Двозонний лічильник на світло: наскільки вигідно та чи врятує сімейний бюджет
Двозонний лічильник на світло: наскільки вигідно та чи врятує сімейний бюджет

Двозонний лічильник на світло: наскільки вигідно та чи врятує сімейний бюджет

Який тариф по двозонному лічильнику? Чи справді він вигідніший за звичайний та скільки дозволяє заощадити? Фокус розібрався в усіх тонкощах оформлення, встановлення та економії.

В умовах збільшення суми у своїх електричних рахунках від червня українці замислюються про економію на рахунках за електроенергію. Фокус з’ясував, що багатофункціональний прилад обліку електричної енергії дозволить зменшити оплату за спожите світло.

Отже від червня 2024 року новий тариф на електроенергію для населення становить 4,32 грн/кВт-год. Щоб почати економити, можна встановити двозонний лічильник, який фіксує обсяг споживання за періодами часу, окремо вдень та вночі. Для власників осель з такими обліковими приладами діятиме нічний тариф, електроенергія, спожита з 23:00 до 7:00, коштуватиме вдвічі дешевше, тобто нічний тариф — 2,16 грн за кВт-год.

Двозонний лічильник — економія завдяки нічному тарифу: як це працює

Розрахунки за спожите світло за двозонним тарифом наступні:

  • вдень (з 7:00 до 23:00 год.) — оплата за чинним тарифом 4,32 грн за кВт-год;
  • вночі (з 23:00 до 07:00 год.) — оплата за тарифом, який на 50% менший від чинного — 2,16 грн за кВт-год.

Як придбати, встановити лічильник та яка його вартість

Побутові споживачі можуть встановити двозонний лічильник в декілька способів:

  • за заявою на встановлення багатотарифного приладу обліку через онлайн-платформу "Персональний кабінет" місцевого постачальника електричної енергії (для Києва — сайт YASNO);
  • за заявою з допомогою сервісів свого обленерго (постачальника електроенергії) у Viber або Telegram;
  • за заявою на сайті місцевого обленерго (постачальника електроенергії) з допомогою сервісу "Дія";
  • за зверненням із відповідною заявою до Центру обслуговування клієнтів.
Побутові споживачі можуть встановити двозонний лічильник в декілька способів

Після підписання договору фахівці приїдуть на місце встановлення лічильника, замінять старий лічильник на новий (двозонний) та внесуть зміни до договору. Від моменту встановлення нового електролічильника автоматично нараховуватиметься відповідний тариф.

Після підписання договору фахівці приїдуть на місце встановлення лічильника, замінять старий лічильник на новий (двозонний) та внесуть зміни до договору

Зауважимо, що двозонний лічильник встановлюють після сплати споживачем рахунку за послуги з переходу на новий облік. Вартість послуги, до якої входить безпосередньо сам лічильник, послуги з демонтажу старого приладу, встановлення нового, опломбування та програмування для роботи в режимі "день-ніч" становить від 3199 грн. Подальша експлуатація, планова заміна, ремонт (несправність приладу не з вини споживача), повірка багатотарифного приладу обліку електроенергії здійснюється за рахунок енергокомпанії.

Важливо Тарифи на електрику з 1 червня: як зміняться платіжки українців

Побутовий споживач має право самостійно придбати засіб обліку, який пройшов державну повірку або метрологічну атестацію, тобто на ньому є пломба з відбитком повірочного тавра.

У разі самостійного придбання лічильника потрібно звернутися із заявою про передачу засобу обліку на баланс товариства у зв’язку з переходом на розрахунки за тарифом, диференційованим за періодами часу, до якої споживач додає паспорт засобу обліку та копію платіжного документа. У цьому випадку в калькуляції з облаштування вузла обліку не враховується вартість засобу обліку, адже він придбаний споживачем.

Побутовий споживач має право самостійно придбати засіб обліку, який пройшов державну повірку або метрологічну атестацію, тобто на ньому є пломба з відбитком повірочного тавра

Купити двозонний лічильник світла можна онлайн чи у професійному магазині. Вартість такого приладу становить від 1300 грн, залежно від моделі, та в середньому доведеться заплатити 1900-2800 грн. У будь-якому випадку спершу потрібно звернутися до своєї місцевої енергокомпанії, якій здійснюється оплата за світло, щоб з'ясувати, які моделі лічильників дійсно підходять.

Із технічними характеристиками засобів обліку електричної енергії у разі вибору іншого виду тарифу (зокрема, нічних тарифів), можна ознайомитися на сайті свого місцевого постачальника.

Передавати показання за двозонним лічильником можна як через оператора системи розподілу, так і через сервіси постачальника: особистий кабінет, мобільний додаток, Viber або Telegram, сайт, а також за телефоном контакт-центру.

