Лукашенка заявив про підготовку до війни. Що про це кажуть експерти?
Лукашенка заявив про підготовку до війни. Що про це кажуть експерти?

Лукашенка заявив про підготовку до війни. Що про це кажуть експерти?

Лукашенка заявив про підготовку до війни. Що про це кажуть експерти?

Думки експертів щодо конкретно заяви досить різні, але Лукашенку зараз вважають як дуже несамостійну постать.

Білоруський диктатор Аляксандр Лукашенка на фоні нових військових навчань заявив, що Білорусь готується до війни. Експерти по-різному оцінили заяви самопроголошеного президента Білорусі, пише Володимир Кравченко у статті «З ким готується воювати Лукашенка й чи відправить він війська в Україну?».

Так, запрошений експерт берлінського Центру Карнегі Артем Шрайбман у коментарі ZN.UA, звернув увагу на те, що Лукашенка не сказав нічого нового. Адже в тій чи тій варіації він постійно говорить про війну.

Своєю чергою головна редакторка інтернет-видання «Хартія-97» Наталя Радіна переконана, що самопроголошеного президента треба розуміти буквально. Зокрема, за її словами, Лукашенка погрожує й Україні, й Заходу, готуючись до нападу.

Тоді як народний депутат України Богдан Яременко, який упродовж багатьох років займається білоруським кейсом, вважає, що заяви Лукашенки — це демонстрація лояльності російському лідерові, елемент його гри з Путіним. Мета цієї гри — залишитися живим і при владі.

«Нині Лукашенку розглядають як геть несамостійну постать, готову виконати все, що накаже Путін. Частка правди в такій оцінці є: із серпня 2020 року, відколи Мінськ опинився в міжнародній напівізоляції, персональна залежність Лукашенки від хазяїна Кремля різко зросла. Власне, як і залежність Білорусі від Росії, хоча Мінськ і намагається розбавити ці відносини між клієнтом і патроном, розвиваючи контакти з Китаєм, арабськими монархіями й африканськими державами», – пише Кравченко.

При цьому Радіна також констатує, що режим Лукашенки існує завдяки Кремлю.

Попри це, білоруський диктатор має певну автономію у внутрішній політиці, економіці, кадрових рішеннях. Але ступінь автономії не варто перебільшувати. 

«Вона закінчується, коли йдеться про оборонний сектор, військові та геополітичні інтереси Росії. Й не варто забувати, що російська влада вважає незалежність Білорусі, так само як і України, непорозумінням», — додав Шрайбман.

Водночас як пише Кравченко, відкритим залишається питання, наскільки Лукашенка контролює білоруські силові структури. Також невідомо, як поведуться армія, внутрішні війська та спецслужби в разі, якщо Кремль захоче встановити повний контроль над другою частиною Союзної держави, поставивши на чолі Білорусі свою людину.

Втім, наразі Кремль не здійснює спроб змістити Лукашенку, з яким у Путіна нині — період теплих взаємин.

«Звісно ж, роль клієнта не влаштовує Лукашенку: він бачить у своїй залежності від Кремля загрозу собі, своїй родині, своїй владі. Але після виборів 2020 року Лукашенка позбавив себе можливості вести самостійну партію, граючи на суперечностях Росії та Заходу. У підсумку політика його авторитарного режиму, природно дрейфуючи, стає дедалі більш проросійською. Водночас у офіційному наративі залишається трохи місця й для незалежної Білорусі», – підсумував Кравченко.

Білоруський диктатор Аляксандр Лукашенка робитиме все, аби його країна не брала прямої участі у російсько-українській війні. І хоча зараз Владіміра Путіна влаштовує пасивна роль Білорусі, варто пам’ятати, що господар Кремля при бажанні також зробив би все, аби втягти РБ безпосередньо у бойові дії.

Джерело матеріала
loader
loader