Перемога Владіміра Путіна на виборах була очікуваною — фактично вирішеною — але опір його режиму західним санкціям продовжує дивувати. США і союзники розуміють, що їхні заходи могли б бути жорсткішими — адже, нинішнє обмеження цін на російську нафту лише обмежує експорт до Європи. І все ж, ще взимку 2023 року очікувалося, що ця політика може підірвати військові зусилля Кремля.
Хоча долар і сьогодні може мати міжнародну економічну перевагу, нещодавнє поліпшення військових показників Росії, попри санкції, доводить, що США більше не можуть скасувати дії, які їм не подобаються рішенням міністра фінансів — особливо коли суперечки в Конгресі США продовжують затримувати величезний законопроєкт на суму 60 мільярдів доларів для фінансування України. А захищена від санкцій економіка Росії допомагає їй уникнути поразки в Україні, повідомляє Politico.
Як уже зазначалося, частковий вплив санкцій, запроваджених Заходом проти Росії, є навмисним. Продовження поставок російських вуглеводнів розглядається більшістю міжнародних лідерів як необхідна умова стабільності світового енергетичного ринку, і цю думку мовчки поділяють США та ЄС.
Крім підриву сили США за допомогою триваючої економічної дезінтермедіації (усунення посередників в економіці з ланцюжка поставок, або "вирізання посередника" на міжнародному рівні), є ціла низка переконливих аргументів на користь того, чому військові дії Росії в Україні витримали шквал обмежень з боку Заходу. З фінансової точки зору, масштабні фіскальні стимули російського уряду під час пандемії Сovid-19, а потім для підтримки воєнного конфлікту, проклали шлях до впевненого зростання і низького безробіття. Центральний Банк Росії з таким самим успіхом підтримує рубль, тим самим стримуючи інфляцію і забезпечуючи прибутковість уряду.
Торгова позиція Росії також швидко відновилася після початкового шоку. Крім того, потужний експорт — особливо морський експорт сирої нафти, який досяг максимуму майже в 3,5 мільйона барелів на день у 2023 році був підтриманий деякими європейськими судноплавними компаніями, на превеликий жаль України.
"Руйнівний ізоляціонізм американських правих, неквапливий підхід Європи до боротьби з імперіалізмом Путіна, санкції, які дратують Кремль, але не перешкоджають йому, — все це робить вигнання Росії з Донбасу, і тим паче з Криму, дедалі більш малоймовірною перспективою", — пише Politico.
Мало сумнівів, що відносно патова ситуація 2023 року помітно змінилась на користь Росії. Можливо, знадобляться подальші значні територіальні втрати на Донбасі й відступ українських військ, — щоб альянс на чолі зі США нарешті переглянув свої заходи щодо стримування Путіна.
Нагадаємо, що газета Financial Times вже зазначала, що економіка Росії залишається стійкою попри західні санкції. Адже Росія отримує величезні доходи від енергетичних ресурсів.