В ОПУ розповіли, коли Україна отримає конфісковані активи РФ і чому процес затяжний
В ОПУ розповіли, коли Україна отримає конфісковані активи РФ і чому процес затяжний

В ОПУ розповіли, коли Україна отримає конфісковані активи РФ і чому процес затяжний

У Вашингтоні більш рішуче підтримують законопроєкти REPO щодо саме конфіскації російських заморожених активів на користь України. В Євросоюзі з цим питанням набагато складніше, хоча є певний оптимізм, що Україні вже цього року можуть передати дохід від російських активів.

Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповіла заступниця очільника Офісу президента України Ірина Мудра, яка безпосередньо займається питанням повернення цих активів.

Скільки заморожених активів

За словами Ірини Мудрої, станом на 31 грудня 2021 року – це остання звітна дата перед повномасштабним вторгненням РФ в Україну, – Росія в різних юрисдикціях розмістила близько 131 млрд доларів золотом.

Зараз дивляться

У Китаї – близько 100 млрд доларів, в Німеччині – 96 млрд доларів, у Франції – 60 млрд доларів, у Японії – 57 млрд доларів, у США – 39,2 млрд доларів, у Великій Британії – 31,3 млрд доларів, у Канаді – 16,5 млрд доларів, в Австрії – 15,3 млрд доларів.

В низці інших країн ще 35,5 млрд доларів.

Після 24 лютого 2022 року Москва перестала публікувати свої офіційні дані, тому зараз доводиться самостійно збирати цю інформацію. Україна аналізувала заяви представників держав і фінансову звітність бельгійського депозитарію Euroclear.

З огляду на цю інформацію на сьогодні, в Європі зосереджено 191 млрд євро або 210 млрд доларів. У Франції, наприклад, є близько 19 млрд євро або 21 млрд доларів. У Швейцарії близько 8 млрд швейцарських франків – це 8,4 млрд доларів. В Японії теж є досить значна частка російських грошей – близько 34 млрд доларів.

Тому у підсумку Україна може претендувати на 255 млрд євро або 280 млрд доларів, наголошує Ірина Мудра. За даними до початку вторгнення сума активів зменшилася на 50-70 млрд доларів. Тобто гроші вивели заздалегідь.

Прямий дохід від заморожених активів

В системі Euroclear за 2022-2023 роки акумулювали 5,2 млрд євро доходів з російських активів. 4,4 млрд євро – це доходи за 2023 рік, а 825 млн євро – за 2022 рік. Ці гроші знаходяться на окремому рахунку.

– Коли обговорювалися в Єврокомісії питання передання надприбутків Україні, ухвалили рішення, що це буде можливо з 2024 року… Якщо подивитися звідки ці 4,4 млрд взялися, то це відсоток на основну суму – як відсоток на депозит.

Якщо ми залишаємо цей же відсоток на рівні 4% на 2024 рік, остаточна сума надприбутків буде більшою, ніж 4,4 млрд, – заявила Ірина Мудра.

За її словами, Україна очікує, що сукупний прямий дохід від заморожених активів у 2024 році складе від 5 до 8 млрд євро. Цей дохід мають передати Україні.

Коли Україні можуть передати гроші

За словами Ірини Мудрої, всі доходи, які на кінець 2024 року будуть згенеровані, можна передати Україні, якщо Євросоюз ухвалить відповідне законодавство.

Україна чекає це рішення найближчим часом – впродовж кількох наступних тижнів. Це буде ідеальний розвиток подій.

Вона наголошує, що важливо ухвалити рішення за головування Бельгії, яке закінчується в червні. А далі головує Угорщина, тому цілком можливо, що питання передання Україні прибутків від заморожених активів навіть не винесуть на голосування.

Є принципова згода всіх країн

Заступниця голови Офісу президента зауважує, що всі країни принципово погоджуються, що надприбутки від заморожених активів не належать Росії чи російським компаніям – вони належать фінансовим установам, де вони зберігаються. А податки з цих прибутків належать певній країні.

Також немає розбіжностей і в тому, що ці гроші мають передати Україні. Хоча досі є суперечки, на які саме цілі передавати: на воєнні, гуманітарні потреби чи на проєкти відновлення.

Конфіскація активів у США

За словами Ірини Мудрою, у Вашингтоні більш рішуче налаштовані на конфіскацію російських активів. Там є два законопроєкти REPO щодо цього.

Проте є ще питання, про які суми йдеться – 5, 8 або 39 млрд доларів.

– У нас різні суми. 39 – це згідно з даними ЦБ Росії, 8 млрд доларів – це заява пані Пенні Пріцкер (спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України, – Ред.), 5 млрд доларів – ця цифра надана ЗМІ та озвучувалась під час робочих зустрічей, – заявила Ірина Мудра.

Вона зауважила, що в США на всіх рівнях є підтримка законопроєкту REPO. До того ж законопроєкт REPO має великі шанси бути в пакеті з виділенням додаткової допомоги Україні. Питання лише коли проголосують, і чи буде це одним пакетом, чи голосуватимуть окремо.

Джерело матеріала
loader
loader