Українці, які отримують пенсію за вислугу років, після досягнення ними певного віку, мають право перейти на пенсію за віком. Що це дає і як відбувається така процедура.
В Україні право на вибір пенсії передбачено законодавством, зокрема статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Громадяни, які мають право на кілька видів пенсій (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), можуть обрати один з цих видів за своїм бажанням. Про це йдеться у повідомленні Головного управління Пенсійного фонді України в Донецькій області.
Юристка Адвокатского бюро "Івана Хомича" Олена Воронкова, а також адвокатка Дарина Старовойтова розповіли Фокусу все про процедуру та пояснили, хто має право на пенсію за вислугою років в Україні.
Спеціальні види пенсій: які бувають і чим відрізняються
За словами адвокатки, такі пенсії, як наукові, військові чи пенсії чорнобильцям, регулюються окремими законами.
Для працівників освіти, закладів охорони здоров’я, військовослужбовців, державних службовців та інших силових відомств призначаються пенсії "за вислугу років" з урахуванням певних пільг.
"Особи, які перебувають на пенсії за вислугу років, після досягнення загальних показників для призначення пенсії — віку та стажу, мають право на призначення їм пенсії за віком на загальних підставах. За нормами статті 45 цього ж закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання відповідної заяви", — пояснила Фокусу Олена Воронкова.
Розглянемо приклад: особа отримувала пенсію за вислугу років, і після досягнення 60 років вирішила перейти на пенсію за віком, вона має право на такий перехід.
Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати, при переведенні на пенсію за віком можуть бути враховані додатковий стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років
"Важливо знати, що пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років, під час роботи на посаді, яка дає право на цю пенсію, виплати пенсії не здійснюються. Наразі є виключення для військовослужбовців, які мають право на період дії особливого періоду на отримання як пенсії, так і грошового забезпечення. Однак після досягнення пенсійного віку і переходу на пенсію за віком, вони можуть отримувати як пенсію, так і заробітну плату", — зазначила адвокатка.
Якщо пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років не працював, розрахунок пенсії за віком здійснюється за матеріалами пенсійної справи, та змінюється тільки показник середньої заробітної плати по країні, який береться для обчислення пенсії.
Важливо Пенсії в Україні: як зміняться виплати і які підвищення очікуються вліткуОднак, якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати, при переведенні на пенсію за віком можуть бути враховані додатковий стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років. Це може збільшити коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.
"Важливо зазначити, що розрахунок заробітної плати при цьому здійснюється з урахуванням показника середньої заробітної плати, який використовувався під час призначення пенсії за вислугу років, або за 2014-2016 рр., у випадку, якщо особі пенсія за вислугу років була призначена до 2017 року", — пояснила експертка.
Як отримати гідну пенсію та чи потрібно для цього боротись з Пенсійним фондом
За словами юристки, Пенсійний фонд у даному випадку порушує права пенсіонерів, оскільки, як показує практика, що підтверджено судовими рішеннями, під час переходу особи з пенсії за вислугу років на пенсію за віком має братися показник середньої заробітної плати по країні за три роки, що передують зверненню за призначенням пенсії на загальних підставах. Правильне застосування показника середньої заробітної плати по країні може підвищити пенсію особі на суму від 30 до 60 відсотків пенсії за віком, призначеної Пенсійним фондом", — заявила адвокатка Олена Воронкова.
Під час переходу особи з пенсії за вислугу років на пенсію за віком має братися показник середньої заробітної плати по країні за три роки, що передують зверненню за призначенням пенсії на загальних підставах
Тож, якщо правильно застосувати показники середнього заробітку по країні, можна отримати гідні виплати за віком, адже пенсійне забезпечення є надзвичайно важливим елементом соціального захисту громадян.
За словами адвокатки Дарини Старовойтової, у разі порушення прав українці мають звертатися до суду і розраховувати на безкоштовну допомогу правників.
"Для цього для пенсіонерів передбачено право на отримання безоплатної правової допомоги. Найпоширеніші запити — питання пенсійного забезпечення (перерахування пенсії за віком, за стажем роботи, по інвалідності тощо). Цю допомогу надають центри Безоплатної юридичної допомоги, з якими співпрацюють юристи та адвокати, і робота останніх оплачується з Державного бюджету", — пояснила Фокусу Старовойтова.
Важливо Пенсія в Україні: чи можна не платити внески із зарплати в ПФУУ сучасних умовах, коли багато людей змушені продовжувати працювати навіть після досягнення пенсійного віку, можливість вибору та переходу з одного виду пенсії на інший надає пенсіонерам додаткові можливості для покращення свого фінансового становища. Це особливо важливо для тих, хто має довгий трудовий стаж і заслуговує на гідний рівень життя на заслуженому відпочинку.
"Право вибору пенсії та можливість переходу з одного виду пенсії на інший є важливими аспектами пенсійного забезпечення в Україні. Вони сприяють соціальному захисту громадян, забезпечують їм гідний рівень життя на пенсії та підтримують фінансову стабільність у похилому віці. Забезпечення справедливих пенсійних виплат є важливим завданням для держави, яка повинна дбати про своїх громадян і забезпечувати їм гідні умови життя", — додала адвокатка Олена Воронкова.
Право вибору пенсії та можливість переходу з одного виду пенсії на інший є важливими аспектами пенсійного забезпечення в Україні
Отже, можливість вибору пенсії та перехід з одного виду пенсії на інший є важливим аспектом, який дозволяє пенсіонерам отримувати належні виплати.
Як перейти з пенсії за вислугу років на пенсію за віком: документи і процедура
Перехід з одного виду пенсії на інший відбувається на підставі інформації про страховий стаж, заробітну плату та інші відомості, що зберігаються в пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органами Пенсійного фонду.
Тож, щоб перейти на пенсію за віком, громадянину потрібно звернутись до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання (перебування) з відповідним пакетом документів або подати заяву онлайн через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду. Заяву на призначення пенсії можливо також подати через "Дію".
Щоб перейти на пенсію за віком, громадянину потрібно звернутись до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання (перебування) з відповідним пакетом документів або подати заяву онлайн
Процедура є безкоштовною, а термін очікування — 10 днів.
Основні документи, що необхідно надати для отримання послуги:
- заява про призначення пенсії за віком;
- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та його копія;
- документи про місце проживання (реєстрації) особи;
- документи про стаж у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній;
- документи, які засвідчують особливий статус особи;
- паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України;
- Індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.
Також є певні документи, які потрібно надати у разі, якщо пенсіонер — учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи
зареєстрованийі на території Автономної Республіки Крим та Севастополя. Докладніше із переліком можна ознайомитися на порталі "Дія".