Європа відправляє в космос нову важку ракету-носій Ariane 6: чому це важливо
Європа відправляє в космос нову важку ракету-носій Ariane 6: чому це важливо

Європа відправляє в космос нову важку ракету-носій Ariane 6: чому це важливо

У ЄКА тепер є нова потужна ракета-носій, яка назавжди змінить доступ до космосу.

У Європейського космічного агентства (ЄКА) нарешті є заміна для ракети-носія Ariane 5, яка багато років була основним транспортним засобом для польоту в космос, але останній її запуск відбувся ще влітку минулого року. Скоро нова важка ракета-носій Ariane 6 вирушить у свій перший політ у космос. Точна дата ще невідома, але передбачається, що це буде десь між серединою червня і кінцем липня. Про нову ракету і про те, як вона змінить доступ до космосу для Європи виданню IFLScience розповів генеральний директор ЄКА Йозеф Ашбахер.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Ракета-носій Ariane 6 є наступником Ariane 5, яка була основною ракетою ЄКА з 1996 по 2023 рік. За цей час було виконано 117 запусків у космос і лише 5 з них були невдалими. Саме ця ракета-носій вивела в космос знаменитий телескоп Вебб наприкінці 2021 року. Але нова ракета хоч і вища, проте легша, і кожен запуск у космос буде дешевшим. Водночас ракета Ariane 6 зможе доставляти супутники та інші космічні апарати на різні орбіти, каже Ашбахер.

Ракета-носій Ariane 6 є наступником Ariane 5, яка була основною ракетою ЄКА з 1996 до 2023 року
Фото: ESA

Майбутні місії ЄКА з Ariane 6

У ЄКА є багато цікавих місій, які планують відправити в космос за допомогою Ariane 6.

  • Наприклад, обсерваторію PLATO, яка шукатиме населені світи навколо зірок, таких як Сонце. Запуск має відбутися 2026 року;
  • 2029 року в космос планують відправити обсерваторію ARIEL, яка вивчатиме атмосфери приблизно 1000 відомих екзопланет;
  • Того ж року ЄКА хоче запустити в космос місію Comet Interceptor. Цей апарат спершу просто перебуватиме в космосі, але щойно нова комета з краю Сонячної системи, чи, можливо, навіть міжзоряна, з'явиться "на обрії", апарат має наздогнати її та вивчити.

У більш віддаленому майбутньому, а саме в середині 2030-х років будуть розгорнуті в космосі ще дві важливі обсерваторії.

  • LISA стане першим детектором гравітаційних хвиль у космосі, який вимірюватиме пульсації простору-часу так, як не можна цього зробити на Землі;
  • Телескоп ATHENA стане наступником нинішніх рентгенівських обсерваторій, який, як очікується, буде в 10 разів потужнішим.

"ЄКА робить свій внесок у розуміння Всесвіту, у розгадку його таємниць, і для запуску цих телескопів на орбіту знадобиться ракета Ariane 6", — каже Ашбахер.

Майбутній пілотований політ з Ariane 6

У Ariane 6 буде більше запусків, ніж у ракети-попередника. За словами Ашбахера, нова ракета-носій гарантуватиме доступ у космос на регулярній основі. Планується, що до 2028 року ракета виводитиме в космос багаторазовий вантажний космічний корабель, який доставлятиме вантажі на Міжнародну космічну станцію. Планується перетворити цей корабель на транспортний засіб і для астронавтів.

У Ariane 6 буде більше запусків, ніж у ракети-попередника. За словами Ашбахера, нова ракета-носій гарантуватиме доступ у космос на регулярній основі
Фото: ESA

За словами Ашбахера, у ЄКА немає свого пілотованого космічного корабля, а тому ця технологія перебуває в розробці. Але все залежить від фінансування Європейського Союзу.

Особливості Ariane 6

У ракети Ariane 6 буде два варіанти: з двома і з чотирма прискорювачами. Обидва будуть використовуватися для відправки супутників та інших космічних апаратів на низьку навколоземну орбіту, геоперехідну орбіту і геостаціонарну орбіту. Завдяки новому двигуну Vinci, яким оснащено верхній ступінь Ariane 6, супутники та інше корисне навантаження можуть бути виведені на будь-яку необхідну орбіту.

Хоча витрати на запуск у космос ракети Ariane 6 будуть у 2 рази нижчими, ніж у її попередника, все ж вона не багаторазова, як Falcon 9 і Falcon Heavy від компанії SpaceX. Тому в цьому плані у компанії Ілона Маска є фінансові переваги. Але перевага Ariane 6 може полягати у вантажопідйомності. Ця ракета зможе вивести більше корисного навантаження в космос, ніж Falcon Heavy.

Запуск нової важкої ракети-носія залишилося чекати недовго і доступ Європи до космосу зміниться назавжди. Але, за словами Ашбахера, вже триває робота над новою ракетою-носієм, яка може бути запущена в космос наприкінці 2030-х років. Це буде вже багаторазовий наступник Ariane 6.

Запуск ракети Ariane 6 відбудеться з космодрому Куру у Французькій Гвіані, Південна Америка. Під час першого польоту в космос відправиться кілька важливих корисних навантажень, зокрема спеціальний супутник, який зробить фото і відео цього польоту.

Як уже писав Фокус, у Чумацького Шляху більше галактик-супутників, ніж очікувалося. Найвідомішими супутниками нашої галактики є лише 2 компаньйони, але вчені виявили ще 9 нових об'єктів.

Теги за темою
Космос ракета
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader