Про це розповів учасник дослідження, доцент медичного факультету університету Газі Емрах Чельтікчі, повідомляє Укрінформ із посиланням на TRT Haber.
“У мозку є гематоенцефалічний бар'єр. Не все з крові потрапляє в мозок. Наприклад, в печінці немає бар'єру між судинами і печінкою, а в головному мозку є. Існує навіть фільтрація при передачі крові в мозок. Тому що коли клітини мозку безпосередньо контактують з кров’ю, тобто навіть здорова кров потрапляє в мозок, вона його пошкоджує. Тому ми хотіли перевірити, чи проникає мікропластик у мозок і чи перешкоджає цьому гематоенцефалічний бар’єр”, - пояснив учений.
Разом з іншим науковцем, доцентом факультету рибного господарства університету Чукурови Седатом Гюндогду, вчені дослідили МРТ-зображення пухлин мозку 4 стадії, які зазвичай пошкоджують і руйнують гематоенцефалічний бар’єр.
“На МРТ ми ідентифікували ділянку пухлини, де гематоенцефалічний бар’єр порушено, та ділянки, де він не пошкоджений. Під час операції ми взяли проби з ділянок мозку пацієнта, де гематоенцефалічний бар’єр був пошкоджений, й де не був пошкоджений, і перевірили, чи є в них мікропластик. У результаті обстеження ми встановили, що мікропластик є скрізь - у пошкоджених і непошкоджених клітинах мозку”, - розповів Емрах Чельтікчі.
Наразі дослідження тривають, зокрема, з метою встановлення, чи впливає мікропластик на появу таких хвороб як деменція, розсіяний склероз, хвороба Альцгеймера, крововиливи в мозок та інсульт.
Дослідженням турецьких вчених зацікавилися за кордоном, зокрема в США та Канаді.
Як повідомляв Укрінформ, турецькі вчені досліджують вплив мікропластика, який вже можна зустріти у воді, осадах, льодовиках і живих істотах, за тисячі кілометрів від зони впливу людини, на екосистему Антарктики.
Фото: trthaber.com