В Україні зменшили мобілізаційний вік. У ЗМІ передали, що цю зміну активно просував ексголовнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, але президент Володимир Зеленський мав деякі причини сумніватись.
На початку квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про зниження граничного віку мобілізації в Україні. У виданні "Українська правда" 16 травня повідомили, як це узгоджувалося владою та що це дасть ЗСУ.
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес виступав за зміну підходу до мобілізації в Україні ще восени 2023 року, аргументуючи це середнім віком військових та масштабним прихованим призовом росіян. Верховна Рада ухвалила закон про зниження мобілізаційного віку, але на підпис Зеленського йому довелося чекати майже рік.
Неназвані джерела повідомили ЗМІ, що колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний під час засідань Ставки неодноразово нагадував президенту про документ.
"Ви ж зрозумієте, що вам все одно доведеться підписати цей закон?" — переказали його слова свідки розмов.
Однак Зеленський вагався, а згодом і публічно заявив, що чекає більше аргументів від Генштабу ЗСУ. Зазначається, що причин було щонайменше дві.
По-перше, політик не наважувався підписати закон через нелюбов до "складних" й непопулярних рішень. По-друге, мобілізація такої кількості людей влетіла б Україні у копійку. Президент оцінив, що йдеться про приблизно 500 мільярдів гривень.
Окрім того, мобілізація в Україні передбачає й додаткові витрати — на утримання новобранців. Зі слів заступника голови Міноборони Юрія Джигира, на одного бійця держава витрачає за рік приблизно 1,2 мільйона гривень. В умовах, коли держбюджет вже перебуває у критичному стані, посилення мобілізації загрожує додатковими фінансовими проблемами.
Проте зрештою Зеленський все ж підписав закон про зниження мобілізаційного віку до 25 років. Зазначається, що зробити це його змусили виснаження й втрати Сил оборони. Публічно президент пояснив своє рішення потребою молодих бійців у війську, які б мали більше здоров’я та знались на технологіях.
Співрозмовники ЗМІ з Генштабу ЗСУ оцінили користь від зниження віку, з якого можлива мобілізація в Україні. За їхнім прогнозом, цей закон дозволить поповнити Сили оборони приблизно на 100 тисяч молодих бійців.
Нагадаємо, військовозобов’язаним в Україні почали вклеювати в їхні документи VIN-коди. Ці штрих-коди полегшать працівникам ТЦК та поліціянтам пошук порушників нового закону про мобілізацію.
Нардепка Ірина Фріз пояснила, як каратимуть в Україні тих, хто не дотримається пункту закону про посилення мобілізації щодо оновлення даних у ТЦК впродовж 60 днів.