Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область
Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область

Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область

Вже другий рік великої війни на міста Донецької області, підконтрольних Україні, поширюються міжнародні санкції і відповідно блокується частина ресурсів на цій території, заблоковані можливості реклами у соцмережах, не працюють Zoom, Duolingo не має можливості робити покупки через Aliexxpres тощо. Цього тижня був відключений ТікТок.

Про це під час презентації стратегії електронних комунікацій Мінцифри розказав співвласник краматорського провайдера «Еліт лайн» Микола Кучерук.  

«Це триває вже два роки, але, на жаль, ситуація не покращується, а погіршується для людей, які працюють та живуть на підконтрольній Україні», — сказав він. У відповідь директор директорату розвитку інфраструктури широкосмугового доступу до інтернету Мінцифри Юрій Мацик зазначив, що це пов’язано з міжнародними санкціями: «Уся територія Луганської та Донецької області підпадає під санкційний список, а міжнародні організації його виконують. Так дійсно деякі населені пункти мають цю проблему, але наші зусилля щодо перемовин щоб міжнародні компанії обмежували лише частину цих територій, яка не підконтрольна Україні, у санкційних списках, результатів не дали». За його словами провайдеру слід шукати технологічні рішення.

Про  те, як працює провайдер з Краматорська «Детектору медіа» розказав у бліц-інтерв'ю Микола Кучерук.

Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область - Фото 1

Микола Кучерук

— Миколо, які санкції поширюються на міста Донецької області, які підконтрольні Україні?

— Після повномасштабного наступу США та ЄС прийняли санкції  щодо Росії та так званих ДНР та ЛНР. На жаль, не було розрізнено, які території Донецької та Луганської області є окуповані, а які ні. Тому деякі ресурси, на кшталт eBay або Google, з самого початку почали блокувати усю Луганську та Донецьку область. І вони перестали працювати. Google навіть хотів заблокувати пошту та інші сервіси. Але, на щастя, підключилось багато медійників і Google припинив блокування. Деякий час не працювали Apple Pay. Але зрештою він відновив роботу. Втім кожного місяці нові й нові ресурси нас блокували. Цього тижня це зробив ТікТок. Також у нас у нас не працює Duolingo, не можна спілкуватись через Zoom. Нас блокують конкретні ресурси. Спершу ми писали листи на  пряму у ці компанії, відповіді не було. Тоді ми звернулись у Інтернет асоціацію України, до Міністерство цифрової трансформації. Але, на жаль, результату це не дало.

— Окрім Краматорська, які міста ще мають таку проблему?

— Це вся Донецька область. Ми збирали перелік операторів, які так само як і ми мають таку проблему, передавали ІР-адреси тощо. Всі місцеві оператори мають таку проблему.

Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область - Фото 2

— Скільки їх приблизно працює на підконтрольній Україні території Донецької області?

— Десь 20 чи 30. Не знаю скільки точно, бо їх багато. Це Краматорськ, Дружківка, Слов’янськ,  Миколаївка, Добропілля, Покровськ, Курахово. Це 800 тисяч населення. І ці люди не можуть отримати доступ до ресурсів.

— На вашу думку, що могло б вирішити цю проблему?

— Її можна вирішити лише на державному рівні. Держава має звернутись до міжнародних компаній і пояснити які території є неокупованими.  Можна надати ресурсам конкретні ІР адреси операторів, які підконтрольні України.

— Як відбувається блокування?

— У кожного оператора є перелік ІР адрес, які надаються користувачам. Це публічна інформація. І вона визначається за геопозицією. Ті, хто виконують санкції, вони беруть дані з реєстрів міст. Вони знають, що Донецька область окупована, тому Краматорськ, Дружківка, Слов’янськ тощо опиняються під обмеженнями.

— Яка реакція на ці обмеження користувачів?

