Допомога українцям: Сенат Польщі ухвалив закон про продовження підтримки біженців, деталі
Допомога українцям: Сенат Польщі ухвалив закон про продовження підтримки біженців, деталі

Допомога українцям: Сенат Польщі ухвалив закон про продовження підтримки біженців, деталі

Польська влада скасувала виплати приватним особам, які надавали помешкання та харчування українським біженцям. Також запровадили певні обмеження на перебування у спеціальних центрах утримання.

Українцям, які виїхали до Польщі у зв'язку з вторгнення РФ, можуть легально перебувати на території країни до вересня 2025 року. При цьому зберігається більшість фінансових виплат, але змінюються деякі умови надання коштів. Про деталі закону, який підтримав Сенат Республіки Польщі, написали на порталі Polska Agencja Prasowa (PAP).

На порталі повідомили, що 22 вересня Сенат проголосував зміни до закону про допомогу українцям, які перебувають під захистом Європейського Союзу і опинились у Польщі. Переважна більшість сенаторів, 87, проголосували "за", голосів "проти" — чотири, "утримався" — один сенатор. Закон вступить у дію після того, як його підпише президент Анджей Дуда, наголошується у статті.

Зміни до закону подавали кілька відомств — адміністрація президента Польщі, Міністерство внутрішніх справ, Міністерства освіти, Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики, канцелярія прем'єр-міністра. Була пропозиція від сенатора партії "Право і справедливість" щодо програми виплат на дітей "800+". Ідея полягала в тому, що кошти виплачувалися б лише тим, хто має "карту проживання". Однак ідею відхили, написали на порталі PAP.

Яку допомогу можна отримати в Польщі українцям 2024?

У законі про допомогу українцям в Польщі вказуються дати та умови перебування, інформація про виплати тим, хто цього потребує:

  • термін легального перебування біженців з документом UKR PESEL — до 30 вересня 2025 року;
  • програма "800+", тобто виплати на дитину, зберігається, але з'являється умова — дитина має навчатись у школі;
  • розширюється переліг медичної, соціальної, сімейної допомоги, яку оформлюють в ZUS (у регіональних закладах соціального страхування);
  • студенти мають право відвідувати безплатні уроки польської мови, але є дві умови. По-перше, термін навчання обмежений 36 місяцями. По-друге, ідеться про студентів, які почали навчання у 2022/23 та 2023/24 рр.;
  • запроваджують нові правила отримання PESEL — українець повинен пред'явити дійсний "проїзний документ".

Яку допомогу скасують або змінять з 1 липня 2024 року:

  • змінюються правила проживання та харчування біженців у центрах колективного розміщення — це стає можливим лише після укладання відповідної угоди з воєводством;
  • скасовуються виплати власникам помешкань, які пустили до себе українців і витрачали гроші на їхнє проживання та харчування (раніше платили по 40 зл. на добу);
  • скасовують одноразова виплата 300 злотих українцям, які щойно приїхали, також їм не будуть компенсувати витрати на фотографію для отримання PESEL.

Зазначимо, у березні 2024 року посол Польщі в Україні заявив, що уряд його країни зацікавлений в українцях, які прибули після початку війни. Серед причин — нові робочі руки на ринку праці та виплата податків громадянами, які пішли працювати. Орієнтовна кількість українців у Польщі — близько 900 тис. осіб, а загалом у Європейському Союзі перебувають близько 4,2 млн громадян, повідомили в уряді.

Нагадуємо, 14 травня Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) опублікував результати опитування українських біженців у трьох країнах Європи: встановили, яка кількість може повернутись на батьківщину.

Теги за темою
допомога виплати
Джерело матеріала
loader
loader