Колишній боєць територіальної оборони Володимир Гренюх, який брав участь у захисті України від російських агресорів, а нині працює в Шевченківському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки у Львові розповів, що після отримання повістки мізерний відсоток чоловіків приходить за викликом.
Своїм поглядом на процес мобілізації та необхідність постійної ротації військовослужбовців він поділився в інтерв'ю "Еспресо".
Чоловік наголосив, що мобілізація є вкрай важливою для забезпечення боєздатності українських збройних сил. Він підкреслив, що без цього заходу держава не змогла б ефективно протистояти агресії:
"Те, що зараз відбувається, є правильним. Зі 100% людей, які отримали повістки, приходять усього 2%. У мене є побратими, які вже загинули, а є ті, яких треба міняти. Зрозумійте правильно: бригади по 2-3 роки перебувають у зоні бойових дій, треба робити заміни. Мобілізація для цього й потрібна", ‒ розповів військовий.
Під час роботи в ТЦК Гренюх часто спілкується з мобілізованими і зазначає, що конфліктів зазвичай не виникає, особливо "після конструктивного діалогу".
"На практиці всі все розуміють. Ми спілкуємося з військовозобов’язаними, пояснюємо їм ситуацію і непорозумінь практично немає. Буває, що кажуть "а чого я маю йти". Ми стараємося діяти в таких ситуаціях, щоб не нашкодити ні собі, ні військовозобов’язаному", – додав працівник ТЦК.
Також зазначив він зазначив, що особисто відчуває необхідність захисту країни як моральний обов'язок.
"Усі мають іти захищати свою країну. Ми там уже були, на війні залишили своє здоров’я, дехто життя. Коли це пояснюєш, тоді спілкування легше проходить", ‒ підсумував військовий.
Нагадаємо, омбудсман Дмитро Лубінець розповів, що електронна повістка законодавчо не закріплена і надсилати та отримувати її неможливо, включно через застосунок "Резерв+".
Одним законом про мобілізацію всіх проблем ЗСУ не вирішити. Водночас від вирішення ключових проблем залежить успіх самої мобілізації.
Що це за проблеми і як їх слід вирішувати, пише Роберт Зелді в статті "Виклик мобілізації-2024: вимагаємо нового підходу до вирішення старих проблем".
Мобілізація все ще буксує. А чимало мотивованих військових, які служать від початку повномасштабної війни, самовільно залишають свої частини. Чому? І що з цим робити?
Про це ‒ в статті Лесі Литвинової на ZN.UA "Мобілізація і СЗЧ: доросла чесна розмова".