Ексдепутату-втікачу Онищенку дали 15 років в'язниці в "газовій справі": де він зараз і що відомо
Ексдепутату-втікачу Онищенку дали 15 років в'язниці в "газовій справі": де він зараз і що відомо

Ексдепутату-втікачу Онищенку дали 15 років в'язниці в "газовій справі": де він зараз і що відомо

Колегія суддів Вищого антикорупційного суду (ВАКС) оголосила вирок народному депутату України VII скликання у так званій газовій справі – 15 років позбавлення волі з конфіскацією. Трохи менший термін ув’язнення отримав його фінансовий директор.

Про це 5 квітня повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура. За даними ЗМІ, йдеться про колишнього нардепа Олександра Онищенка, який отримав російське громадянство, перебуває у розшуку МВС України та під санкціями США.

У САП вказали, що вказаних фігурантів підозрюють у заволодінні державними коштами на суму понад 740 млн грн під час видобутку та продажу природного газу в межах договорів про спільну діяльність із публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування".

"15 та 12 років позбавлення волі з конфіскацією – колегія суддів ВАКС оголосила вирок народному депутату України VII скликання та його фінансовому директору", – зазначили у відомстві.

Ексдепутату-втікачу Онищенку дали 15 років в'язниці в "газовій справі": де він зараз і що відомо

Що відомо про Онищенка та його "газову справу"?

Олександр Онищенко – бізнесмен і нафтогазовий трейдер, був депутатом Верховної Ради VII (від Партії регіонів) і VIII (від партії і фракції "Воля народу") скликань. Колишній боксер, спортсмен-кіннотник, організатор численних кінних змагань та конкурсів жіночої краси "Міс Україна".

Народився за СРСР в узбецько-російській родині (Курган, нині Ростовська область РФ). Згідно з даними українських ЗМІ, в зрілому віці змінив прізвище Кадиров на Онищенко, а ім'я по батькові з Раджабович на Романович. Згідно з написаною ним біографією, закінчив Харківське військове училище тилу й нібито отримав кваліфікацію офіцера "з поглибленим знанням німецької та англійської мов". Далі перескочив у підприємницьку, громадську діяльність і кінний спорт, а потім у політику.

Його матір Інесу Кадирову 2017 року затримали в Іспанії за вимогою департаменту Інтерполу і Європолу України. Жінка була (померла 2021-го) ключовою фігуранткою "газової справи", розшукувалася НАБУ для притягнення до кримінальної відповідальності за створення злочинної організації, привласнення й розтрату майна, відмивання доходів тощо.

Онищенко ж перебував під кримінальним переслідуванням в Україні з 2016 року. Його звинуватили у державній зраді, організації злочинного угрупування і корупції. За версією слідства, ексрегіонал є засновником та керівником організації з розкрадання державних коштів. Її учасники в період із січня 2013-го по червень 2016 року протиправно заволоділи близько 1,6 млрд грн від реалізації природного газу. Внаслідок таких дій ПАТ "Укргазвидобування" зазнало збитків на суму близько 740 млн грн.

У лютому 2019 року обвинувальний акт стосовно Онищенка скерували до Печерського районного суду Києва. В межах розслідування за клопотанням детективів НАБУ було накладено арешт на 1 млн куб м газу, €6 млн, один об’єкт нерухомості (офісне приміщення), літак та інше майно, яке, в разі винесення вироку суду, можуть стягнути як відшкодування за завдані збитки.

Проте Онищенко переховується від українських правоохоронних органів. Він втік у Європу, де спершу мешкав у Бельгії, Іспанії й пробував отримати політичний притулок у Британії, а в Німеччині придбав нерухомість і 2017 року запросив громадянство.

У травні 2020 року саме німецький суд відмовився екстрадувати Онищенка, підозрюваного в організації "газових схем" в Україні. Там заявили, мовляв, не впевнені, що його "переслідування не є політичним".

У січні 2021 року проти Онищенка було запроваджено персональні санкції Міністерства фінансів США за втручання в американські вибори та участь у російській мережі зовнішнього впливу. В Україні ж того року ВАКС заарештував стайню та майно в Німеччині, фактичним власником яких вважається Онищенко. На думку суду, він використав для придбання цієї нерухомості гроші, отримані від злочинів, у яких звинувачується.

Ймовірно, нині заочно засуджений до 15 років в’язниці екснардеп продовжує мешкати в Німеччині, де в липні 2022-го отримав статус резидента ФРН після проходження всіх перевірок відповідно до законодавства країни. В жовтні 2021-го Онищенко підтвердив, що отримав російське громадянство, щоб "виступати за збірну Росії у кінному спорті". Тоді ж таки в місті Анкум (Німеччина) в Онищенка народилася донька. Загалом він має чотирьох дітей від різних жінок. Одіозний олігарх був одружений із "Міс Україна-1997" Ксенією Кузьменко і чемпіонкою світу та бронзовою призеркою Олімпіади-2016 Ганною Різатдіновою (шлюб розпався, коли Онищенко перебував у бігах), також йому приписували романи з низкою відомих моделей і спортсменок.

На початку березня 2023 року фігуранта "газової справи" помітили на елітному гірськолижному курорті Куршевель, де він відпочивав у люксовому ресторані Le Cap Horn.

Як повідомляв OBOZ.UA, восени 2023 року взяли під варту ексглаву правління "Криворіжгазу" (з альтернативною сумою застави понад 160 млн грн). Йдеться про кримінальну справу щодо розкрадання газу із газотранспортної системи України, яка призвела до завданих державі збитків у понад 202 млн грн.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader