При споживанні перших 100 кВт — як було, понад 100 кВт — тариф злітає на 80%.
З початку червня 2024 року уряд внесе зміни до формули розрахунку тарифів на електроенергію для населення. Це призведе до збільшення вартості послуги при споживанні понад 100 кВт на майже 80%. Про це повідомив директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко в матеріалі для видання "ZN.UA".
Відтак, за його словами, при споживанні 200 кВт сума збільшиться до 744 грн (порівняно з чинним тарифом у 528 грн). При використанні 300 кВт платіж становитиме 1224 грн (порівняно з поточним тарифом у 792 грн). Враховуючи, що власники електроплит ледь можуть обмежитися 100 кВт, легко уявити, скільки людей відчують дискомфорт від зростання тарифів.
У ринковій економіці диференціація цін здійснюється широко відомим способом: чим більше ви купуєте, тим нижча ціна за одиницю товару. Цей підхід, добре знайомий на ринках, знаходить своє обґрунтування в тому, що товар продається за ціною, що перевищує його собівартість. Це дає змогу трохи знизити маржинальність, але виграти завдяки збільшенню обсягу продажів.
Експерт зазначив, що досвід українського тарифоутворення в енергетиці справді відрізняється від звичного підходу на ринку. Тут що більше енергії споживаєш, то більше доводиться платити. Нещодавно тариф становив 90 копійок за перші 100 кВт, а за додаткові обсяги ціна була вищою. Це означає, що населення стимулювали до економії енергії, але, якщо бути відвертими, це також могло призводити до збільшення кількості людей, які відчувають "енергетичну бідність".
"У Франції, Німеччині та країнах ЄС загалом середнє споживання населенням електроенергії вдвічі вище, ніж в Україні, у США майже вчетверо. Дослідження урбаністами нічної картини різних міст із космосу показують, що рівень освітленості територій прямо пропорційний рівню освіти городян, числу винахідницьких патентів, магістерських дипломів та інших показників розвитку і ВВП", — заявив Сергієнко.
Він додав, що проблема енергетичної недостатності в Україні прямо пов'язана із загальною економічною нестабільністю в країні, а не з нестачею виробництва електроенергії. З одного боку, Україна посідає високе 18-те місце у світі за обсягом виробництва електроенергії на душу населення, але з іншого боку, за статистикою, українці витрачають на електроенергію значну частину своїх доходів. На довоєнному етапі, українці витрачали 15% своєї середньої зарплати на 1 мегават електроенергії, в той час як у Німеччині, де ціни на електроенергію в кілька разів вищі, цей відсоток становив лише 7%.
Підвищення тарифу саме по собі спонукатиме людей заощаджувати, проте зберігатиметься справедливість — усі мають заощаджувати однаково.
Нагадаємо, 21 травня заступник міністра енергетики Микола Колесник повідомив, що у відомстві ще не знають, яким буде тариф на електроенергію з червня. За його словами, зараз здійснюється розрахунок різних цін на світло для населення.
Того ж дня голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький розповів, що тривалість відключень світла може зрости в разі спекотного літа та обстрілів ЗС РФ. Крім цього, на літо заплановано ремонт блоків атомних електростанцій.