Екс-військовий з РФ і його дружина-киянка організовували в Європі диверсії,- The Insider
Екс-військовий з РФ і його дружина-киянка організовували в Європі диверсії,- The Insider

Екс-військовий з РФ і його дружина-киянка організовували в Європі диверсії,- The Insider

Колишній російський військовий Микола Шапошников і його дружина Олена, що родом з Києва, допомагали Головному розвідувальному управлінню Росії організовувати диверсії в Європі.  Як пише The Insider, влада Чехії підозрює Шапошникових у причетності до вибухів на складах боєприпасів у Врбетіце 2014 року.

Родина проживає в Чехії з 1990-х років. Олена Шапошникова має паспорт із номером із діапазону, зарезервованого для співробітників російської розвідки.  Микола Шапошников є випускником інженерного факультету Бакинського військового командного училища. Воював в  Афганістані три роки. У 1987 році Шапошникова був направлений до Чехословаччини, де він служив командиром мотострілецької роти. У лютому 1989 року його виключили з КПРС через "неодноразові розкрадання бензину та акумуляторів з армії", а потім звільнили зі служби.

Повернувся до Чехословаччини незабаром після того, як радянські війська залишили країну, попросивши там політичного притулку і пред'явивши своє виключення з партії. У серпні 1991 року він отримав політичний притулок, а за кілька місяців такий самий статус отримала його дружина Олена, яка мешкала в Києві, і двоє їхніх маленьких дітей. 

На початку 2000-х років Шапошников влаштувався працювати в компанію Imex, що займається торгівлею зброєю. Її керівник - Петр Бернатик, колишній "таємний інформатор" Служби державної безпеки Чехословаччини. У публікації йдеться, що Шапошников шукав для компанії нових клієнтів. Компанія Imex була орендарем складів у Врбетіце, де в жовтні 2014 року сталися вибухи.

У травні 2022 року чеське видання Respekt повідомило, що стосовно Миколи та Олени Шапошникових порушено кримінальну справу про шпигунство. Поліція Чехії отримала доступ до листування між Шапошниковими та головою військової частини ГРУ № 29155 генерала Андрія Авер'янова.

За даними The Insider,  2009 року Шапошникови купили віллу на півострові Халкідікі в Греції за 275 тисяч євро. Олена Шапошникова розповідала слідчим, що купівлю вілли профінансувала  "грошима своїх батьків" (пенсіонерів, які живуть у Києві).

За версією чеської поліції, Олена Шапошникова передавала генералу Авер'янову електронною поштою інформацію про майбутні угоди з продажу зброї, виявлені її чоловіком під час роботи в Imex. Вважається, що ГРУ використовувало цю інформацію для диверсійних операцій, якщо ці поставки шкодили військовим інтересам Росії.

Слідство вважає, що Шапошникови щонайменше у трьох випадках надали фізичний доступ до сховищ, керованих Imex, щоб співробітники ГРУ могли встановити там детонатори з дистанційним управлінням.

Згідно з даними про поїздки і перетин кордону, які опинилися в розпорядженні The Insider, Олена Шапошникова "таємно" отримала російський паспорт із діапазону номерів, зарезервованих для членів підрозділу 29155.

За даними видання, Шапошникова використовувала цей паспорт для поїздок у Росію двічі - у грудні 2015 року і в грудні 2017 року. The Insider стверджує, що під час першої поїздки їй було присвоєно звання Героя Росії. Офіційного підтвердження цієї інформації немає. Розслідувач Христо Грозєв раніше повідомляв, що за вибухи на складах у Чехії звання Героя Росії отримали співробітники ГРУ Олександр Мішкін і Анатолій Чепіга.

Олена і Микола Шапошникови відмовилися приїжджати на допит до Чехії, тому з ними спілкувалися представники грецької та болгарської влади. Вони стверджували, що всі їхні зв'язки з членами ГРУ були "особистими" або обумовлені діловими інтересами Imex. За їхніми словами, вони не знали, що Капіно і Авер'янов - співробітники російської розвідки, і стверджували, що свідомо не допомагали ГРУ в жодній із диверсійних операцій.

У лютому 2024 року Микола Шапошников помер. Причина смерті невідома, при цьому The Insider стверджує, що Шапошников нібито почав зловживати алкоголем після того, як став фігурантом розслідування чеської поліції. Олена Шапошникова живе в Греції.

  •  У березні представники підпілля в Росії здійснили диверсію на залізничному об'єкті в Московській області. В результаті диверсії була успішно знищена релейна шафа біля залізничної станції Головково в Сонячногірському районі в Підмосков'ї. 
  • У грудні ГУР заявило про диверсії на залізничних об’єктах у трьох російських містах. 
Теги за темою
Європа
Джерело матеріала
loader
loader