Як показало дослідження, чотири члени екіпажу місії Inspiration4, трохи змінилися під час перебування в космосі.
Дослідження, опубліковане в журналі Nature, показало, що 4 учасники місії Inspiration4 компанії SpaceX генетично помолодшали за час перебування в космосі. Але ефект тривав недовго. Вчені намагаються зрозуміти, як космічне середовище впливає на ДНК людини, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Під час місії Inspiration4, яка тривала 3 дні у вересні 2021 року, вперше в космос вирушили непрофесійні астронавти. Члени екіпажу космічного корабля Crew Dragon компанії SpaceX не тільки насолоджувалися захопливими краєвидами космосу, а ще й допомагали вченим.
Гейлі Арсено, головна медикиня місії, яка має ступінь асистента лікаря, під час перебування на орбіті була зайнята тим, що брала зразки крові з пальців і мазки шкіри у себе та інших учасників місії. Після цього на Землі було проведено дослідження. Вони показали, що космічне середовище чинить швидкодіючий глибокий вплив на організм людини.
За словами авторів дослідження, хоча учасники місії пробули в космосі лише кілька днів, були помічені перші ознаки впливу космічного польоту на організм людини, включно зі змінами білків і змінами експресії генів.
Вчені виявили, що маркери, які вказують на старіння ДНК, зменшуються в космосі, завдяки чому ДНК членів екіпажу має молодший і здоровіший вигляд. Ці маркери, відомі як теломери, являють собою ковпачки, що захищають хромосоми, які, як відомо, коротшають із віком, а також через фактори довкілля і стрес.
Але в учасників Inspiration4 теломери стали довшими під час польоту в космос. Раніше таке саме спостерігали в астронавта NASA Скотта Келлі, який провів на орбіті цілий рік і це було несподівано. Але побачити таке явище у членів екіпажу триденної місії було ще більш несподіваним, кажуть учені.
Учені вважають, що подовження теломер спричинене захисною реакцією на вплив космічного середовища. Передбачається, що це реакція організму на стрес, який таким чином робить усе необхідне для посилення життєздатності тіла людини.
Але є одна проблема. Виявилося, що після повернення з космосу у теломери практично одразу стали коротшими і поки що не зрозуміло, що спричинило таке скорочення їхнього розміру.
Скорочення захисних теломер призводить до пошкодження ДНК і робить людей сприйнятливими до низки захворювань, включно з раком і хворобами серця. Але здорове харчування може допомогти теломерам відновитися.
Дослідження також показало, що жінки-члени екіпажу Inspiration4 Гейлі Арсено і Шан Проктор швидше відновилися після космічного польоту. При цьому більшість показників їхнього здоров'я повернулися на той самий рівень, що був до польоту, швидше, ніж у їхніх колег-чоловіків Джареда Айзекмана і Крістофера Семброскі. Учені вважають, що жіночі тіла краще пристосовані до стресів космічного польоту.
Як уже писав Фокус, Японію назвали "гарячою точкою" появи НЛО, але в країні вважають це секретною зброєю. В Японії хочуть з'ясувати, чи дійсно НЛО є свого роду передовою секретною зброєю.
Також Фокус писав про те, яким чином варп-двигун може допомогти подолати швидкість світла під час міжзоряних подорожей. Але у цієї гіпотетичної технології є свої недоліки.