Структурне сальдо платіжного балансу залишається глибоко дефіцитним – близько 30 млрд дол. в річному вимірі. На це вказує академік НАН України, ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин у Тelegram. Для його покриття доводиться проводити постійні інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти (за 2023 рік – 28,6 млрд дол., за 4 місяці 2024 року – 7,9 млрд дол.).
Як зазначає економіст, після запровадження режиму гнучкого курсоутворення (з жовтня 2023 року) – попит на іноземну валюту підвищився. Чиста купівля готівкової та безготівкової валюти населенням зросла з 150 млн на місяць до 800 млн дол. на місяць. Щомісячні витрати НБУ на підтримку валютного курсу становлять 2-3 млрд дол. на місяць.
"Перехід на гнучке курсоутворення в умовах структурного дефіциту – непродумане рішення Національного банку, що наносить додаткові збитки фінансовій системі України", - підкреслює Богдан Данилишин.
Раніше ми писали про те, що потреби уряду у фінансуванні на 2024 рік становлять 2,2 трлн грн. З цих коштів 1,6 трлн грн мало б піти на фінансування дефіциту держбюджету, а 0,6 трлн грн – на погашення державного боргу.
Нагадаємо, доходи зведеного бюджету України з урахуванням грантів у першому кварталі 2024 року перебували на рівні 47,4% ВВП і перевищили довоєнний рівень у півтора разу. Без урахування іноземних грантів доходи бюджету збільшилися з 30,4% ВВП у 2021 році до 36,2% ВВП у першому кварталі 2023-го і до 45% ВВП у першому кварталі 2024-го. Більше про доходи та видатки державного бюджету читайте в статті директорки з наукової роботи "Growford Institute" Тетяни Богдан "Бюджет і борг затяжної війни" на сайті ZN.UA.