Блискавки не завжди б'ють з неба донизу, іноді вони можуть робити це у зворотному напрямку.
Хоча багато людей вважають, що блискавки завжди рухаються в одному напрямку зверху-вниз, деякі типи блискавок б'ють у небо. Автори нового дослідження, опублікованого в журналі Scientific Reports, вперше провели спостереження і вимірювання рентгенівських променів у висхідних блискавках, які називаються висхідними позитивними спалахами, пише ScienceAlert.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Висхідні позитивні спалахи є типом блискавок, які починають своє формування на вершині висотних будівель з негативно заряджених лідерів і ступінчасто піднімаються в небо, щоб з'єднатися з грозовою хмарою. А потім вони передають позитивний заряд землі. Висхідним лідером називається канал формування такої блискавки, яка утворюється внаслідок накопичення електростатичного заряду на вершині висотних об'єктів. Виявлення рентгенівського випромінювання в такому типі блискавок може допомогти пом'якшити шкоду, яку завдають ці потужні сили природи.
За словами вчених висхідні блискавки можуть бути дуже руйнівними, тому що блискавка залишається в контакті з будівлями довше, ніж під час спаду спалаху, що спускається, і це дає їй більше часу для передачі електричного заряду.
Відомими супутниками блискавок є рентгенівські промені, які були виявлені в блискавках, що б'ють із хмар на землю. Ці промені були виявлені у фазі спадного негативного лідера. Тепер же рентгенівські промені були виявлені в такій самій фазі, але у висхідній блискавці.
Учені зафіксували рентгенівські промені в чотирьох висхідних блискавках, які виникли на вершині вежі Säntis Tower у швейцарських Альпах. Ця вежа чудово підходить для вивчення блискавок. Вона використовується як телекомунікаційна вежа і станція моніторингу погоди і має висоту 124 метри. При цьому вона розташована на горі Säntis висотою 2502 метри. Щороку в цю вежу потрапляє приблизно 100 блискавок.
За словами вчених, виявлення рентгенівських променів у висхідних блискавках є новим інструментом для розуміння цих явищ. Науковці пояснюють, то механізм виникнення та поширення блискавок досі залишається загадкою, тому такі вимірювання є дуже важливими.
Учені зафіксували чотири спрямовані вгору спалахи за допомогою високошвидкісних камер. Вони дозволили авторам з'ясувати різницю між висхідними позитивними спалахами, що випромінюють рентгенівські промені, і тими, які цього не роблять. Рентгенівське випромінювання дуже короткочасне, воно зникає протягом першої мілісекунди після формування лідера і пов'язане з дуже швидкими змінами електричного поля, а також зі швидкістю зміни струму.
За словами вчених, нове дослідження має важливе значення для пом'якшення масштабів руйнувань, які завдають блискавки будівлям. Вчені пояснюють, що все більше висотних конструкцій, таких як будуються з композитних матеріалів. Вони менш провідні, ніж метали, такі як алюміній, тому вони нагріваються сильніше, що робить їх уразливими для пошкодження висхідною блискавкою.
Як уже писав Фокус, у багатьох областях України люди побачили "метеор". У ніч на 1 травня жителі Харківської, Сумської, Полтавської, Запорізької та Дніпропетровської областей помітили яскравий спалах у небі.
Також Фокус писав про те, що глибокі надра Землі змінилися назавжди. Видобуток корисних копалин прискорив рух води в надрах, а наслідки такого втручання поки невідомі.