Про це повідомляє The Wall Street Journal, передає Укрінформ.
Зазначається, що російські бізнесмени уклали угоду щодо будівництва заводу з виробництва безпілотників наприкінці 2022 року, коли вони прилетіли до Тегерана з вигідною пропозицією: 1,7 мільярда доларів мають бути частково виплачені золотими злитками.
Умови контракту були розкриті у лютому хакерською групою під назвою Prana Network, яка заявила, що зламала сервери електронної пошти, пов’язані з Корпусом вартових Ісламської революції Ірану. Деталі угоди підтвердили виданню представники служби безпеки США.
Згідно з контрактом між російськими керівниками заводу та їхніми іранськими партнерами, завод планує випускати 6000 ударних безпілотників «Шахед» на рік — на додаток до дронів-розвідників. За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень — лондонського аналітичного центру, орієнтованого на оборону — наприкінці квітня завод випередив свій виробничий графік, уже поставивши 4500 обіцяних «Шахедів» .
Як пише видання з посиланням на українську військову розвідку та колишнього сирійського офіцера, російські солдати вже навчаються керувати безпілотниками в Сирії з інструкторами з Корпусу вартових революції та з підтримуваного Іраном бойового угруповання Хезболла.
Зазначається, що десятки розвідувальних безпілотників «Альбатрос» М3, виготовлених на заводі «Алабуга», отримали детальну фоторозвідку про українські позиції та переміщення на лінії фронту. Їх виробник заявив, що безпілотники вже відпрацювали в Бєлгородському районі.
Також Росія виробляє власні боєголовки, прискорюючи виробництво боєздатної зброї, оскільки, згідно з висновками експертів, новіші версії «Шахедів» були зроблені в РФ, наголосив експерт з безпілотників Генрі Томпсон, який раніше працював в ООН. Проаналізувавши уламки БПЛА, знайдені в Україні, він дійшов висновку, що найновіші версії «Шахедів» були виготовлені в Росії.
Як пише видання, для розширення виробництва безпілотників Росії насамперед потрібні були кваліфіковані робітники. Першими серіями розвідувальних пристроїв «Альбатрос» займалися здебільшого студенти із сусідніх технічних коледжів, але їх було недостатньо, тож виробники почали дивитися далі — на Африку.
На початку 2023 року російські бізнесмени з «Алабуги» орендували зал у висококласній школі Уганди, зібравши аудиторію з молодих студенток. Останнім запропонували кваліфіковану роботу з оплатою втричі вищою, ніж на їх батьківщині, оплату авіаквитків, безкоштовне проживання й інше. Відтоді більше тисячі жінок поїхали до «Алабуги» з усієї Африки. Ще тисяча студенток, ймовірно, приєднається до цьогорічного набору, кажуть офіційні особи Уганди.
Як повідомляв Укрінформ, торік у червні Білий дім оприлюднив супутникові фотографії, які ідентифікували дві будівлі в районі зони «Алабуга» як ключову частину спроб Ірану допомогти Москві збільшити виробництво своїх безпілотників. «Ми також стурбовані тим, що Росія співпрацює з Іраном для виробництва іранських БПЛА зсередини Росії», — сказав тоді Джон Кірбі, речник Ради національної безпеки США.