Мережа магазинів "Цитрус" може зникнути: борги перевищили 1 млрд грн
Мережа магазинів "Цитрус" може зникнути: борги перевищили 1 млрд грн

Мережа магазинів "Цитрус" може зникнути: борги перевищили 1 млрд грн

Велика мережа магазинів електроніки "Цитрус" зіткнулася із претензіями кредиторів на 1,3 млрд грн. Борги підтверджені в судах, їхня загальна сума може виявитися більшою, ніж потенційна вартість усієї компанії. Це означає, що торговельна мережа може припинити існування.

Зокрема, лише у травні 2024 року Господарський суд Дніпропетровської області виніс рішення щодо стягнення 400 млн грн з АТ "ЗНВКІФ "Стюарт". ЗМІ зазначають, що група компаній "Цитрус" складається з окремих юрособ без єдиної материнської компанії та контролюється саме АТ "ЗНВКІФ "Стюарт", власником якого є одесит Григорій Топал.

А ось операційні компанії у мережі магазинів змінювалися кожні кілька років. Як вважає журналіст-розслідувач Євген Плінський, це може бути пов'язане із ухилянням від податків. За його словами, у компанії можуть використовувати схеми із залученням "кишенькових ФОПів" (фізособ-підприємців), "скрутками" ПДВ, фіктивними поверненнями технік та підробленими кредитами.

Також стверджується, що компанія могла отримати нелегальний прибуток якраз сумою в 400 млн грн. А так виглядає досьє АТ "ЗНВКІФ "СТЮАРТ" на платформі YouControl:

ЗНВКІФ "СТЮАРТ"

Наразі Бюро економічної безпеки (БЕБ) здійснює досудове розслідування кримінального провадження №72024101400000002 за ознаками ч.3 ст. 212, ч.3 ст. 209 Кримінального кодексу України – ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах. Йдеться про більш ніж 575 млн грн, згідно з актом податкової перевірки боржника, який є у матеріалах справи про банкрутство ТОВ "Гаджет Трейдинг".

Саме ця компанія у 2017-2019 роках була операційною компанією "Цитрусу". Згодом активи було переведено на ТОВ "Цетехно", ТОВ "Максішоп" та ТОВ "Рітейлкомпані". Ще одна з компаній Топала – "Цетехно" – також програла суд більш ніж на 900 млн. гривень. Однак офіційної реакції від правоохоронних органів, незважаючи на рішення суду, які фактично доводять сумнівні правочини в "Цитрусі", досі немає. Так само не було її і 4 роки тому, коли журналісти та навіть співвласники бізнесу заявляли про схеми.

"Маючи борги в 1,3 млрд грн, група компаній "Цитрус" навряд чи продовжить існування на ринку, адже навіть до кризи та війни її капіталізація сягала 65 млн доларів. Інвестувати в подібний бізнес, розбитий між десятками юридичних осіб, з відкритими кримінальними провадженнями і купою боргових претензій навряд чи хтось погодиться", – зазначають ЗМІ.

Як повідомляв OBOZ.UA, ще в 2022 році було опубліковано розслідування, згідно з даними якого "Цитрус" використав "схеми ФОПів" на сотні мільйонів гривень. Як зазначали розслідувачі, дані про "схематоз" у "Цитрусі" отримало головне управління ДПС Одеської області за підсумками перевірки. Проте у фінальний звіт про роботу компанії ці дані не потрапили.

Крім того, співзасновник "Цитрусу" Дмитро Зінченко заявляв, що "Цитрусу" загрожує дефолт за боргами, оскільки великі кредитори та партнери скорочують роботу з мережею. При цьому ще 12 жовтня 2021 року Господарський суд Одеської області ухвалив рішення про визнання 1 млрд грн заборгованості компанії "Цитрус" перед третіми особами.

Як пояснював політик і бізнесмен з Дніпра Геннадій Корбан, ще влітку 2020 року один з партнерів компанії "Цитрус" Григорій Топал, який управляв партнерами, вирішив рейдерським шляхом позбутися свого партнера з бізнесу Дмитра Зінченка. Сам Корбан придбав 50% компанії "ЗТ-Інвест" – їй належать торгові марки та логотипи мережі "Цитрус". У Топала цю угоду не визнають.

Рейдерське захоплення підтверджувало і сам Зінченко. "В наявності факт рейдерського захоплення управління компанії з боку її другого власника, Топала Григорія Йордановича", – говорив він у відеозверненні.

Поки тривають суди, управління "Цитрусом" повністю сконцентроване у руках Топала. При цьому стало відомо про численні податкові порушення в компанії. Наприклад, повідомлялося, що під керівництвом Топала у "Цитрусі" "оптимізують" податкові платежі та занижують митні збори.

Лише перевірена інформація внас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader