Одне з найважливіших свят у році християн Благовіщення Пресвятої Богородиці українці за новоюліанським календарем відзначають 25 березня.
Значення цієї дати дуже символічне – "добра звістка", названа на честь явлення Діві Марії Архангела Гавриїла, який сповістив їй, що незабаром вона стане матір'ю сина Божого та Спасителя всього світу Ісуса Христа.
Описав це євангеліст Лука:
"Архангел Гавриїл був посланий Богом сповістити заручену з Йосипом Діві Марії , що їй належить зачати від Духа Святого і народити дитину ... і ось, зачнеш у утробі, і народиш Сина, і даси Йому ім'я Ісус. Він буде Великий і наречеться Сином Всевишнього , І дасть Йому Господь Бог престол Давида, батька його, і вік царюватиме в домі Якова, і царювання Його не буде кінця ". На що Марія відповіла: "Хай буде мені за твоїм словом", - говорилося в Євангелії.
Починаючи з другого століття Благовіщення Діви Марії називали чи не найпершим в історії віруючих "актом спокути" – коли послух Діви Марії врівноважив непослух Єви.
Свято Благовіщення також наділене багатьма традиціями та прикметами. У народі говорили: "Птах гнізда не в'є, дівчина коси не плете", настільки спокійним і розміреним ставленням відрізнялися християни.
Обов'язково слід відвідати храм, краще – всією сім'єю, обравши для цього свій святковий одяг. Церковна служба зазвичай супроводжується освяченням проскури, спекти їх можна вдома і принести із собою до церкви, а зберігати потім потрібно за іконами в будинку.
Наші предки вважали їх цілющими і навіть використовували як засіб від лихоманки. Коли свято припадає на Страсну седмицю Великого посту, не дозволяються послаблення, проте будь-якого іншого тижня посту дозволяється їсти рибні страви і пити трохи червоного вина, тому господині заздалегідь дбають про святковий стіл.
Великі компанії сьогодні не вшановуються, не прийнято ходити в гості, краще залишитися вдома з близькими. У цей день також завжди спостерігали за погодою, адже вона віщувала, яким буде літо.
Раніше ми повідомляли про суворі заборони на Великий піст-2024: коли відзначаємо Благовіщення, суботу Лазаря та Вербну неділю.