Росія отримала від Ірану новітні авіабомби Qaem-5: чи будуть зміни на фронті в Україні
Росія отримала від Ірану новітні авіабомби Qaem-5: чи будуть зміни на фронті в Україні

Росія отримала від Ірану новітні авіабомби Qaem-5: чи будуть зміни на фронті в Україні

Новітні керовані авіабомби ще не застосовувалися в бойових діях в Україні. Військова кооперація Тегерана і Москви набуває нових відтінків: наступний президент Ісламської Республіки відправить російській армії потужні балістичні ракети, впевнені опитані Фокусом експерти-міжнародники.

Військова співпраця Ірану і Росії виходить на новий рівень: Ісламська Республіка поставляє окупантам нові авіабомби для ударів по цілях в Україні. Перша спроба використання цього снаряда була невдалою, пише німецький таблоїд Bild.

У Курській області нещодавно розбився важкий іранський безпілотник Qods Mohajer-6 з керованими авіабомбами Qaem-5 на борту. Можливо, іранський дрон летів до цілей у Сумську область, але впав з невідомої причини.

Росіяни ще не застосовували іранські бомби Qaem-5 в Україні, тому їхнє використання свідчить про новий рівень військового співробітництва Тегерана і Москви, вважають західні експерти.

Плановану бомбу Qaem-5 можна встановлювати на іранські дрони Mohajer-6

За зовнішнім виглядом боєприпас дійсно схожий на Qaem-5, плануючу авіабомбу малого діаметра. Її можна встановлювати на іранські дрони Mohajer-6, а також тактичний і розвідувальний безпілотник Hamaseh, уточнює ВВС.

Бомба Qaem-5 з телевізійним наведенням може оснащуватися різними типами боєголовок. Заявлена дальність польоту боєприпасу — до 40 кілометрів, а мінімальна експлуатаційна висота — близько 3 км.

Авіабомби Qaem-5 на полі бою

Представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі в листопаді 2023 року повідомляв про постачання з Ірану в Росію коригованих авіабомб Qaem-5, сумісних із російськими винищувачами Су-25, дальність польоту яких — до 40 кілометрів.

Насправді бомби Qaem-5 поставлялися в Росію з 2020 року, каже Фокусу директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

"Це не початок поставок, а радше супутнє озброєння для дрона Mohajer-6. Безпілотник легко збивається і говорити про особливу зміну фронтової ситуації немає сенсу. Кооперація Тегерана і Москви триває, що підтверджує тенденцію взаємодії країн щодо БПЛА", — пояснює аналітик.

Планувальну бомбу Qaem-5 було прийнято в Ірані на озброєння у 2019 році. Снаряд наводиться на ціль завдяки картинці з камери БПЛА, яку отримує оператор. Технологію не можна назвати надійною: у разі втрати зв'язку з дроном картинка обривається. Безпілотник Mohajer-6 досить великий, його швидко засічуть і зіб'ють мобільні групи ППО. З цієї ж причини ЗСУ стали менше застосовувати на фронті турецькі Bayraktar TB2, зауважив Згурець.

Бомба Qaem-5 не встановлюється на російські винищувачі через специфічну систему наведення. Швидкість літака набагато вища за Mohajer-6, і керувати нею стане набагато складніше.

Військові секрети в обмін на ракети і бомби: Іран виманює у Росії технології

Співпраця у сфері ВПК між союзниками розширюється і стосується різних сфер. Після отримання Росією авіабомб, збільшується ймовірність організації поставок з Ірану балістичних ракет. Найімовірніше, сценарій реалізують після виборів нового президента Ірану, вважає експерт-міжнародник Українського інституту майбутнього Ілля Куса.

Виконувач обов'язків глави Ісламської республіки Мохаммад Мохбер не має настільки широких повноважень, щоб укладати нові військові контракти. З початку повномасштабної війни Росія хотіла отримати іранські балістичні ракети, але зважаючи на рівень політичного діалогу, росіянам вдається вмовляти іранців розширювати співпрацю, додав експерт.

"Питання ціни — якби Іран не був проти, вони б уже давно поставили і бомби, і ракети, але тут присутній елемент торгу. Іранці вимагають трансфер деяких військових технологій за поставки своїх товарів. А росіяни тримають їх у секреті. Судячи з усього, якщо іранські бомби вирушили, якийсь трансфер все ж відбувся", — вважає він.

Дипломатичні джерела Reuters у лютому 2024 року розповідали про передачу РФ близько 400 потужних ракет класу "земля-земля" Fateh-110 і Zolfaghar. Снаряди можуть вражати цілі на відстані від 300 до 700 км.

"Обсяги поставок збільшуватимуть і немає причин це приховувати. Нам дозволено експортувати зброю в будь-яку країну", — зазначав один з іранських чиновників.

Поставки ракет, за відомостями Reuters, почалися ще на початку січня 2024 року і стали наслідком виконання домовленостей наприкінці 2023 року між військовими та представниками спецслужб двох країн у Тегерані та Москві.

Нагадаємо, росіяни виробляють безпілотні апарати Shahed в особливій економічній зоні "Алабуга". Допомагають у виробництві компоненти з Китаю і робітники з Африки.

В Ірані за допомогою дронів Mohajer-6 спостерігають за порушенням правил дорожнього руху. Поліція може вільно стежити за зупинкою на автомагістралях країни.

Теги за темою
Росія авіація
Джерело матеріала
loader