Вижити в Хіросімі за 370 метрів від місця падіння бомби: хто і як зміг пережити бомбардування
Вижити в Хіросімі за 370 метрів від місця падіння бомби: хто і як зміг пережити бомбардування

Вижити в Хіросімі за 370 метрів від місця падіння бомби: хто і як зміг пережити бомбардування

Дослідники роками знаходять по всьому місту "мовчазних свідків" атомного бомбардування в останні дні Другої світової війни.

В останні дні Другої світової війни на Хіросіму скинули атомну бомбу, внаслідок чого більшу частину життя в місті знищили: близько 140 000 людей загинули за одну мить, а понад 60 000 будівель було зруйновано. Тіні людей, загиблих у Хіросімі, назавжди залишилися закарбованими на стінах і асфальті міста, проте було і щось, чому вдалося вижити в самому серці бомбардування, пише IFLScience.

Серед руїн і руїн міста все ще збереглися проблиски життя — кілька дерев, яким вдалося вижити в самому серці Хіросіми всього за кілька сотень метрів від місця падіння бомби. Наприклад, уздовж річки Хонкава в районі Нака-ку все ще можна знайти плакучу вербу, яка була посаджена задовго до Другої світової війни.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Цікаво, що верба розташована всього за 370 метри від точки падіння бомби, біля незвичного Т-подібного мосту Айой, який було обрано як ціль. Стовбур дерева був зламаний під час бомбардування, проте йому вдалося зберегтися досі. Ба більше, дерево дає нові пагони, які ростуть зі збереженої основи.

Більша частина подібної інформації сьогодні відома завдяки "Зеленій спадщині Хіросіми" — групі громадян, науковців і політиків, що прославляють численні дерева, яким вдалося пережити атомне бомбардування. Учасники групи документують і вивчають дерева, а також виступають проти війни та ядерної зброї.

За словами учасників групи, дерева надзвичайно важливі для планети, а також є мовчазними свідками того, як ми живемо. Ба більше, вони зберігають у собі сліди минулої історії, а також того, що відбувається у світі зараз.

Дерева, яким вдалося пережити бомбардування Хіросіми, відомі як "хібакудзюмоку". Назва походить від японських слів "хібаку" — "атомне бомбардування" і "дзюмоку" — дерева або чагарники. Наразі до списку організації вже входять 62 дерева, розташовані в Хіросімі. Поряд з безліччю плакучих верб, він охоплює безліч інших видів, як-от гігантські камфорні дерева, плодючі дерева японської хурми, евкаліпта і культову вишню Есіно.

Десятирічний евкаліпт на місці замку Хіросіми, за 740 метрів від епіцентру атомної бомби
Фото: Wikimedia Commons

Зазначимо, що подібна ініціатива також існує і в Нагасакі — другому японському місті, яке також зазнало ядерного бомбардування в серпні 1945 року. Група, відома як "Проєкт Нагасакі Кусунокі", заявляє, що в радіусі 4 кілометрів розташовано щонайменше 50 хібакудзюмоку.

Дослідники зазначають, що дерева відносно стійкі до радіації. Найвитриваліші види, такі як тополя, здатні витримати дозу до 50 Гр без особливих проблем. Для порівняння, дози, які здатні витримати люди, виражаються однозначними числами. Чутливі види можуть загинути або зіткнутися з проблемами росту дерев, але деякі види дерев мають чудову здатність протистояти радіації.

Крім того, представники "Зеленої спадщини Хіросіми" відправляють насіння і саджанці дерев, які пережили бомбардування Хіросіми, в різні країни. Згідно зі звітом представників організації, предки цих дерев сьогодні ростуть у 40 країнах по всій земній кулі.

Раніше Фокус писав про те, що чому атомна бомба в Хіросімі залишила тіні людей на тротуарах.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader