Створена росіянами державна компанії лише за 2023 рік вивезла з окупованої частини Запоріжжя майже 212 тис. тонн зерна на приблизну сумму $46 млн. Українське зерно російські крадії везуть у Туреччину, Лівію та Ізраїль. До торгівлі краденим докладаються і компанії з Європи.
Про це свідчать російські експортні дані, проаналізовані журналістами-розслідувачами з NGL.media.
Хто краде українське зерно
– Звісно, аналіз такої сірої торгівлі має свої обмеження, тому це далеко не вичерпні дані. Ми можемо стверджувати саме про такий обсяг завдяки даним митних декларацій, де експортером чи декларантом є російський Государственный зерновой оператор – основний експортер збіжжя з окупованих територій, – йдеться у матеріалі.
Ще посеред травня 2022 року російські бізнесмени утворили в окупованому Мелітополі підприємство Государственный зерновой оператор (ГЗО), а установчі документи до цієї організації затверджував очільник окупаційної адміністрації Євген Балицький, який був нардепом Верховної Ради у 2012-2019 роках від Партії регіонів і Опозиційного блоку.
Вже після великої війни з Росією Балицький перебіг на сторону росіян та став гауляйтером захопленої частини Запорізької області з центром у Мелітополі. Балицький заочно засуджений в Україні до 15 років позбавлення волі.
Саме підприємство ГЗО захопило більшість угідь, зернових комплексів та сільськогосптехніки на Запоріжжі.
Спочатку підприємство окупантів діяло без реєстрації у загальноросійському реєстрі. Згадка про ГЗО у реєстрі з’явилась лише у грудні 2022 року.
У 2023 ГЗО вже була внесена у санкційний перелік Сполучених Штатів, а згодом санкції запровадили Україна та Велика Британія.
Хоча, як це властиво російським підсанкційним компаніям, ГЗО обходить ці санкції та використовує компанії-прокладки на іноземних ринках.
За даними NGL у 2023 році підприємство експортувало 212 тис. тонн агропродукції з окупованих територій України на суму близько $46 млн.
Зазначається, що з 212 тис. тонн росіяни безпосередньо через ГЗО експортували 145 тис. тонн, а ще майже 67 тис. тонн – через компанії-прокладки, де ГЗО є декларантом, свідчать дані міжнародної бази експортно-імпортних операцій Market Inside.
Зазначається, що керівники ГЗО Нікіта Бусел та Алєксєй Джуркін є обвинуваченими в Україні за ст. 438 ККУ (порушення законів та звичаїв війни). Їхню справу розглядає Шевченківський районний суд Києва.
Як РФ обходить санкції для продажу українського зерна
За даними журналістів, компанія ГЗО використовує для обходу санкцій мережу компаній-прокладок з Росії:
- Агрогруп;
- Самсон;
- Тезорі Делла Терра;
- Глобал Трейд;
- Женіді Груп.
– Саме з цими компаніями міжнародні покупці укладають договори про закупівлю збіжжя, що дає їм можливість у подальшому стверджувати, що безпосередньо у ГЗО вони нічого не купували. Використовуючи посередників, ГЗО додатково маскує українське походження зерна, – йдеться у розслідуванні.
За даними журналістів, окупанти, що розпродають зерно з територій України на іноземних ринках, роблять це через пов’язані між собою компанії Тезорі Делла Терра, де засновницею є Ірина Курганська, і Самсон, де компанія Тезорі має 80% у статутному капіталі.
Підприємство Тезорі Делла Терра було зареєстровано у вересні 2023 року. Втім, ще до кінця року, компанія взяла участь у вивезенні понад 18 тис. тонн зерна з окупованих регіонів України, пише NGL.media, посилаючись на митні дані.
У матеріалі зазначається, що протягом грудня компанія експортувала 6,6 тис. тонн соняшникового насіння вартістю $2,3 млн для Mercalix Trade Dmcc з ОАЕ, на що вказують дані з Market Inside. Митні дані про цю партію соняшникового насіння містять згадку ГЗО, як декларанта.
