Сполучені Штати і кілька ключових союзників, включаючи Велику Британію, активно обговорюють, наскільки рішуче вони будуть підтримувати членство України в НАТО на майбутньому ювілейному саміті Альянсу у Вашингтоні, присвяченому 75-й річниці. При цьому США стикаються з критикою з боку різних європейських країн за те, що вони не готові зайти так далеко, як хотіли б деякі з них, особливо ті, що знаходяться близько до кордону з Росією. Про це повідомляють численні американські і європейські джерела, знайомі з перебігом дискусії, передає CNN.
"Офіційні особи Вашингтону і Берліну запропонували, щоб під час саміту НАТО наступного місяця Альянс пообіцяв, що Україна має "міст" до членства в НАТО, а не "незворотній шлях", як заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у квітні, використовуючи формулювання, які підтримують Велика Британія і деякі країни Східної і Центральної Європи", – розповіли журналістам кілька джерел, знайомих з перебігом дискусії».
У матеріалі йдеться, що остаточне формулювання, яке Альянс зробить щодо України під час липневого саміту у Вашингтоні, має вирішальне значення. Воно буде ретельно обговорюватися членами Альянсу протягом наступних днів, а потім піддаватиметься ретельному аналізу, оскільки формулювання окреслить світові, і зокрема Росії, цілі України в НАТО.
Високопоставлений американський чиновник заявив, що представники адміністрації Байдена не вважають, що слово "незворотній" отримає підтримку всього Альянсу, вказуючи, зокрема, на Угорщину як на країну, яка, ймовірно, утримується. За його словами, США вважають, що вони близькі до резолюції з усіма союзниками, але відмовився попередньо прокоментувати це рішення.
"Деякі члени НАТО також неохоче вживають це слово, оскільки Україна ще не здійснила всі необхідні демократичні та антикорупційні реформи, необхідні для членства в Альянсі", – підкреслив один зі співрозмовників.
До саміту залишається близько місяця, але ця тема залишається центральною точкою напруженості в поточних розмовах.
"Більшість центральноєвропейських країн розчаровані двозначністю і зволіканням адміністрації Байдена", коли йдеться про визначення конкретного шляху для України, – сказав CNN один з центральноєвропейських дипломатів.
Другий європейський чиновник, чия країна більш агресивно налаштована щодо членства України, ніж США, сказав, що європейські союзники безпосередньо закликають Білий дім, щоб зробити шлях України якомога більш чітким.
Раніше державний секретар США Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом заявляв, що стратегія Вашингтона щодо допомоги Києву демонструє ефективні результати. Коментуючи підписання безпекової угоди між Штатами та нашої державою, він висловив упевненість, що перед самітом НАТО ще близько 20 країн зроблять так само, аби зміцнити підтримку для України.