— Наші люди, з огляду на відгуки наших абонентів,  вважають, що Донецьку область злили. Кажуть, що ми сепари і беремо трафік з окупованих територій. Бо як у нас не може працювати ТікТок, якщо в інших областях він доступний. І це дуже неприємно чути. Але пояснення, що вся область підпала під санкції помилково, не діє. Бо люди переконані, що два роки можна було донести, що Краматорськ не окупована територія. Тому скасування санкцій на наших територіях дуже важливо для піднесення морального духу тих, хто живе у Донецькій області.

Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область - Фото 3

— Є можливості отримати доступ до цих ресурсів через VPN?

— Так. VPN не блокується.

— А ви поширюєте інформацію про VPN абонентам?

— VPN знижує швидкість інтернету. Якщо ми пропонуватимемо нашим абонентам обов’язково встановлювати його, то ми вставлятимемо собі палки у колеса. Бо якісний VPN вартує грошей (100-200 грн на місяць). А це може бути задорого. Бо у Краматорську ціна за інтернет нижча ніж по всій Україні. Тому додаткові витрати на якісний VPN мало хто може собі дозволити. А безкоштовний працює з проблемами. Ми про це розповідаємо людям і попереджаємо.

— Скільки коштує інтернет у вашого провайдера?

В середньому 200 гривень на місяць. В Україні зараз середня ціна 250-300 грн. Коли ми підняли ціни, то люди відключались, бо в них не має грошей.

— Чи багато було таких відключень?

— Не дуже багато. Але ми змушені були піднімати ціни, бо в нас зросли витрати через обстріли, пошкодження інфраструктури, через те, що виїхало багато абонентів, а наше обладнання залишилось у них і ми не могли його використовувати. Тому зараз ми можемо піднімати ціни лише на той рівень, який можуть собі дозволити наші абоненти.

Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область - Фото 4

— Як змінилась ваша абонентська база з початку повномасштабної війни? І чи спостерігається зараз  тенденція до відновлення?

— Дуже велике падіння. Багатоповерхівки впали на 75%, приватний сектор впав на 50%. Але приватний сектор потроху повернувся, багатоповерхівки теж повертаються. Загалом ми втратили понад третину нашої абонентської бази. Нових клієнтів ми підключаємо небагато, хтось з нову виїжджає. Тому кількість абонентів після падіння приблизно однакова. Багато людей не витримують ситуації на фронті, люди виїжджають. Дуже складно щось прогнозувати.

— Як вам, як співвласнику вдається втримати бізнес у цих умовах? Чи вистачає вам абонентів для рентабельності? Чи ви інвестуєте у роботу за рахунок інших бізнесів?

— Інших бізнесів зараз не маю. Щоб  втримати бізнес ми мали  припинити всі акційні умови та  підняти ціни до того рівня, який можемо дозволити. Всі кошти, які отримуємо ми інвестуємо у підтримку та розвиток мережі. Навіть попри те, що Краматорськ знаходиться за 15 кілометрів від лінії зіткнення ми міняємо акумулятори, забезпечуємо магістральні вузли генераторами. Але як бізнес ми маємо мало грошей.

— Як часто руйнується ваша мережа?

— Пошкодження є під час кожного прильоту. Ми маємо найбільшу мережу у Краматорську: це весь приватний сектор тощо. Дуже багато ударів ракет, а вони руйнують повітряні лінії зв’язку. Ми десь 100-120 оптичних магістралей відновили.

Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область - Фото 5

— Ваші дроти на опорах, будувати мережу на так, щоб розміщувати їх під землею складно чи дорого?

— І складно, і дорого. Бо не всюди є комунікації. Ми проклали частково наші кабелі під землю. Але коли ракета прилітає. То повітряну лінію можна відновити за годину – дві. А для відновлення підземних комунікацій потрібно кілька діб. Зараз ми підключили всі аплінки у місті, міжнародних та міжміських провайдерів, які надають канали зв’язку, для стійкості мережі. Проте прильоти постійні і руйнування постій. Але ми якось працюємо.

Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область - Фото 6

Фото надані провайдером «Еліт лайн»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
санкції російська агресія
Джерело матеріала
loader
loader