Унаслідок перших двох далекобійних атак дронів "Лютий" загорілася нафтобаза біля аеродрому в Сочі, а також було знищено російські вертольоти в районі Адлера.
Сили оборони України завдали приблизно 80% точних ударів по нафтопереробних заводах (НПЗ) на території Російської Федерації за допомогою далекобійного безпілотного апарата вітчизняного виробництва "Лютий". Про це йдеться в матеріалі "Української правди" від 13 травня.
Повідомляється, що перший політ дрона "Лютий" відбувся 22 жовтня 2022 року. У травні 2023 року прототип дрона вдарив по нафтобазі в російському селі Хвиля на Таманському півострові. Уже в серпні була готова перша серійна партія дронів. Того ж місяця Сили спецоперацій ЗСУ застосували цей апарат у бою, вдаривши по 126-й бригаді берегової охорони Чорноморського флоту РФ у Криму в Перевальному.
Що стосується ударів по об'єктах у глибокому тилу Росії, перша далекобійна атака "Лютого" відбулася у вересні 2023 року. Для запуску було обрано одну з ділянок траси в Чернігівській області, яка колись використовувалася як аеродром. За словами одного з учасників першого бойового пуску, через те, що траса була спроєктована під нахилом, навігація дрона "трохи божеволіла" і перші кілька спроб підняти дрон у повітря довелося перервати. Зрештою операторам вдалося запустити БПЛА і апарат із 50-кілограмовою бойовою частиною вдарив по нафтобазі біля аеродрому в Сочі.
Через 10 днів, 1 жовтня, відбувся другий удар "Лютого" по території РФ у районі Адлера, що недалеко від Сочі. Під ударом опинилася стоянка вертольотів, які, зокрема, обслуговували резиденцію президента Росії Володимира Путіна. За день до цього в Адлері Володимир Путін зустрічався з президентом Казахстану Касимом-Жомартом Токаєвим.
"Путін був за 12 кілометрів від місця, куди прилетів другий "Лютий". Нам потім це підтвердили", — зазначило джерело видання в розвідці.
Незабаром дрони "Лютий" також долетіли до Санкт-Петербурга. Після цього замовлення на цей БПЛА від різних структур почали зростати, як і кількість новин про вибухи в глибокому російському тилу. Станом на травень 2024 року ці безпілотники замовляють не тільки спецслужби, а й Повітряні сили ЗСУ.
Найгучнішими спільними операціями кількох відомств стали атаки на Новолипецький меткомбінат, а також на НПЗ у Рязані, Нижньому Новгороді, Татарстані. Атаки на об'єкти в Рязані стали однією з візитних карток "Лютого", оскільки в Мережі з'явилися відео, на яких можна побачити точні удари кількох БПЛА в одну й ту саму точку. Для досягнення такої точності українські фахівці проробляють кропітку роботу.
"Мені приходить опис цілі на 15-20 сторінок А4, де все розписано до болтика: куди має дрон потрапити, щоб я вже не фантазував. Така сама історія з ППО, супутниковими знімками, радіолокаційними даними тощо", — розповів один із пілотів.
Як зазначають у виданні, іноді українські БПЛА атакують по 10% переробних потужностей РФ за кілька днів. При цьому удари переважно завдаються по переробці та експортних терміналах. Саме за рахунок цих об'єктів Росія отримує нафтопродукти з доданою вартістю.
"Ми подолали бар'єр, що ми не маємо авіації, не маємо як дістати ворога глибоко на його території", — зазначив один із членів команди, яка здійснює удари.
Нагадаємо, 8 квітня український аналітик із ніком PSO1 повідомив, що в Орловській області РФ знайшли український безпілотний літальний апарат, схожий на дрони "Лютий", які, імовірно, атакували російські об'єкти в березні.
Своєю чергою канадський фізик і експерт із дронів DanielR проаналізував конструкцію "Лютого", зазначивши, дрон має певну схожість із БПЛА "Бобер", але він набагато більший і досконаліший.