Антинаукова теорія змушує людей купувати сире коров'яче молоко із вмістом вірусу H5N1.
У США за останній час продажі сирого коров'ячого молока зросли на 21%, що пов'язують із поширенням пташиного грипу серед цього виду тварин, пише Gizmodo.
Такі дані опублікувала американська дослідницька компанія NielsenIQ. Але чому такий стався такий сплеск споживчого інтересу? Деякі люди вважають, що навмисне вживання сирого молока з вірусом H5N1 або пташиним грипом може дати їм "імунітет" від цієї хвороби.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Згідно з останніми даними Міністерства сільського господарства США, щонайменше 46 стад молочних корів у 9 штатах дали позитивний результат на пташиний грип. Але найбільше занепокоєння викликає те, що масштабні спалахи серед молочних порід корів дають вірусу ще більше можливостей мутувати. Результатом таких мутацій може бути стрибок вірусу від тварин до людини.
Неактивні залишки вірусу H5N1 нещодавно було знайдено навіть у пастеризованому молоці, але в Міністерстві сільського господарства США запевняють, що таке молоко безпечне. Водночас за даними відомства, у сирому коров'ячому молоці спостерігаються "високі концентрації вірусу". У цій ситуації вживання непастеризованих молочних продуктів схоже на гру в "російську рулетку" з украй небезпечним вірусом.
Поки що не було відомих випадків передачі вірусу від людини до людини, але ситуація може дуже швидко змінитися, якщо вірус отримає необхідну мутацію. З 2003 року ВООЗ зафіксувала 889 випадків смерті людей від H5N1, з яких померли 463 пацієнти. Таким чином рівень смертності від пташиного грипу становить 52%.
Попри це, зростаюча популярність сирого коров'ячого молока безпосередньо пов'язана з поширенням небезпечного вірусу. У корені проблеми лежить помилкова і небезпечна думка про те, що вплив вірусу може бути корисним для імунітету.
За словами засновника сирої ферми Фресно та Інституту сирого молока Марка Макафі, його телефон постійно дзвонить, тому що "клієнти хочуть купити молоко з H5N1, вони хочуть отримати імунітет від вірусу".
На платформах соціальних мереж, таких як TikTok і Twitter, публікується безліч антинаукових тверджень, які приписують уявні переваги сирому молоку.
Згідно з багатьма дослідженнями і даними Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC), єдине твердження про сире молоко, яке підтверджується, це те, що такий продукт дійсно може бути смачнішим. Але смакові переваги вочевидь не та причина, через яку варто піддавати себе ризику. Не кажучи вже про ризик початку нової пандемії, де вірус уб'є половину всіх, хто ним заразився.
Нагадаємо, пташиний грип підібрався небезпечно близько до людей. У ВООЗ кажуть, що вірус грипу A(H5N1) вчиться заражати людей, а наступним кроком може стати його передача від людини до людини.