У двох інших поставках Тезорі Делла Терра для Mercalix Trade Dmcc підсанкційний ГЗО вказаний і експортером, і декларантом.
У спробі з’ясувати обставини торгівлі компанії з ОАЕ з окупантами, представники Mercalix Trade Dmcc відповіли на запит журналістів твердженням, що мала лише один контракт з Тезорі Делла Терра, який був розірваний після того, як компанія дізналась про підсанкційний статус судна, що перевозило збіжжя.
Журналісти також дізнались, що українська агропродукція, яке ГЗО експортує через іноземні підприємства, завантажується через порт Кавказ у Керченській протоці, який розташований у Краснодарському краї РФ. Завдяки цьому окупанти вказують у документах для митниці, що “країна походження зерна – Росія”.
Посіпаки окупантів з ГЗО також не цураються відвантажувати зерно через українські порти у Бердянську чи Маріуполі, які знаходяться під окупацією. Це пов’язано із тим, що цей ланцюжок для росіян є зручнішим у зв’язку із близкістю до Мелітополя, де розташована компанія.
Хто купує українське зерно з окупованих територій
Найбільшим покупцем зерна у російських компаній, де ГЗО є декларантом, а часто й експортером, є турецька компанія Trans World Agro Tarim Ihracat Ithalat Limited Sirketi (Trans World Agro), вказують журналісти.
За їх даними, це турецьке підприємство придбало майже 134 тис. тонн зерна вартістю $28,6 млн.
Як вказується у матеріалі, Trans World Agro утворилась у грудні 2022 року, а її засновником є громадянин Ізраїлю Леон Мейс (Leon Mase). Директором формально турецької компанії є українець Леонід Пашковський.
– Після того, як діяльністю Trans World Agro почали цікавитися медіа, прізвища Пашковського і Мейса зникли з установчих документів компанії. Замість них у грудні 2023 року новим власником і заодно директором став ще один українець – 63-річний Дмитро Лисканіч, моряк з Херсона, – йдеться у матеріалі.
Леонід Пашковський, якому наразі 64 роки, у минулому був нардепом Верховної Ради III скликання від херсонського виборчого округу №184. Тоді він був головою правління в АТ Національна газова компанія.
За даними журналістів, протягом останніх двох років Пашковський перебуває за межами України. Він втік через кордон з Угорщиною у березні 2023 року і після цього не повертався до України.
Іншим покупцем зерна з окупованих територій України є компанія Daliland Alliance Ltd, зареєстрована на Маршалових островах, свідчить інформація з митної документації.
NGL.Media вказує, що Daliland Alliance Ltd зареєстрована в офшорній зоні Маршаллових островів, тому власники компанії приховані. Відомо про дату її заснування – 2019 рік.
Третє місце за кількістю придбаного українського зерна з рук окупантів посідає швейцарська компанія Vivalon AG. Про це раніше навіть писала одна з найвідоміших швейцарських газет Neue Zürcher Zeitung.
Швейцарський аналітичний центр Public Eye через торговельну базу даних Globalwits виявив російські митні декларації, які свідчать, що у вересні-жовтні 2023 року Vivalon AG купила п’ять партій зерна у російського експортера Самсон. У цих митних деклараціях ГЗО всюди вказаний як вантажовідправник і декларант вантажів, пише видання.
Загальна вартість вантажів цієї компанії склала $4,9 млн.
Ще 4,6 тис. тонн кукурудзи, згідно з даними Market Inside, мали б вивезти до Туреччини для Krugozor lines lojistik deniz hava kara tasimiciligi limited sirket.
– Це турецька компанія, засновником якої до вересня 2022 року був громадянин Азербайджану Ельбрус Хусейнов, який давно працює як з Туреччиною, так і з Росією, – пише NGL.media.
Восени 2023 року фірма перейшла у власність Махнур Хусейнової, також громадянки Азербайджану.