Парламент Грузії в середу проголосував за закон про іноземний вплив у другому читанні, дебати про закон супроводжувалися зіткненнями та арештами біля парламенту.
Незважаючи на протести та жорстоке протистояння на вулиці, в Грузії таки ухвалили закон про іноземних агентів. Закон порівнюють із подібними правилами, які діють у Росії, і називають хрестом на західних та проєвропейських амбіціях Грузії.
За законопроект, як і в першому читанні, проголосували ті ж 83 депутати зі 150 — це всі депутати правлячої партії Грузинська мрія та їх сателіта, партії Влада народу.
Перед голосуванням біля парламенту жорстко розігнали велику акцію протесту.
Голова опозиційного Єдиного національного руху Леван Хабеїшвілі розповів, що його побили поліцейські, коли намагався допомогти молодій людині, яку затримував спецназ.
“Коли мене били, мені казали, що “у тебе довга мова, і ти постійно критикуєш уряд, може, зупинишся…” Вони казали: “Убийте його, та був скажіть, що він ударився головою”. Вимагали, щоб я сказав, що я “чмо”, і в цьому випадку вони мене не поб’ють. Звісно, я не надав їм такої розкоші і після того, як вони отримали відповідь, я отримав ще більше”, — заявив Хабеїшвілі з трибуни парламенту.
“Те, що ви бачите на моєму тілі і, на жаль, так само прокинулися багато дітей, – це Росія”, – сказав він.
Хабеїшвілі закликав представників правлячої партії зупинити розгляд законопроекту до виборів у жовтні 2024 року: після чого, за його словами, рішення ухвалить народ.
У випадку, якщо правляча партія не погодиться з цим, опозиція закликає громадян вийти і захистити національні інтереси Грузії.
Увечері вівторка поліцейський спецназ застосував сльозогінний газ та водомети, щоб розігнати мітинг на проспекті Руставелі перед парламентом. За офіційними даними, було затримано 63 особи.
Напередодні влада оголосила додаткові вихідні: до традиційних великодніх вихідних, які включають Страсну п’ятницю та світлий понеділок, додали кілька днів, розтягнувши канікули до 13 травня. Опозиційні спостерігачі вважають це спробою знизити активність протестувальників у Тбілісі.
Протестам вівторка передувала незвичайна заява Бідзини Іванішвілі, почесного голови правлячої Грузинської мрії та найвпливовішого бізнесмена країни, який пустився до міркувань про фінансування Заходом агентів впливу в Грузії та існування на Заході партії війни, яка мріє про відкриття “другого фронту”.
Виступ Іванішвілі ще чіткіше провів лінію розмежування між правлячою партією та противниками закону.
Опозиціонери називають закон “російським” і відзначають його подібність за багатьма пунктами з початковою версією російського закону про іноагентів.
Закон зобов’язує неурядові організації та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися як провідна інтереси іноземної сили організації.
Аналітик Гія Хухашівілі, який колишній радником Іванішвілі в минулий час заявив, що розгляд закону про іноземний вплив слід розглядати в комплексі інших ініціатив влади, частина з яких покликана створити в Грузії комфортні умови для російського капіталу, якому стало складно в багатьох інших країнах після введення. санкцій. А розгін мітингів, на його думку, мав продемонструвати силу і показати, що уряд повністю контролює ситуацію.
До ухвалення закону залишається фінальне третє читання, яке поки що не призначене, але, найімовірніше, пройде 17 травня.
Після цього президент Грузії Саломе Зурабішвілі, як обіцяла, накладе вето, закон повернеться назад до парламенту, де у прихильників уряду теоретично вистачить голосів, щоб його подолати.
Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе у середу на прес-конференції сказав, що закон Про прозорість іноземного впливу обов’язково буде ухвалено.