За чотири місяці поточного року проти аналогічного періоду 2023 року доходи по загальному фонду місцевих бюджетів (без трансфертів) зросли на 27% (+29,2 млрд. грн.). Тобто має місце переконання плану за доходами, і це незважаючи на передачу військового ПДФО до держбюджету, вважає голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу").
Він уточнив, що річний план доходів по загальному фонду (без трансфертів) виконано на 36,6% (норма – у розрахунку на 4 місяці 33,3%). Тобто план перевиконано. На 1 травня 2024 року залишок коштів на рахунках місцевих бюджетів і бюджетних установ становив 155,6 млрд. грн. З початку року він збільшився на 38% (+ 43 млрд. грн.).
«Отже, передача військового ПДФО з місцевих до держбюджету, яка була вимушеним кроком для підтримки сектору безпеки і оборони, звісно вплинула на місцеві бюджети… Частково ці втрати компенсуються за рахунок додаткової дотації «постраждалим» від такого рішення обласним бюджетам і ОТГ. В цілому ж фінансовий стан місцевих бюджетів залишається стійким, свідченням чого є перевиконання плану по доходам і значне зростання залишку коштів», - написав він у соцмережах.
Щодо впливу на доходи місцевих бюджетів позбавлення їх надходжень від військового ПДФО, то такі доходи скоротились на 2,7% (на 3,8 млрд. грн.).
При цьому втрати від військового ПДФО є нерівномірними. Найбільше втратили прифронтові регіони. Однак, як зазначає депутат, у Полтавській, Київській областях та м. Києві доходи зросли навіть якщо порівнювати із базою за 2023 рік, що включає військовий ПДФО.
«Бюджет міста Києва залишається лідером за приростом доходів, які зросли на 43% проти перших 4 місяців 2023 року у співставних показниках (і на 30% якщо рахувати із військовим ПДФО)», - додав він.
За його словами, частково втрати від військового ПДФО мають бути компенсовані за рахунок збільшення трансфертів. За 4 місяці 2024 року (рік до року) трансферти зросли на 13% (+6,8 млрд. грн.). Основні трансферти перераховані повністю або майже повністю від плану на 4 місяці (базова і додаткова дотація на 100%, освітня – на 99,7%).
Як писало ZN.UA, показники бюджетних доходів у січні—березні 2024 року дещо покращилися, а видатки повільно знижувалися. Однак бюджетні дисбаланси залишалися значними, а державний борг України продовжував зростати. Необхідність ведення тривалої боротьби з агресором потребує як консолідації внутрішніх зусиль, так і подальшого залучення зовнішньої допомоги. Про це читайте у статті "Бюджет і борг затяжної війни".