Зонні тарифи диференціюються за періодами часу
Фото: З відкритих джерел

Розрахунки за двозонними тарифами

Зонні тарифи диференціюються за періодами часу. Двозонний ділить добу на два періоди (день/ніч).

Двозонне диференціювання працює наступним чином:

  • 50% фіксованої ціни — з 23:00 до 7:00 -2,16 грн/кВт-год.
  • 100% фіксованої ціни — з 7:00 до 23:00 — 4,32 грн/кВт-год.

Як бачимо, ділити добу на такі зони і сплачувати за двозонним лічильником світла дуже вигідно, оскільки нічний тариф на електроенергію в Україні вдвічі дешевший, ніж загальна базова ставка. Тому у разі запровадження тарифу "день-ніч" за допомогою встановлення нового лічильника можна перенести велику частину споживання електроенергії родиною з 23:00 до 07:00 та заощадити на оплаті рахунків за електрику.

Після встановлення та програмування приладу постачальник електроенергії укладає із споживачем договір

Знімати показання двозонного лічильника просто. Після встановлення та програмування приладу постачальник електроенергії укладає із споживачем договір. Тому в особистому кабінеті абонента з'являється розподіл на зони. Щоб правильно зняти та скласти показання лічильника, потрібно скористатися дисплеєм приладу.

Двотарифний лічильник електроенергії прямо на своєму екрані індексує "день" та "ніч" особливими відмітками. Коди можуть відрізнятись в залежності від виробника.

Наприклад:

  • Т1 – "день" та Т2 – "ніч";
  • Е1 та Е2
  • Т11 та Т12;
  • 5.8.1 та 1.5.8.2;

Облік електроенергії з кожної зоні відображаються послідовно. Тобто потрібно просто по черзі записати значення за тарифами "день" та "ніч". Для передавання показників двотарифного електролічильника, фіксуються лише цифри до коми. Їх і слідує вписати у відповідні графи в особистому кабінеті на сайті постачальника.

Самостійно середньодобовий тариф визначати не потрібно, адже його розрахує постачальник електроенергії після подачі показань щодо кожної із зон.

У разі самостійного придбання лічильника потрібно звернутися із заявою про передачу засобу обліку на баланс товариства у зв"язку з переходом на розрахунки за тарифом
Фото: Facebook

Чи дійсно допоможе зекономити двозонний лічильник

Разом із встановленням двозонного лічильника потрібно подумати й про дисципліну споживання електрики. І передусім йдеться про режим використання електроприладів. Щоб отримати менші цифри у платіжці, необхідно деякі процеси перенести на час після 23.00.

Як саме можна використовувати електроприлади вночі:

  • Прання. Відомо, що пральна машина — один з енергозатратних приладів, що споживає від 700 Вт до 2,5 кВт. Більшість сучасних пральних машин дозволяють їх програмувати на нічне використання. Тож можна налаштовувати пралку з використанням таймера.
  • Нагрівання води. Бойлер витрачає від 1,5 кВт до 3 кВт. Дорожчі бойлери підтримують програмування, дешевші можна підключити через зовнішній таймер.
  • Обігрівачі витрачають від 300 Вт до 2,5 кВт. Їх можна запрограмувати за часом.
  • Хлібопічка, мультиварка, пароварка зазвичай витрачають від 400 Вт до 850 Вт. Використання функції "Відкладений старт" допоможе зорієнтуватися по часу приготування, щоб страва не охолола.

Щоб отримати менші цифри у платіжці, необхідно деякі процеси перенести на час після 23.00

Якщо зі звичайним лічильником домогосподарство споживає, наприклад, 400 кВт-год, то за умови перенесення прання, роботи бойлера та приготування їжі на електроплиті на період після 23.00 можлива економія становитиме від 20% до 60%. Тобто споживач отримає замість рахунку на суму 1728 грн. платіжку із сумою 700-1100 грн.

Важливо Нові тарифи на електроенергію: як економити світло, щоб не відчути зростання ціни

Водночас зауважимо, що перехід на двозонний лічильник передбачає присутність електрики вночі. Проте українцям не обіцяють припинення відключень, а отже, влітку діятимуть ГПВ (графіки погодинних відключень) у більшості населених пунктів країни.Зараз відключення світла подекуди тривають від 5-6 годин до 12-14 годин на добу. Експерти попереджають: взимку світла може не бути і по 12-18 годин на добу. "Підняття тарифу на електроенергію не дасть можливості все одно 2024-го бути 24 години на добу зі світлом. Тому що ситуація насправді надскладна. Ми її бачимо на початку літа. Вона буде взимку, на жаль, ще складнішою", — зазначив нещодавно народний депутат Сергій Нагорняк.

Теги за темою
Україна електроенергія ціни
Джерело матеріала
loader
loader