В Україні зростають ціни на паливо. За останній місяць бензин та дизельне паливо подорожчали на 1,5 гривні за літр.
Про це повідомляє портал "Мінфін".
Так, за останній тиждень (з 12 по 15 квітня) вартість бензину марки А-92 збільшилась до 51,46 грн. за літр, А-95 – до 54,44 грн. за літр, а дизельного палива – до 54,64 грн. за літр.
Слід зазначити, що подорожчання бензину почалося ще у березні, коли великі мережі АЗС, такі як WOG та OKKO, підняли ціни одразу на 2 грн. Це спровокувало зростання вартості палива та інших автозаправках.
Цінова ситуація на українському ринку пального неоднорідна та залежить від регіону. Певною мірою це зумовлено особливостями логістики. Наприклад, на заході України ціни традиційно нижчі, оскільки бензин та дизпаливо активно ввозилися через польський кордон.
Нагадаємо, раніше АЗС показали, як відрізняються ціни на пальне в Одеській та Львівській областях.
За словами керівника консалтингової агенції "А-95" Сергія Куюна, зростання цін викликано кількома основними чинниками: подорожчанням нафти та нафтопродуктів на світовому ринку, а також коливаннями курсу гривні.
Зазначимо, що вплив першого чинника став помітнішим після загострення конфлікту між Ізраїлем та Іраном. Крім того, ціни на нафту та нафтопродукти продовжують зростати під тиском промислового зростання в Китаї, яке в період із січня по лютий становило рекордні 7%.
Водночас пропозиція нафтопродуктів скоротилася після атак дронів на російські НПЗ та скорочення експорту Саудівською Аравією в рамках домовленостей ОПЕК. Тобто, при попиті, що росте, пропозиція скорочується.
Наразі барель нафти коштує близько 90 доларів, проте при подорожчанні до 100 доларів ціни на пальне в Україні можуть зрости на 5 гривень. При цьому, на думку експертів, подорожчання швидше за все буде плавним.
Другий чинник – зростання курсу долара України. За тиждень американська валюта подорожчала на 17 копійок до 39,5737 грн. (курс НБУ). У банках долар уже продають за ціною, вищою за 40 гривень.
Через те, що паливо Україна закуповує за кордоном, курс валюти має безпосередній вплив: кожна "зайва" гривня призводить до подорожчання палива на 50-60 копійок.
Раніше економіст спрогнозував, що буде з курсом долара та євро до літа.
Експерти вважають, що, зважаючи на все, ринкова кон'юнктура складається так, що подальшого подорожчання палива не уникнути. Точні цифри подорожчання багато в чому залежатимуть від того, як вести нафтові котирування. І чи буде нафту "по 100".