В Україні — нові тарифи на воду: для кого та на що це вплине
В Україні — нові тарифи на воду: для кого та на що це вплине

В Україні — нові тарифи на воду: для кого та на що це вплине

З 1 червня зросла вартість водопостачання та водовідведення для юридичних осіб. Про це сповістили і місцеві водоканали. Що це означає для споживачів?

Нацкомісія з держрегулювання у сферах енергетики та комунпослуг (НКРЕКП) ухвалила рішення пронові тарифи на водуіз 1 червня 2024 року. Зміна тарифу торкнеться лише непобутових споживачів, тобто юридичних осіб. Для жителів громад тарифи на водопостачання та водовідведення не зміняться. Про це, зокрема, повідомив "Львівводоканал". Проте відлуння подорожчання водопостачання споживач все ж відчує. Як саме і ціни на яку продукцію зростатимуть найшвидше внаслідок підвищення тарифу, Фокус дізнався в експертів.

Фокус вже повідомляв прозапропоновані НКРЕКП ціни для постачальників з 1 червня 2024 року. Наприклад, тариф ПАТ АК "Київводоканал" на централізоване водопостачання та водовідведення для непобутових споживачів зріс із 25,32 грн аж до 39,06 грн за куб води (без ПДВ). У Львові разом за централізоване водопостачання та водовідведення для непобутових споживачів, які є суб'єктами господарювання, тариф становить 36,37 грн за 1 куб. м. (з ПДВ).

Збільшення амортизації і витрати на ремонти - одна з причин підвищення тарифів на воду
Фото: УНІАН

Чому в Україні підвищили тарифи на воду

Регулятор переглянув тарифи і для 33 інших великих ліцензіатів. Зазначається, що на їхню зміну передусім вплинули наступні чинники:

  • скорочення обсягів реалізації на 6 % з централізованого водопостачання;
  • збільшення витрат на електроенергію (хоча заплановані обсяги використання зменшилися, але вартість електроенергії зросла на 50%);
  • збільшення витрат на оплату праці;
  • збільшення витрат на реагенти;
  • зростання витрат, пов’язаних зі сплатою податків, зборів та інших, передбачених законодавством, обов’язкових платежів:
  • збільшення амортизації і витрати на ремонти;
  • зростання витрат на паливно-мастильні матеріали.

Як пояснив Фокусу економіст ЦЕС Максим Самойлюк, здорожчання води для юросіб — очікуване рішення, хоча і запроваджується доволі хаотично. Проте таким чином бізнес компенсуватиме низькі тарифи для населення.

Здорожчання води для юросіб — очікуване рішення, хоча і запроваджується доволі хаотично. Проте таким чином бізнес компенсуватиме низькі тарифи для населення

"Загалом будь-які підвищення тарифів в Україні є, на жаль, очікуваними. Для споживачів, особливо для побутових, тарифи є необґрунтовано низькими, але хтось же має платити за такі "пільги". У випадку водоканалів вони змушені збільшувати свою заборгованість за оплату електроенергії, зрештою цей борг лягає на "Укренерго", що погіршує ситуацію в енергетиці. З іншого боку, ті кроки, які робляться для приведення тарифів до більш адекватного стану, зазвичай робляться хаотично, без плану та, головне, без належної комунікації. По-хорошому, саме НКРЕКП мало б виступити з поясненням, чому підвищують тариф та на чому базуються розрахунки нових тарифів", — зазначив експерт.

На інфляцію вплине не лише вартість води, але й масштабна енергокриза
Фото: Getty Images

Як вплине підвищення тарифів на ціни — прогнози експертів

В ПрАТ "АК "Київводоканал" нагадали, що тариф на воду для побутових споживачів не змінювався з 1 січня 2022 року. Тож підняттям тарифів для бізнесу, кажуть фахівці, влада привертає увагу до факту, що населення досі ніби недоплачує — платить за старими цінами.

