Похолодання оголило всі проблеми української енергосистеми, пошкодженої внаслідок бойових дій. Експерт ринку Андріян Прокіп перераховує їх і ставить питання: чи не час обмежити в споживанні пересічних користувачів заради бізнесу та промисловості?
ПРО ДЕФІЦИТИ, СПОЖИВАЦЬКУ ПОВЕДІНКУ І ПРІОРИТЕТИ ВІДКЛЮЧЕНЬ
Минулий тиждень — з 15 по 21 квітня — виявився певною мірою показовим у роботі енергосистеми. Він фактично оголив проблеми, з якими ми стикатимемось. Але ці проблеми були видимими явно не для всіх. Легке похолодання показало масштаб проблеми, з якою ми зіткнемося.
Адже якщо проблеми не видно (тобто вона безпосередньо не торкнулась побутового споживача у формі "відключень"), то багато хто про проблему не знає і вважає, що її немає.
- Імпорт щодня. Минулого тижня практично щогодини кожного дня відбувався імпорт. З одного боку, хмарна погода зумовила суттєво меншу генерацію сонячними електростанціями, а низькі температури повітря – вищі обсяги споживання. Звичайно, частина атомних енергоблоків зараз у планово-попереджувальних ремонтах. Але взимку попит буде суттєво вищим, ніж величина цих потужностей, що зараз у ремонті.
- Вечірній пік споживання є близьким до критичного. Імпорт суттєво різниться протягом доби. О 19 год щодня потужність імпорту була найвищою і у деякі дні перевищувала 1,4 ГВт. Це значення — дуже близьке до максимально дозволеної потужності імпорту – 1,7 ГВт. У нічні години імпорт був мінімальним, а у денні позапікові – у 3-4 рази менше, ніж о 19 год. Серед усього іншого, це свідчить, що заклики обмежити споживання у пікові години працюють недостатньо. Тобто споживачі або не знають про проблему, або відверто ігнорують її, якщо знають. Хоча частина споживачів обʼєктивно не може скоротити споживання у ці години.
- Системному оператору доводилось обмежувати промислових споживачів в години пік (наразі незначні обсяги, проте кожного дня є відповідні очікування). Тобто бізнес, який платить реальну ціну електроенергії і створює додану вартість. А побутовий споживач і далі вважає, що в системі все гаразд.
Проте, ілюзію безпроблемності вдасться утримувати не довго. У травні, коли почнеться спека, якщо не змінити поведінки споживання, в системі будуть суттєві дефіцити. І тоді відключень для усіх не вдасться уникнути. І це відчує і бізнес, і населення. А все ж — хто матиме менше відключень чи всі рівнозначно?
Чиє безперебійне енергопостачання має бути в пріоритеті в умовах війни? А може, варто переглянути підхід до пріоритезування відключень в умовах воєнного часу – з побутових споживачів на користь промисловості та бізнесу? У час війни, мабуть, важливо, щоб бізнес працював з якомога меншими перебоями: це і робочі місця, і створення доданої вартості, і робота багатьох підприємств безпосередньо для потреб армії та фронту. Нам потрібно шукати шляхи стимулювати споживачів, зокрема і побутових, змінювати поведінку споживання в умовах дефіцитів.
Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.