Подорож найстарішими містами України: від Києва до Хотина
Подорож найстарішими містами України: від Києва до Хотина

Подорож найстарішими містами України: від Києва до Хотина

Якщо ви полюбляєте історичні фільми та тему Середньовіччя, то напевно задавалися питанням, а який же вигляд наша країна мала в ті часи? Режисери та художники намагаються відтворити атмосферу тієї епохи, але все ж багато що залишається плодами домислів і фантазії. Та якщо ви хочете побачити спадщину давнини на власні очі, то це можна зробити й без машини часу. Потрібно тільки знати, куди їхати.

В Україні є безліч міст, які існують століттями. Місцеві жителі дбайливо зберегли все, що можна: експонати з розкопок, пам’ятки, іноді навіть цілі будівлі!

Отже, куди варто поїхати, щоб доторкнутися до історії України?

Білгород-Дністровський

У VI столітті до нашої ери греки заснували тут поселення Тіра. Неодноразово на нього нападали варвари, проте місту вдалося вціліти. Хто ним тільки не володів. Ті ж римляни та візантійці залишили тут чималий слід. Цікаво, що сучасна назва з’явилася тільки в серпні 1944 року.

Що подивитися

  • Аккерманська фортеця — найбільше фортифікаційне укріплення в Україні. Площа — 9 гектарів, протяжність стін — понад 2 кілометри. Тут навіть зараз багато туристів, а в мирний час тут частенько проходили різноманітні фестивалі з лицарськими турнірами, музичними концертами та цікавими майстер-класами. На території ви знайдете кафе, прокат костюмів, стрільбище і розкопки міста Тіра.
  • Підземна церква Іоанна Сучавського, що збереглася з XIV століття. Є пам’яткою архітектури національного значення.
  • Скіфська могила — гробниця, у якій у I столітті до нашої ери поховали знатного воїна. Також у ній було знайдено кам’яну зброю.
Подорож найстарішими містами України: від Києва до Хотина

Київ

Офіційною датою заснування міста прийнято вважати 482 рік, хоча достеменно це не встановлено. У столиці можна гуляти дуже довго, і подивитися тут є на що. Але сьогодні ми хочемо вам порекомендувати щось, окрім Києво-Печерської лаври, Андріївського узвозу чи Золотих Воріт.

Що подивитися

  • Пирогове — парк-музей архітектури та побуту під відкритим небом. На площі в 150 гектар розташовано близько 300 об’єктів із різних регіонів України. Також тут ви побачите театралізовані дійства: народні пісні, танці, роботу ремісників. Не забудьте придбати автентичні сувеніри.
  • Набережна Дніпра — тягнеться від Поштової площі до мосту Патона. Тут можна побачити відтворену церкву Різдва Христового, у якій прощалися з Тарасом Шевченком, а також пам’ятник засновникам міста — Кию, Щеку, Хориву та Либіді.
  • Театр української драми імені Івана Франка заснований 1920 року. Його зал оформлений у найкращих традиціях рококо. Та і зовні є на що подивитися.
  • Музей історичних коштовностей України має понад 80 тисяч експонатів, більшість з яких були знайдені під час розкопок. Ви побачите скіфське золото, срібне та церковне начиння, монети, ювелірні вироби та всесвітньо відому Скіфську Пектораль.
  • Музей іграшок — доволі маловідома, але дуже цікава локація, у якій зібрано понад 10 тисяч експонатів з усієї країни. Тут ви побачите героїв улюблених мультфільмів, ляльок ХІХ століття та ще багато всього.
Подорож найстарішими містами України: від Києва до Хотина

Коростень

Вперше місто було згадане в "Повісті минулих літ" 945 року. Тоді воно називалося Іскоростень, його населяли древляни. До речі, саме вони колись постали проти князя Ігоря, після чого його дружина — Ольга — жорстоко поквиталася зі зрадниками.

Що подивитися

  • Древлянський парк — одна із найгарніших зелених зон України. Окрім неймовірного ландшафту, тут можна побачити залишки давнього городища, пам’ятник Ользі, Володимиру Великому, Добрині Микитовичу та давню купальню. Не оминайте увагою місцевий фонтан. Він створений з червоного граніту, такого ж, як використовували для будівлі залізничного вокзалу в Києві.
  • Військово-історичний комплекс "Скеля" — унікальна інженерна споруда, що не має аналогів у світі. Це підземний комплекс з автономною системою опалення, водопостачанням, каналізацією та телефонією. Тут працює музей фортифікації, деякі експонати якого єдині у своєму роді.
  • Краєзнавчий музей, основною темою якого є древлянський період. Серед експонатів є ювелірні вироби, яким понад 1000 років.
Подорож найстарішими містами України: від Києва до Хотина

Ужгород

Перші згадки про місто датуються 893 роком. Довгий час воно належало угорцям. Щоправда, назва тоді була іншою — Унгвар: на честь річки Унг. Зараз це історичний центр Закарпаття.

