В Україні, як завжди, розпочалася весняна сільськогосподарська метушня. Але цього разу, на жаль, вона проходить в умовах воєнних дій, що робить набагато складніше.
Аграрії розповідають, що ситуація нелегка. Поля заміновані, фермери на межі фінансового краху, а доступ до техніки та кадрів дуже обмежений. Але українські фермери не здаються.
Цього року вони планують засіяти не менше, ніж минулого, хоча доводиться зізнатися, що фінансові труднощі змушують їх економити на всьому, починаючи від добрив і закінчуючи сучасними технологіями. В результаті, урожай, швидше за все, буде не таким рясним, як хотілося б.
На щастя, є світлі моменти. Розблокування морського експорту дає надію на додатковий виторг, хоч і це, звичайно, не вирішує всіх проблем.
А ось щодо культурного ландшафту майбутнього постають питання. За прогнозами, посіви кукурудзи скоротяться, а ось олійні культури, такі як соєві боби та ріпак, будуть у тренді. Це може змінити картину на полях та на ринку.
Однак, крім фінансових труднощів, фермери стикаються з іншими проблемами. Йдеться про дефіцит техніки та кадрів, особливо в районах, що зазнали військових дій. Багато агрегатів постраждали від обстрілів, а кадри із сільської місцевості йдуть на фронт. Для багатьох це справжня біда.
І, звичайно, не варто забувати про розмінування полів, що теж коштує грошей, а зараз їх особливо не вистачає.
Щодо цін, то вони, як завжди, залежатимуть від усього: від курсу долара до цін на пальне і навіть зростання мінімальної зарплати.
Тож, з одного боку, українські фермери – це справжні герої, які попри все продовжують боротися за свої врожаї. З іншого – перед ними стоїть безліч проблем, які потрібно вирішувати якнайшвидше, щоб забезпечити продовольчу безпеку країни та підтримати економіку.