У віці 86 років помер український історик, археолог, академік НАН України та член її президії, народний депутат ВРУ III, IV скликань і активний громадський діяч Петро Толочко. Він був відомим своїми проросійськими поглядами, називав себе частиною "русского міра".
Науковця не стало 28 квітня. Про це у Facebook повідомив колишній нардеп Дмитро Степанюк.
"Україна втратила великого вченого,.. патріота української землі, історії та мови. Він, на наш погляд, стоїть в одному ряду з проукраїнськими політиками й особистостями... Толочко був автором багатьох книг з історії Стародавньої Русі", – написав він російською мовою.
Петро Толочко дійсно був автором близько сотень наукових праць. Саме він встановив справжній вік Києва. Однак, поряд із цим, науковець висловлював і проросійські погляди.
Чим відомий Толочко
Петро Петрович Толочко народився на Київщині в1938 році. У 1960-му закінчив історико-філософський факультет Київського університету, в 1966-му – аспірантуру Інституту археології АН УРСР. Захистив кандидатську дисертацію на тему "Історична топографія стародавнього Києва" та докторську дисертацію "Київ і Київська земля в період феодальної роздрібненості Русі XII-XIII ст.".
Толочко зробив внесок у дослідження історії східних слов'ян, Київської Русі та українського середньовіччя. Він автор близько 400 наукових праць, зокрема 25 монографій.
Його перу належить понад 200 публіцистичних і белетристичних праць, у яких розглянуто проблеми становлення української державності, формування політичної нації, громадянського суспільства та його еліти, а також визначення національної ідеї.
Толочко неодноразово був нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого. Загалом близько 15 років він провів в археологічних експедиціях, відродив археологію древнього Києва, яка після репресій 30-х років була повністю знищена.
Саме він встановив вік Києва: було визначено, що місту на 200 років більше, ніж прийнято було вважати раніше. Також історик й археолог спростував твердження деяких учених, що в десятому столітті кияни жили в землянках. Він остаточно довів: в той час Київ був багатим і сильним, перевершував у розвитку багато європейських столиць.
Проросійські погляди історика
Відомо, що Петро Толочко заперечував Голодомор як геноцид українців і в різних інтерв'ю називав себе частиною "русского міра". Він був автором низки публікацій критичного характеру на тему подій Євромайдану та українського сьогодення в російських інтернет-виданнях, а також підтримував погляди глави країни-агресора РФ Путіна на історичну спадщину.
Толочко брав участь у відкритті XXII Всесвітнього російського народного собору 1 листопада 2018 року в державному Кремлівському палаці в Москві за присутності російського диктатора, а також патріарха московського Кирила, де теж назвав себе частинкою "русского міра".
Після цього НАН України заявила, що це була особиста позиція Толочка, а не академії.
18 січня 2022 року, перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну, Толочко брав участь у круглому столі Російського історичного товариства під головуванням директора Служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна. Захід росіяни присвятили питанням вивчення історії України та приурочили до 368-ї річниці Переяславської ради.
Але вже після російського вторгнення в Україну, 8 березня 2022 року Петро Толочко підписав Колективну заяву до президії Російської академії наук від членів НАН України, у якій науковці заявили про засудження війни та вихід зі складу іноземних членів РАН.
Як повідомляв OBOZ.UA, 7 липня 2016 року активісти ВО "Свобода" зірвали в Києві презентацію книги Петра Толочка "Звідки пішла Руська земля". Вони влаштували погром у будівлі "Росспівробітництва". Прикметно, що тоді за українського історика з проросійськими поглядами вступилося МЗС країни-агресора РФ.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!