"Король контрабанди", чиновники та бізнесмени: ВАКС виніс рішення щодо фігурантів зухвалої схеми на Чернівецькій митниці
"Король контрабанди", чиновники та бізнесмени: ВАКС виніс рішення щодо фігурантів зухвалої схеми на Чернівецькій митниці

"Король контрабанди", чиновники та бізнесмени: ВАКС виніс рішення щодо фігурантів зухвалої схеми на Чернівецькій митниці

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) та Апеляційна палата ВАКС винесли низку рішень у справі щодо масштабних розкрадань на Чернівецькій митниці – на 290 млн грн. Зокрема, до чотирьох фігурантів, включаючи співорганізаторів схеми Миколи Салагора та Юрія Кушніра, застосовано запобіжні заходи, трьох з них заарештовано. Ще двох ділків оголошено в розшук, зокрема підсанкційного "короля буковинської контрабанди" Олександра Єремійчука. Загалом у справі проходять 11 учасників злочинної організації.

Про останнє рішення Апеляційної палати ВАКС повідомив 3 травня журналіст Олег Новіков. Зокрема, суд залишив під вартою:

  • співорганізатора справи, колишнього начальника Чернівецької митниці Миколу Салагора із можливістю внесення 60 млн грн застави;
  • учасника схеми Ігоря Савка з можливістю внести 6,05 млн грн застави;
  • чинного заступника начальника митного поста "Чернівці" Чернівецької митниці Миколи Нікулеску з альтернативною в 10 млн грн застави.

Крім того, нещодавно суд застосував до іншого співорганізатора справи підсанкціонного бізнесмена, ексдепутата Чернівецької обласної ради Юрія Кушніра – запобіжного заходу у вигляді застави у розмірі 83,26 млн грн (без арешту). Його зобов'язали здати паспорти та дотримуватися інших обов'язків. Ще двох фігурантів справи оголошено в розшук:

  • підсанкційного контрабандиста Олександра Єримійчука;
  • підприємця Андрія Ремарчука.

Юрій Кушнір – відомий чернівецький бізнесмен. Він є засновником фірми "Чернівецький завод будівельних матеріалів", охоронного агентства "Сокіл" та ще 7 фірм. Ще в двох компаніях він вважається бенефіціаром. 2010 року Кушнір став депутатом Чернівецької обласної ради від "Партії регіонів".

Кушнір з квітня 2021 року перебуває під санкціями, які РНБО запровадила проти контрабандистів. Зазначається, що Кушнір, окрім громадянства України, має громадянство Румунії

Також Кушнір з 2020 року фігурує ще в одній гучній справі – щодо хабара ексголові облради Івану Мунтяну. Слідство стверджує, що Кушнір дав Мунтяну 180 тис. дол. за передачу в оренду комунального санаторію. У тій же справі "засвітився" і нинішній заступник голови митного поста "Чернівці" Микола Нікулеску.

Микола Салагор разом із Кушніром вважається співорганізатором схеми. Ще у 2019 році під час наради на КПП "Ужгород" президент Володимир Зеленський закликав Салагора написати заяву про звільнення. Чиновник цього не зробив.

Салагор перебував у конфлікті з тодішнім губернатором Буковини Олександром Фіщуком. Салагор звинувачував Фіщука та його колишнього зятя у контрабанді. У відповідь Фіщук заявляв, що невинний, а натомість має докази причетності Салагора до незаконних угод на кордоні.

Пізніше наприкінці року Салагора своїм наказом звільнив "з негативною характеристикою" тодішній в.о. голови Державної фіскальної служби Дениса Гутенка. Митник після цього спробував повернутись на посаду через суди.

Ігор Савко вважається членом злочинної організації. Його також підозрюють в організації побиття журналістів, які намагалися викрити корупційну схему на Чернівецькій митниці. "За даними слідства, він це зробив на виконання вказівки Салагора", – зазначав Новіков.

Олександр Єримійчук, він же "Слон", відомий як впливовий організатор контрабанди підакцизних товарів через українсько-румунський кордон до країн Європейського Союзу. Він є засновником підприємства "Віп ком". За даними ЗМІ, його брат – експрокурор Кіцманського району Микола Єрімійчук.

Єримійчук – ще один фігурант санкційного "списку контрабандистів" РНБО. Він, як і Кушнір, також має громадянство Румунії. 2021 року Зеленський позбавив його українського громадянства. Бізнесмен у суді вимагав скасувати це рішення та зняти санкції. У справі Чернівецької митниці Єримійчука оголошено у розшук.

Андрій Ремарчук також перебуває у розшуку. Це бізнесмен, засновник підприємства "Жесар". За даними слідства, він разом з Єримійком та митниками з 2016 по 2019 роки брав участь у розробці схеми "сірого імпорту" – ввезення в Україну товарів із заміною кодів української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Розкрадання на Чернівецькій митниці: як працювала схема

За даними слідства, протягом 2017-2019 років через пункт пропуску на кордоні України та Румунії вантажними автомобілями ввозили товари на підставі підроблених документів. Йдеться про митний пост "Вадул – Сірет". Схема призвела до завдання державі збитків на 290 млн грн у вигляді недоотриманих податків.

Схема розкрадань на Чернівецькій митниці

Пи цьому застосовувалися занижені ставки ввізного мита, зокрема нульові. Новіков уточнив, що учасники організували незаконне ввезення високоліквідних товарів з Туреччини (одяг, взуття, аксесуари), оформляючи транспорт з ними як порожній або маскуючи їх "товарами прикриття" (тканина, ДСП, цегла) із значно меншою митною вартістю.

"У деяких випадках транспортні засоби з товарами при в'їзді на митну територію України заявлялися як порожні. Керівництвом митниці було забезпечено позачерговий пропуск таких автомобілів та безперешкодне митне оформлення задекларованих товарів "групи прикриття", – розповіли у САП.

Як повідомляв Новіков, далі транспорт їхав на склади підприємців. Там високоліквідні товари вивантажували та реалізовували, а завантажені замість них " товари прикриття" доставляли на митний пост "Чернівці" для оформлення та сплати занижених платежів.

Як повідомляв OBOZ.UA, раніше ВАКС обрав запобіжні заходи у справі про масштабне розкрадання бюджетних коштів на Херсонщині, яке організували під час техобстеження об'єктів, пошкоджених внаслідок агресії РФ. При цьому суд відмовився взяти під варту директора департаменту розвитку територій Херсонської ОВ Світлану Васіну, яку відпустили під 800 тис. грн застави з покладанням обов'язку здати закордонний паспорт та прибувати за першим викликом.

Лише  перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader