Ідеальна картинка страшної реальності: якими були фільми у СРСР
Ідеальна картинка страшної реальності: якими були фільми у СРСР

Ідеальна картинка страшної реальності: якими були фільми у СРСР

Народ запевняли, що вони живуть у найкращій державі світу

Деякі українці з ностальгією згадують радянський кінематограф, говорячи "От вміли ж знімати". Проте не всі знають, наскільки не сходилася та ідеальна картинка з екрана зі страшною реальністю буденного життя в СРСР.

Насправді більшість фільмів були цинічними, бо показували те, про що радянським громадянам не варто було і мріяти. Про це йдеться на порталі "Тексти".

"Свобода" та "радісне" життя в СРСР

Під час правління диктатора Сталіна вийшли такі цинічні кінострічки як "Цирк" та "Шукачі щастя". Обидві вийшли на екрани у 1936 році. У цих фільмах влада показувала вільне та радісне життя у СРСР.

У "Цирку" юнак починає зустрічатись з американською актрисою. Вона захоплена не лише молодим хлопцем, а й життям у Радянському Союзі, тому приймає для себе рішення залишитись жити у цій державі.

Насправді ж тоді будь-які контакти з громадянами інших держав заборонялись. Пізніше заборонили вступати в шлюб з іноземцями. За таке рішення можна було потрапити у в’язницю.

"Шукачі щастя" за жанром є комедією. У цій стрічці показують єврейську родину, яка переїжджає до міста Біробіджан. Зараз це населений пункт у Єврейській автономній республіці РФ. Та насправді ж за такий переїзд у ті часи легко могли розстріляти усю родину, частіше так і робили. Приїжджих з-за кордону автоматично вважали ворогами та шпигунами.

"Ідеальні" влада та міліція

Ці мотиви показували у багатьох фільмах ніби на другому плані. Не важливо, що саме було у головній лінії, але обов’язково на фоні були "доблесні" представники міліції, які завжди готові були захищати громадян. На екранах вони були чесними та непідкупними. А ще вони не були жорстокими до затриманих, і ніби завжди поводили себе достойно, що, звісно, було далеким від правди.

У цих же фільмах показували низький рівень злочинності та нерозкритих злочинів. Це потрібно було, щоб отримати довіру від населення. Показати, що життя в СРСР безпечне.

Насправді ж нерідко міліція "призначала" винних, аби закрити справу. А то й напряму співпрацювала з бандитами.

Про владу зазвичай у фільмах говорили добре. Хіба що інколи могли у комедії зобразити когось з представників місцевої влади як смішну, недолугу людину. Але кристально чесну та віддану справі.

У СРСР не показували соціальних проблем

Радянська пропаганда всіма силами намагалась запевнити народ, що вони живуть краще за усіх. Тому про соціальні проблеми, яких було багато у населення, не говорили публічно. Не згадували їх і у фільмах.

Бідності у кіно не було. Усім ніби вистачало зарплат та пенсій. Так само не було історій про важкі будні молодих матерів-одиначок, чи сімей, які проживають у комунальній квартирі чи в гуртожитку з дітьми, не маючи грошей на необхідні речі та навіть нормальну їжу.

Не було у радянському кіно "дідівщини" в армії. Не показували про людей з алкогольною та наркотичною залежністю. Соціальні проблеми не висвітлювали, їх замовчували. Радянська влада цинічно дурила людей, показуючи ідеальну картинку на екрані та замовчуючи страшну реальність.

Теги за темою
Кіно
Джерело матеріала
loader
loader