальності за теракт ніхто не взяв.