Протягом останнього тижня одіозна народна депутатка Мар’яна Безугла не раз згадувала у своїх постах Національну суспільну телерадіокомпанію України. Спочатку вона зачислила «Суспільне» до державних телеканалів, говорячи при цьому про скорочення їх фінансування, а потім звинуватила телерадіокомпанію у схемах із «бронюванням» чоловіків. У відповідь на запити депутатки суспільний мовник вирішив звернутися до голів комітетів Верховної Ради, про що йдеться у відповідній заяві.
Так, 24 квітня Безугла написала у Facebook пост про недоречність фінансування із держбюджету «шести державних телеканалів», до яких записала й «Суспільне», хоча воно таким не є. За версією депутатки, потрібно залишити лише один канал і «нехай він виробляє і транслює марафон». Зекономлені таким чином гроші Безугла запропонувала відправити на кібервійська.
Водночас Безугла заявила, нібито «Суспільне», «Дом» та «FreeДом» мають мізерні охоплення і диверсифікують кошти». Депутатка висловила свою думку, згідно з якою, фінансування варто лишити лише одному каналу – «Раді» чи «Суспільному».
Через кілька днів, 27 квітня, вже в новому пості Безугла написала, нібито з кількох власних джерел дізналась, що існує схема, за якою чоловіків «прилаштовують на Суспільне заради броні на пів ставки». Водночас депутатка заявила, нібито за документами ці люди працюють на повну ставку. Безугла тоді написала, що готує запит.
На фоні таких заяв Безуглої зʼявилися ідеї забрати вечірні праймові слоти Суспільного в телемарафоні. Про це повідомив секретар наглядової ради «Суспільного» Вадим Міський. Водночас голова наглядової ради «Суспільного» Світлана Остапа написала у Facebook, що мовнику пропонують залишити лише нічні та ранкові слоти.
У відповідь на такі закиди Безуглої та ситуацію, яка склалася на «Суспільному» заявили, що звернуться до голів парламентських комітетів:
- з питань Регламенту, депутатської етики і організації роботи Верховної Ради України – з проханням дати оцінку висловлюванням Безуглої;
- з питань гуманітарної та інформаційної політики та з питань свободи слова – з проханням розглянути спроби тиску й поширення токсичних наративів щодо медіакомпанії;
- з питань інтеграції України до Європейського Союзу – з проханням дати оцінку спробам підірвати реформу, яка була зобовʼязанням України згідно з угодою про Асоціацію України з ЄС, Угодою між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз, а також зобов’язанням України перед Радою Європи з 2005 року (Резолюція 1466 (2005)).
«Існування незалежного Суспільного Мовлення — одна із передумов вступу України до Європейського Союзу. Реформа Суспільного Мовлення почалась одразу після Революції Гідності. Успіх трансформації державного медіа в Суспільне неодноразово відзначали у Раді Європи, Європейській комісії, USAID та інших міжнародних організаціях. Суспільне має незалежну редакційну політику й незалежні від влади керівні органи – правління та наглядову раду – і продовжує розвиватися та вдосконалюватися», – йдеться у заяві.
У ній також наголосили, що в ефірі «Суспільного» немає замовних матеріалів та маніпуляцій. А новини мовника працюють за найвищими стандартами. Як доказ цьому в заяві зазначили, що «Суспільне» є в «білому списку» медіа.
У заяві також йдеться про те, що «Суспільне» – це єдине медіа, яке уряд визначив об’єктом стратегічного значення для економіки та безпеки держави. Крім того, вказано, що мовник виконує всі норми Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У разі сумнівів щодо доброчесності «Суспільне» порадило звернутися із запитом до відповідних державних, правоохоронних органів чи суду. У заяві наголосили, що «Суспільне» готове надати вичерпну інформацію та відстоювати свою репутацію й доброчесність.
«За даними галузевого дослідження Ernst & Young, рівень відставання зарплат на Суспільному від аналогічних фахівців на ринку (станом на 01 січня 2024 року у порівнянні з трьома найбільшими приватними медіагрупами країни, які разом із Суспільним брали участь у дослідженні) складає, загалом по компанії, 48%. Кожен інформаційний вкид на цю тему ми вважаємо спробою позбавити Суспільне законного фінансування, що може призводити, відповідно, до знищення незалежності. Політика Суспільного – прозора, і ми відкриті до будь-яких звернень та запитів не лише народних депутатів», – додали в заяві.
Нагадаємо, Державний департамент США вніс національний телемарафон у звіт, який стосується порушення прав людини в Україні. У документі сказано, що запровадити обмеження для ЗМІ та медіасвободи президентові Володимиру Зеленському дозволило підписання у лютому 2022-го закону про введення воєнного стану. Зокрема, у звіті вказано, що телемарафон дотримується урядової політики в питанні висвітлення війни, яку розпочала РФ. Йдеться про заборону/блокування/введення санкцій проти медіа та окремих журналістів, які, як вважають у Києві, загрожують нацбезпеці або висловлювали позиції, що підривають суверенітет і територіальну цілісність держави.
Водночас опитування КМІС вказує на те, що довіра до телемарафону постійно падає. Приміром, частка тих, хто не довіряє йому, зросла до 47% станом на лютий 2024-го, а у грудні таких було 38%.