В Україні будуть вилучати автомобілі на потреби ЗСУ: експерт пояснив суть процедури
В Україні будуть вилучати автомобілі на потреби ЗСУ: експерт пояснив суть процедури

В Україні будуть вилучати автомобілі на потреби ЗСУ: експерт пояснив суть процедури

Право на подачу запитів на мобілізацію авто є лише у трьох відомств. Разом з цим першочерговий інтерес становитиме специфічна техніка: вантажівки, позашляховики та спецтехніка.

В Україні діє спеціальна процедура мобілізації авто для ЗСУ. Про її особливості в ефірі телемарафону розповів адвокат Євген Дєдов.

Він пояснив, що для вилучення автомобіля громадянина спочатку створюється мобілізаційний план, який розробляють місцеві державні адміністрації. Про саме вилучення транспортного засобу громадянам стає відомо лише після того, як по нього приїдуть військові, тобто — "по факту".

Водночас Дєдов зазначив, що лише у трьох відомств є право зробити подання на певний тип автомобіля. Мова йде про Службу безпеки України, Територіальні центри комплектування і Головне управління розвідки. Разом з цим вони навряд чи будуть претендувати на звичайний легковий автомобіль. Найбільш ймовірно їх цікавитимуть вантажівки, позашляховики, кросовери та спецтехніка.

Важливо "Самі купуємо тепловізори, обвіси на автомат": військовослужбовець розповів про проблеми у ЗСУ (відео)

"Автомобіль повинен відповідати певним характеристикам. Якщо це, наприклад, якийсь легкий автомобіль, то навряд чи він допоможе спеціальним органам", — розповів Дєдов.

Разом з цим адвокат розповів про те, як відбувається процедура конфіскації авто на користь ЗСУ згідно із Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

  • СБУ, ТЦК та ГУР у поданні до місцевої адміністрації вказують на потребу у певному типі машини;
  • після подання формується Мобілізаційний план;
  • з метою відбирання авто видається розпорядження про конфіскацію;
  • громадянин отримує розпорядження, у якому повинно зазначатися "відповідно до мобілізаційного плану України ваше авто необхідно для залучення сил оборони";
  • після цього машину передають силам оборони.

Як відбувається вилучення

В першу чергу, розповів Євген Дєдов, необхідно завжди вимагати розпорядження, якщо прийшли забирати автомобіль. Це особливо важливо з урахуванням того, що про конфіскацію людині стає відомо "по факту" і потрібно знати, що все законно.

До того ж за словами адвоката, якщо у громадянина є лише одне авто, то його не відберуть.

13 квітня нардеп Федір Веніславський заявив, що вилучення автомобілів під час воєнного стану не є порушенням норм Конституції.

До того ж Фокус писав, у кого з травня 2024 року почнуть відбирати автомобілі згідно з нормами закону про мобілізацію в Україні. Право на це є у представників ТЦК, СБУ, ГУР на підставі рішень місцевих державних адміністрацій.

Джерело матеріала
loader
loader