Співробітник ТЦК не визнав оновлення даних через "Резерв+" дійсним, посилаючись на те, що додаток працює лише в тестовому режимі. Однак у Міноборони стверджують протилежне.
У понеділок, 27 квітня, у Мережі з'явилося відео, у якому, як стверджується, співробітники Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП) у Харкові пропонують чоловікові проїхати з ними оновити дані, заявляючи, що оновлення даних через застосунок "Резерв+" недостатньо. Кадри опублікував Telegram-канал "ВІЧЕ НСН 2014-2024".
На відео чоловік просить пояснити, на якій підставі він має їхати до ТЦК, якщо він уже оновив свої військово-облікові дані через додаток "Резерв+". Він зазначив, що може з'явитися в ТЦК після того, як йому випишуть повістку, як того вимагає закон. Своєю чергою співробітник ТЦК каже, що згаданий громадянин нібито не уточнив свої дані, оскільки додаток "Резерв+" поки що працює лише в тестовому режимі.
"Потрібно поїхати в ТЦК... Згідно із законом, який ухвалили... Я Вам пропоную проїхати з нами, уточнити дані. ... Згідно з наказом коменданта...", — каже співробітник ТЦК.
Що кажуть у Харківському ОТЦК і СП
У Харківському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ОТЦК і СП) не коментували згаданий випадок. Водночас у публікації відомства від 27 квітня у Facebook ідеться, що військовозобов'язані, призовники та резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані до 16 липня кількома способами, зокрема через застосунок "Резерв+". Виходить, що офіційно ТЦК Харкова визнало новий сервіс від Міноборони, але окремий співробітник не згоден з такою політикою.
"Після того, як усі дані будуть підтверджені або оновлені — законний обов'язок виконано. Далі з реєстру "Оберіг" довантажаться дані і можна буде подивитися, що держава знає про вас", — наголосили в Харківському ОТЦК і СП.
У відомстві також згадали про те, що в застосунку "Резерв+" з'явиться QR-код, відсканувавши який представники влади зможуть миттєво отримати інформацію про статус військовозобов'язаного, призовника або резервіста.
Що кажуть у Міноборони України
Згідно із заявою пресслужби Міністерства оборони України від 23 травня, оновивши дані через застосунок "Резерв+" військовозобов'язаний виконує відповідну вимогу закону. В оборонному відомстві зазначили, що сервіс запущено в тестовому режимі, тому в його роботі можуть виникати помилки, які розробники намагаються швидко виправляти.
Раніше, в інтерв'ю від 14 квітня, член комітету Верховної Ради України з національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський пояснив, що запуск сервісу в тестовому режимі зумовлений тим, що це "досить серйозна інженерна робота". Будь-яка нова система потребує тестування для того, щоб забезпечити максимальну безпеку персональних даних. У процесі експлуатації буде з'ясовано всі нюанси і сервіс буде вдосконалено. При цьому під час тестового періоду громадяни все одно зможуть оновити там дані.
У Міноборони також повідомляли, що 18 червня в застосунку "Резерв+" з'явиться можливість згенерувати QR-код, який можна буде показувати працівникам ТЦК або поліцейським замість військового квитка. Відсканувавши QR-код у застосунку, посадовці зможуть миттєво отримати інформацію про громадян.
"Перевіряти це зможуть зазначені в законі ТЦК і поліція. Коли в застосунку з'явиться QR-код, виписка з реєстру "Оберіг" матиме таку саму юридичну силу, як військово-обліковий документ", — повідомили в оборонному відомстві.
Нагадаємо, "Резерв+" не став повноцінною альтернативою ТЦК. За допомогою сервісу можна оновити військово-облікові дані, але деякі процедури військовозобов'язаний може пройти тільки офлайн. Наприклад, через застосунок не можна стати на військовий облік, отримати бронювання від мобілізації та отримати повістку.