НКРЕКП мало б виступити з поясненням, чому підвищують тариф та на чому базуються розрахунки нових тарифів

"В такий спосіб акцентується увага, що півтора роки тому не підняли тариф на воду для населення через політичні моменти. Водоканали не отримують гроші і мають величезні проблеми. Тож потрібно, щоб хоча б непобутові споживачі закривали частину. На перший погляд, мають право. Гадаю, цього хочуть водоканали, цього хочуть мери, НКРЕКП. Монополії хочуть збільшити фінансовий потік. Вони, зазвичай, контролю не хочуть. В них є об'єктивні складнощі. Але головна моя претензія в тому, що вони дуже повільно займаються енерго- і ресурсозбереження на своїх підприємствах. Вони не зацікавлені в цьому. На жаль, а Нацкомісія не займає достатньо рішучої позиції щодо водоканалів. Вона, скоріше, більше перебуває на боці монополістів. Тому це відобразиться, безумовно, на собівартості будь-якої продукції будь-якого підприємства-споживача", — прокоментував Фокусу ситуацію народний депутат, заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики Олексій Кучеренко.

Підвищення тарифів відобразиться, безумовно, на собівартості будь-якої продукції будь-якого підприємства-споживача

Економіст Максим Самойлюк погоджується та додає, що НБУ в останньому прогнозі чекає на пришвидшення інфляції до 8,2-8,6% наприкінці 2024 року. Проте експерти кажуть, що на інфляцію вплине не лише вартість води, але й масштабна енергокриза.

"На мою думку, більш суттєво на зростання цін може вплинути енергетична криза та необхідність підприємців платити більше за імпортну електроенергію або за власне її виробництво (пальне для генераторів тощо)", — зауважив Самойлюк.

Внаслідок підвищення вартості води будуть зростати ціни на овочі, фрукти
Фото: Pexels

Реакція аграріїв на підняття тарифів також прогнозована. Як розповів Фокусу Григорій Шамрицький, голова ФГ "Моя земля 2015" та ТОВ "Полтава Агро" з Полтавщини, останні ініціативи із підвищення тарифів та податків впливають на роботу агрогалузі виключно негативно.

"Підвищення податків, ПДВ для аграріїв, тарифів тощо тільки розвалює економіку, яка і так в цей дуже важкий час перебуває в складному становищі. Адже аграрна галузь на сьогодні є ключовою. Тому нас потрібно підтримувати, як ніколи. А виходить, ситуація така, що, коли складно, роблять ще гірше. Ще й палки в колеса вставляють. Тому вважаю, підвищення тарифів вплине на сектор виключно негативно", — зазначив аграрій.

Серед проблем галузі під час війни він назвав і недостатнє кредитування.

Важливо Нові тарифи на електроенергію: як економити світло, щоб не відчути зростання ціни

"До війни воно було на більш якісному рівні. Нам тоді пропонували коштів більше, ніж було потрібно. Причому, під 0%. А сьогодні кредитування — під 13-20%, і в далеко не в тому обсязі, якого ми потребуємо. Через те в агросекторі ситуація ускладнилася. І хоча ціни на зернові трошки зрушилися, експорт вирішився — продукція експортується різними шляхами, не лише морськими, проте недостатнє кредитування, підняття ПДВ та тарифів і відсутність підтримки малого фермерства, я вважаю, є ключовими проблемами. До війни працювала низка програм, а сьогодні їх немає. Через всі ці складнощі, думаю, ціни на зернові можуть несуттєво, але зрости. Ба більше, підключаться спекулянти-трейдери", — додав він.

Зрештою внаслідок підвищення вартості води будуть зростати ціни на овочі, фрукти, а також усю продукцію харчопрому, підприємства якого споживають великі обсяги води. Це означає, що споживачам варто підготуватись до підвищення цін на харчі вже у червні.

Теги за темою
Україна Бізнес ціни тарифи вода
Джерело матеріала
loader
loader