Як передає кореспондент Укрінформу, відповідну спільну заяву від імені 36 країн зачитала постійний представник Латвії при ОБСЄ Катріна Кактіна під час засідання Постійної ради ОБСЄ у четвер у Відні.
«Ми закликаємо до негайного і безумовного звільнення приблизно 1400 політичних в'язнів і широкомасштабної реформи чинного законодавства з метою припинення системних політичних репресій у Білорусі. Ми приєднуємося до рекомендацій, викладених у доповіді Московського механізму, про те, що білоруська влада повинна негайно звільнити з гуманітарних міркувань політичних в'язнів, які мають серйозні проблеми зі здоров'ям або хронічні захворювання», - йдеться у заяві.
Наголошується, що білоруська влада має виконати свої зобов'язання відповідно до міжнародного права в галузі прав людини та зобов'язань в рамках ОБСЄ, а також забезпечити гідні умови утримання та належну медичну допомогу для всіх ув'язнених.
«Запобігання подальшим безглуздим смертям у в'язницях – це той мінімум, який повинна зробити білоруська влада», - зазначається у заяві.
Було вказано, що з серпня 2020 року білоруська влада здійснила понад 40 тис. політично вмотивованих арештів та порушила щонайменше 12 тис. політично вмотивованих кримінальних справ. Приблизно 1 400 політичних в'язнів залишаються за ґратами, хоча реальна кількість може бути набагато більшою. За оцінками правозахисного центру «Вясна», 250 з них перебувають у зоні особливого ризику через стан здоров'я або хвороби.
Заява була зроблена від імені наступних держав-учасниць, які є членами неформальної групи друзів демократичної Білорусі в ОБСЄ: Бельгії, Болгарії, Канади, Хорватії, Кіпру, Чехії, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Греції, Ісландії, Ірландії, Італії, Литви, Люксембургу, Чорногорії, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Румунії, Словенії, Іспанії, Швеції, Сполученого Королівства, Сполучених Штатів та Латвії. До цієї заяви також приєдналися: Албанія, Австрія, Ліхтенштейн, Молдова, Словаччина, Швейцарія та Україна.
Як повідомляв Укрінформ, у Білорусі з 1 січня по 31 березня цього року зафіксовано щонайменше 987 політичних арештів, третина затриманих - жінки.
Фото: crisisgroup.org