Офіційні особи штату Техас оголосили, що вірус пташиного грипу підтверджено в однієї людини після контакту з молочними коровами, які ймовірно були заражені.
Це лише другий випадок пташиного грипу H5N1 у людей у Сполучених Штатах, перший був у 2022 році.
Вірус пташиного грипу стає більш агресивним
Повідомлення з Техасу придало нового тривожного забарвлення уже відомими фактам про те, що вірус пташиного грипу стає більш агресивним, він вразив мільйони птахів і морських ссавців у всьому світі, а останнім часом і корів у Сполучених Штатах.
Основним симптомом у працівника ферми, що захворів нині, був кон’юнктивіт.
Речниця Департаменту охорони здоров’я штату Техас Лара М. Антон уточнила, що пацієнт працював безпосередньо з хворими молочними коровами, і що це єдиний випадок. Бо понад десяток людей, які працювали разом із ним, почуваються добре, а їхні аналізи на наявність вірусу негативні.
Згідно з даними Центру з контролю та профілактики захворювань, хворий нині лікується противірусним препаратом і одужує.
Центр зобов’язав державні департаменти охорони здоров’я продовжувати спостереження за іншими людьми, які могли контактувати з інфікованими птахами та тваринами.
Уникати сирого молока і необробленого м’яса
Фахівці радять уникати контакту з хворими або мертвими птахами та тваринами, а також сирим молоком, фекаліями та іншими потенційно зараженими біологічними матеріалами.
Експерти кажуть, що H5N1, схоже, з моменту своєї ідентифікації у 1996 році ще не адаптувався до ефективного поширення серед людей.
А от до корів вірус міг потрапити через заражені слину, фекалії, інші виділення диких птахів, що потрапляли у їжу чи воду великої рогатої худоби.
Незважаючи на те, що вірус часто є смертельним для птахів, у корів він, здається, викликає відносно легку хворобу.
Міністерство сільського господарства США заявило, що не планується знищення постраждалих стад, як це робиться зі зграями птахів, заражених вірусом. Корів лікуватимуть.
Однак фахівців тривожить той факт, що вірус поширюється від корови до корови. Це може призвести до більших і триваліших спалахів.
А також дасть вірусу додаткові можливості адаптуватися до нових хазяїв – ссавців, підвищуючи ризик отримання мутацій, які роблять його більш небезпечним для людей.
Центр з контролю та профілактики захворювань вважає, що залишається і ризик зараження вірусом через споживання непастеризованих або сирих молочних продуктів.