«Подарунок» від США до Дня Росії: долар у РФ оголошено поза законом
«Подарунок» від США до Дня Росії: долар у РФ оголошено поза законом

«Подарунок» від США до Дня Росії: долар у РФ оголошено поза законом

У Росії черговий «чорний» день: увечері 12 червня, за цікавим збігом у « День Росії », - через чергові блокуючі санкції США зупинено торгові операції з доларом і євро на Московській біржі, а також на «Національному розрахунковому депозитарії» та «Національному кліринговому центрі», що входять до її групи. Пересічні російські обивателі, не знайомі з біржовими тонкощами валютних торгів, в шоці – «цілющі», за словами їхнього президента, санкції все-таки працюють, але чого конкретно очікувати?

Нещасливе число 13

Ранок 13 червня, як наслідок вечірнього сюрпризу від Америки, приніс паніку в будинки росіян. Що буде з курсом долара та євро, з валютними рахунками та накопиченнями громадян – не змогли пояснити ні банкіри, ні економісти, тому напередодні зростання курсу долара в обмінниках частина жителів РФ встала в чергу на купівлю інвалюти. Інша частина, припустивши, що держава почне регулювати курс «особисто і цілком може запропонувати за долар горезвісні 67 копійок (за офіційним курсом СРСР), зайняли чергу, щоб долари скинути».

Поки біржі приходять до тями, а фінансисти заспокоюють громадян, росіяни приходять до твердого переконання, що а) курс долара неодмінно зросте, б) знайти валюту можна буде тільки на чорному ринку, в) звичайно ж, ціни на всі товари рвонуть вгору з космічною швидкістю. Центробанк Росії запевняє, що валюту можна буде купувати і продавати, як завжди, в обмінних пунктах тих же банків, але чим сильніші запевнення – тим більше страху у громадян цієї варварської країни.

Тому що оголошена владою дедоларизація Росії не відбулася, і від купюр із портретами американських президентів залежить багато чого, якщо не все. Просто виявилося, що не всі держави-партнери готові брати оплату за свої товари та послуги в рублях. Поки що бере рублі Китай, але вже готовий ось-ось відмовитись, бо над ним теж занесений меч санкцій. Індія та Іран поки що тримаються, як і ще декілька країн з Африки та Південної Америки, але з ними торговельний оборот настільки незначний, що погоди на валютному ринку не робить. Кілька країн із СНД, що пішла в небуття, також виявляють милість Росії, використовуючи рублеві розрахунки, але наскільки їх вистачить?

Юань усьому голова

Банк Росії на момент написання цього матеріалу не дав роз'яснень росіянам, чи діставати з-під матраців долари, чи вже все пропало. Поки промимрили, що основою основ тепер стає біржовий курс юань/рубль. Неназвані представники Мосбіржі вже лякають, що відбувається «відкат у минуле, все буде як у 1995-1996 роках». Старожили згадують, як у газеті «Правда» 1951 року писали, що «долар – це порожні, нічим не забезпечені папірці». Таке сум'яття і паніка зовсім не сприяють розумінню того, що буде в найближчому майбутньому. До того ж сайти Мосбіржі, Газпромбанку та Росбанку «лягли», і користувачі мають підозри, що через санкції у банків немає ліквідності для виплати грошей клієнтам…

До середини дня четверга долар у Росії танцював "камаринську", вранці підскакуючи в деяких банках до 150-200 рублів і опускаючись до 85-87 у другій половині дня. Банки оголосили, що оскільки біржа тепер не працює, то продавати і купувати валюту вони будуть безпосередньо, без посередників. А курс, як було зазначено, регулюватиме центробанк. Хоча найімовірніше – «чорний» валютний ринок. І поки зберігається паніка серед громадян, всі банківські та позабанківські структури не пропустять момент пограти з курсом валюти, а заразом і на нервах росіян.

Санкційний удар завдано не тільки на заощадження жителів РФ, але й на імпорт. Також у країні, що не торгує за валюту, дуже скоро з'явиться надлишок грошової маси в рублях. Посередником між Росією та зовнішнім світом може виступити Китай, але – на його умовах (а Піднебесна не розмінюється на дрібниці, мова може йти про все - від прямих вказівок, з ким можна торгувати, а з ким не можна, і до поступки східних територій РФ). Та й із поверненням зовнішнього боргу у Росії виникне ще більше проблем…

Фахівці пропонують згадати Іран відразу після накладання санкцій у 1979 році: там миттєво розцвіли бартер, натуральний обмін, контрабанда і тіньовий фінансовий ринок. Втім, все це Росія вже має.

Так і було задумано

Не минуло й доби, як російські магазини електроніки призупинили продаж, пояснюючи це «у зв'язку з незрозумілим курсом долара». Зняти гроші із валютних рахунків неможливо. Впали в ціні акції великих російських банків та компаній. Інформагентство Reuters повідомило, що російські філії китайських банків призупинили обробку розрахунків у російсько-китайській торгівлі в доларах та євро. Декілька банків Киргизії та Таджикистану припинили роботу з системами грошових переказів з РФ, спантеличивши своїх заробітчан. А також до американських санкцій проти Мосбіржі приєдналася Велика Британія.

І все це на тлі підвищення з 1 липня тарифів ЖКГ, зростання цін на навчання у вишах та передбаченому ще кілька днів тому фахівцями підвищення цін на продукти – не через долар, а просто так вийшло. Але тепер ще й через нього.

З урядових кулуарів продовжують долинати заспокійливі мантри, мовляв, дорогі росіяни, все йде за планом, всі готувалися до такого сценарію ще з 2022-го... Але «дорогі росіяни» продовжують бігти в чергу до валютних обмінників і всіляко псують цим картину процвітання Росії під "цілющими" санкціями. Колапсу, може, й не станеться, але головний біль росіянам на довгий час забезпечено.

Теги за темою
Економіка курс долара
Джерело матеріала
loader
loader