Йдеться про "катастрофічне" глобальне скорочення кількості прісноводних риб, які мігрують по всій планеті.
Кліматична криза хмарою нависає над планетою, внаслідок чого минулий рік офіційно визнано найспекотнішим в історії людства, а життя на планеті стикається з дедалі інтенсивнішими хвилями тепла, посухи та лісових пожеж. Окремою проблемою для Землі також є забруднення ґрунту, води та повітря людською діяльністю, що призводить до масової загибелі видів по всій земній кулі, пише The Guardian.
У новому дослідженні вчені виявили, що під загрозою опинилася популяція прісноводних риб, які мігрують, — за останні півстоліття їхня чисельність скоротилася більш ніж на 80%. І цей спад спостерігається по всьому світу.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Аналіз показує, що скорочення популяції спостерігається в усіх регіонах світу, але найшвидше цей процес розвивається в Південній Америці та Карибському басейні. Тут за останні 50 років чисельність прісноводних риб, що мігрують, скоротилася на 91%.
У цьому районі спостерігається найбільша у світі міграція прісної води, але греблі, гірничодобувна промисловість і люди, що відводять воду, руйнують річкові екосистеми. Для прикладу, в Європі популяція прісноводних риб, що мігрують, скоротилася на 75%.
Зазначимо, що прісноводні риби, які мігрують, частково або повністю залежать від прісноводних систем: деякі з них народжуються в морі, а потім мігрують у прісну воду, або навпаки. До слова, в деяких окремих випадках риби здатні перепливати ширину цілих континентів, а потім повертатися в прісний струмок, де вони народилися.
Ця популяція в усьому світі також є основою харчування і джерелом засобів до існування мільйонів людей у всьому світі. Водночас багато прісноводних артерій Землі більше не можуть текти вільно, через будівництво гребель та інших бар'єрів, що блокують міграцію. Оцінки вчених свідчать про те, що в деяких європейських річках є бар'єри заввишки 1,2 метра.
За словами Германа Ваннінгена, засновника World Fish Migration Foundation, однієї з організацій, що брали участь у дослідженні, іншими причинами зниження популяції цих риб є забруднення міськими та промисловими стічними водами. У результаті зміна клімату Землі призводить до зміни середовища проживання і доступності прісної води. Ще однією причиною експерти називають нестійке рибальство.
Вчені також зазначають, що скорочення популяції прісноводних риб, які мігрують, є "оглушливим тривожним сигналом" для всього світу про те, що нам слід діяти вже зараз. Якщо необхідних кроків не буде зроблено, світ втратить ключові види та їхнє середовище існування.
Раніше Фокус писав про те, що запаси води на Землі вичерпаються до 2050 року: хто першим відчує брак ресурсів.