Без червоних ліній: що дадуть удари американськими ППО по цілях у небі над РФ
Без червоних ліній: що дадуть удари американськими ППО по цілях у небі над РФ

Без червоних ліній: що дадуть удари американськими ППО по цілях у небі над РФ

НАТО вимагає дозволити ЗСУ використовувати всю номенклатуру зброї США, але Росія загрожує ескалацією нового рівня. Якщо не боротися з носіями авіабомб, армія РФ порівнюватиме із землею українські міста. Опитані Фокусом аналітики впевнені: російську авіацію треба знищувати на аеродромах.

На початку вторгнення армії Росії в Харківську область Україна попросила США дозволити удари американською зброєю по цілях усередині РФ. Багато чиновників підтримали цю ідею, включно з держсекретарем Ентоні Блінкеном, але Білий дім зволікає з відповіддю. Але є нюанс: Вашингтон не обмежував застосування систем ППО, повідомила газета The Washington Post (WP) з посиланням на заяви американських чиновників.

Стурбованість з приводу просування Росії на полі бою збільшується. Вашингтон стикається з тиском ключових європейських союзників, які вимагають дозволити Україні використовувати всю номенклатуру наданої США зброї, причому не тільки проти ракет або винищувачів над РФ.

У Білому домі наголошують, що ракетні удари по Росії викличуть агресивнішу відповідь Москви і підвищать світові ціни на енергоносії. Але якщо не атакувати скупчення окупантів та їхню техніку по інший бік кордону, це знизить спроможність українських сил захищатися, цитує WP одного з чиновників НАТО під час його приїзду до Болгарії.

"П'ять бортів за п'ять хвилин": як західні ППО збивають винищувачі РФ

У ЗСУ є досвід знищення літаків у небі над Росією. Підрозділи зенітно-ракетного комплексу Patriot 13 травня 2023 року за п'ять хвилин знищили п'ять російських повітряних суден над Брянською областю, говорив ексспікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. Серед цілей — винищувачі Су-34 і Су-35, два вертолітні комплекси радіоелектронного придушення Мі-8МТПР-1 і багатоцільовий вертоліт Мі-8.

"Завдяки нестандартним діям підрозділи ЗРК Patriot за п'ять хвилин знищили одразу п'ять бортів на Брянському напрямку, звідки тоді бомбардували керованими авіабомбами наші північні регіони", — говорив Ігнат.

Захід тоді погрожував припинити постачати Україні ракети для комплексу Patriot, боячись повторення операцій. Настільки явні заборони, на думку колишнього заступника начальника Генштабу ЗСУ Ігоря Романенка, працюють у мінус для України. Особливо це було помітно під час прориву російських військ у Харківській області.

"Росія щодня бомбить Харків із літаків, а ЗСУ не можна вдарити по аеродромах жодним західним снарядом. Якщо не боротися з російською авіацією, бомби розбиватимуть Харків і далі — по черзі злітатимуть з аеродромів. Варто використовувати і свої радянські ресурси, і західні", — зазначає Романенко в бесіді з Фокусом.

Удари по аеродромах у Росії, на переконання аналітика, треба наносити з тією ж частотою, що й по військових об'єктах у Криму. Краще, щоб авіація взагалі не злітала, і тут можуть допомогти франко-італійські комплекси ППО SAMP-T з німецькими IRIS-T.

Крім американських систем ППО Patriot з пусками авіаційних бомб допоможуть впоратися ракети AIM-120 AMRAAM для літаків F-16 з дальністю ураження цілей до 180 кілометрів. Один винищувач приймає на борт до шести ракет, розповідає Фокусу полковник запасу ЗСУ Петро Черник.

"Збили 10 носіїв КАБ, і росіяни перестануть їх використовувати. Від союзників потрібен офіційний дозвіл на нанесення ударів у небі над РФ і відповідна техніка", — вважає військовий експерт.

Техніку на аеродромах можна знищувати за допомогою ракет класу "повітря-земля" AGM-158B JASSM-ER дальністю до 900 кілометрів. Модифікація JASSM-XR з дальністю польоту до 1900 км здатна вивести з ладу всі винищувачі на аеродромі в Енгельсі Саратовської області, не кажучи про скупчення військ.

Ставки підвищуються: чи накреслить Росія нові "червоні лінії"?

Швеція і Польща дозволили Україні бити по Росії переданим озброєнням, але ці країни не передавали серйозної далекобійної зброї. Здебільшого в поставках переважали бронемашини, переносні зенітно-ракетні комплекси та артилерійські установки.

Виняток становить Велика Британія з далекобійними ракетами Storm Shadow. Лондон попередньо дозволив Києву бити ракетами по РФ і ЗСУ вже успішно їх використовували, говорив радник міністра оборони України Юрій Сак.

"Західна артилерія — це 30 кілометрів і 10 кілометрів буферної зони від БПЛА "Ланцет". Гармати доведеться знімати з фронту, вони виявляться в підсумку марними. Стратегічні завдання вирішують лише ракети", — міркує Петро Черник.

Російська сторона намагається переконати Захід у неприпустимості ескалації війни і погрожує перейти на наступний рівень протистояння в разі атак далекобійними ракетами. Але питання в новому рівні ескалації залишається відкритим: практично всі види зброї РФ випробувала проти України, крім ядерної.

Третій рік РФ погрожує світу за допомогу Україні "червоними лініями", які за популярністю перевершили "останнє китайське попередження", зауважує координатор групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

"Під час війни з Україною РФ креслить "останні червоні лінії", якими загрожує всім навколо. За фактом, після перетину чергової, вона малює нову [лінію]. Той самий випадок, коли країна, загрозу від якої всерйоз сприймав увесь світ буквально кілька років тому, перетворилася на посміховисько", — вважає він.

Петро Чернік доповнює, що навіть після ударів по загоризонтних радіолокаційних станціях "Воронеж-М" ядерного удару не сталося. У російській ядерній доктрині вказується, що удари по стратегічних силах стримування передбачають майже автоматичне застосування ядерної зброї у відповідь.

"Вовка боятися — до лісу не ходити. Як нам ще перемагати війська РФ? Потрібно застосовувати ракети", — підсумував він.

Нагадаємо, деякі високоточні види зброї зі США виявилися неефективними під час бойових дій в Україні. Наприклад, артилерійські снаряди Excalibur і авіабомби JDAM вважалися потужними, але тепер вони не дають переваг Силам оборони України, писала газета The Washington Post.

В Україну нещодавно прибула додаткова установка ППО IRIS-T SLM. Система середньої дальності знищує повітряні цілі на відстані до 40 кілометрів.

Теги за темою
Росія
Джерело матеріала
loader
loader