Що подивитися

  • Ужгородський замок, який заснували ще в IX столітті. Знайомого нам вигляду він набув завдяки сім’ї Другетів, які переїхали сюди з південної Італії у XIV столітті та реконструювали споруду.
  • Скансен — музей народної архітектури та побуту поруч із замком. У ньому ви побачите дерев’яні будівлі з різних частин Закарпаття.
  • Вулиця Капітульна — одна з найдавніших у місті, яка, до того ж, зберегла стару бруківку. Частину дороги замостили ще 1806 року.
  • Міська ротонда була збудована щонайменше в XII столітті. У XIV поруч звели церкву Святої Анни. Всередині ви побачите унікальні фрески, виконані італійськими майстрами.
Подорож найстарішими містами України: від Києва до Хотина

Чернігів

Ще одне місто, що згадувалося в "Повісті минулих літ". Датою заснування вважається 907 рік. Але археологічні розкопки свідчать, що тут жили люди значно раніше.

Що подивитися

  • Спасо-Преображенський і Борисоглібський собори.
  • Болдині гори — величезний курганний некрополь, у якому поховані воїни-дружинники, серед яких, за легендою, є і Ілля Муромець.
  • Антонієві печери — ще одна визначна пам’ятка з часів Київської Русі.
  • П’ятницька церква, побудована в XIII столітті. Прийнято вважати, що тут ховалися ченці, жінки та діти під час монгольської навали.
  • Дерев’яні будівлі. Їх тут доволі багато, проте вони схильні до нищівного впливу часу.

Хотин

Датою заснування вважається 1002 рік. За свою історію місто належало різним державам. Та місцеві точно знають, що перші будівлі на цій території були зведені ще за Київської Русі.

Що подивитися

  • Хотинська фортеця, яка входить до списку семи чудес нашої країни. Була побудована в XIII–XVIII столітті, почав її зведення ще Данило Галицький. Споруда включає в себе п’ять оборонних веж, офіцерські казарми, палац коменданта і церкву з фрагментами стародавніх розписів. Також тут неодноразово знімали фільми, серед яких: "Захар Беркут", "Тарас Бульба" і "Балада про доблесного лицаря Айвенго".
  • Митниця — одноповерхова будівля XVII–XVIII століття, в якій колись вирувало життя. Нині ж це покинута хатинка, яка навряд чи може похизуватися популярністю серед туристів.
  • Свято-Покровський собор, зведений у 1867–1868 роках. Навколо нього розкинувся гарний парк. Поруч — будинок ХІХ століття та спортивна школа, яка колись була костелом.
  • Міський театр, виконаний у незвичайному стилі — бринковянському.
Подорож найстарішими містами України: від Києва до Хотина

Кілія

Невеликий районний центр на березі Дунаю в Одеській області. Це найстаріше місто України — точна дата заснування невідома, приблизно між VII та II століттями до нашої ери. Колись тут було грецьке поселення, що називалося Ахіллія. За часів Київської Русі князь Святослав хотів перенести сюди столицю, але його планам завадила фатальна битва з половцями.

На жаль, зараз відвідувати Кілію занадто ризиковано через постійні обстріли та тривоги. Але після перемоги обов’язково сюди завітайте.

Що подивитися

  • Залишки Кілійської фортеці, що була закладена візантійцями в XI столітті.. Укріплення за свою історію кому тільки не належало, тож перебудовували його всі: від римлян до молдован. У XIX–XX форт заважав розбудові міста, тож його розібрали. Зараз на цьому місці зеленіє парк.
  • Напівпідземна Миколаївська церква, побудована в XV столітті на початку турецького періоду. Мусульмани дозволяли будувати християнські храми, але за умови, що вони будуть нижчими за мечеті, звідси й таке дивовижне розташування.
  • Покровська церква — найстаріший старообрядницький храм в Одеській області, зведений 1846 року.
  • Острів Зміїний. Перша згадка про нього зустрічається в джерелах кінця VII століття до нашої ери. Тоді його називали Левке. Тут був побудований, а потім зруйнований храм Ахілла.

Добре, що в нашій країні ще збереглися шматочки минулого. Вони дають нам змогу не тільки пізнавати історію, а й замислюватися про сьогодення. Сподіваємося ми змогли надихнути вас на наступну поїздку!

Раніше OBOZ.UA розповідав про найгарніші фортеці України.

Тільки перевірена інформація у нас в Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader