Підпали авто військових: ФСБ платить за диверсії чи ТЦК "дякують за роботу"
Підпали авто військових: ФСБ платить за диверсії чи ТЦК "дякують за роботу"

Підпали авто військових: ФСБ платить за диверсії чи ТЦК "дякують за роботу"

"Силова" мобілізація в Україні викликає негативну реакцію суспільства. Російські спецслужби користуються моментом і платять за підпали машин ЗСУ — від цього страждають як співробітники ТЦК, так і ті, хто воює на фронті. Фокус з'ясував, чи можуть збільшитися подібні диверсії і як їм протистояти.

Останнім часом у різних містах України почастішали випадки підпалів військових легкових автомобілів і мікроавтобусів. Причому автомобілі належать як співробітникам ТЦК, так і тим, хто воює на фронті. Військові приїжджають у тилові міста зустрітися з рідними, провести відпустку або купити товари для повсякденних потреб, але через хуліганські дії залишаються без транспортних засобів.

У селі Лиманське Одеської області 17 червня спалили дві автівки: бус Volkswagen LT-35 і кросовер Hyundai Santa Fe військових із Рівненської області.

Hyundai Santa Fe військових підпалили в Одеській області

У Києві 18 червня за підпал двох військових авто затримали 48-річну жительку Чернігівської області та її 14-річного сина. А в Дніпрі група молодих людей хотіла спалити автомобілі воєнкомів, але їхні плани викрила СБУ. За версією слідства, для диверсій вони підготували "коктейлі Молотова".

Підозрювані шукали в місті парковки, де військовослужбовці залишають свої автомобілі, і встигли підпалити один автомобіль. Варто зазначити, що на автомобілях військових у Дніпрі раніше помічали написи "Не ТЦК". Так фронтовики підкреслюють, що вони не беруть участі в мобілізаційних заходах і зайняті захистом країни від агресора.

Військові змушені клеїти на автомобілі написи "Не ТЦК"

Особиста помста ТЦК чи хуліганство? Мотиви підпалів

Кожен випадок підпалу машин військових варто розглядати індивідуально. Не можна виключати і мотиви особистої помсти у підозрюваних, каже Фокусу адвокат, колишній працівник поліції Віктор Чевгуз.

"Комусь сусід не сподобався, хтось припаркувався неправильно… Голослівні міркування про те, що за все платить РФ або про помсту працівникам ТЦК — неправильні. У кримінальних справах видно, що підозрюють неповнолітніх. Йдеться про акти хуліганства або диверсії за оплату, від росіян під час війни все можна очікувати", — пояснює він.

Якщо йдеться про підпал машин воєнкомів, на думку адвоката, це відповідь суспільства на їхню незаконну поведінку.

"Нехай діють у рамках закону, тоді до них ставитимуться нормально. А якщо вони чоловіків за людей не вважають: б'ють, відвозять у бусах, що тут можна говорити", — розповів фахівець.

За спостереженнями генерал-майора запасу СБУ, експерта з безпеки Віктора Ягуна, здебільшого вираховували завербованих підлітків. За мотивами невдоволення діями працівників ТЦК людей ще не затримували.

"Паліям автомобілів тепер світить до 15 років в'язниці, а Росія сміливо розповідає про партизанські загони в Україні проти "свавілля" військових. Ну і хто тут виграв?" — запитує він.

Військовий експерт Олег Жданов трактує підпали як диверсійну діяльність на користь ворога. Наразі явище залишається без масової підтримки українців.

"Ми бачимо поодинокі епізоди підпалів. На жаль, держава програє в популяризації служби в армії та захисту батьківщини. Якщо люди мстять за незаконні дії ТЦК, це також провал держполітики, яку визначає і впроваджує президент України", — розповідає він Фокусу.

СБУ періодично повідомляє про розслідування таких справ, але слід пояснювати, що зайві $1000 не варті кількох років в'язниці, підсумував він.

ФСБ і ГРУ платять до $3 000 на картки

Правоохоронці запевняють, що Росія вербує через Тelegram-канали насамперед підлітків. За знищення військових автомобілів російські куратори обіцяють заплатити до 3 тисяч доларів на підставну банківську карту.

За даними слідства, у Тelegram нерідко можна побачити оголошення про способи легкого заробітку. У соцмережах пишуть, що росіян цікавлять підлітки віком від 15 до 20 років. Спершу їм дають завдання намалювати графіті з антиукраїнським змістом, а далі — підпалити військове авто. Також даються прості інструкції, як приготувати "коктейль Молотова".

"Враховуючи, що контакт відбувається зі спеціальним відділом ГРУ, який має фінансування на цю справу, вашій дитині можуть ще й дати статтю за держзраду", — попереджають проукраїнські моніторингові групи.

Під час обшуків у підозрюваних у підпалах знаходили мобільні телефони, складові саморобної запальної суміші та банківські картки, на які надходила оплата.

Речниця Нацполіції Олена Бережна у спілкуванні з Фокусом наголосила, що спецслужби РФ активізувалися в соціальних мережах із початку 2024 року і почали залучати людей до підпалів авто військовослужбовців. За ці злочини загрожує покарання до 10 років позбавлення волі і навіть довічне ув'язнення.

Наймолодшого палія, 13-річного українця, передали на поруки батькам. За аналогічний злочин оперативники затримали в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України ще двох осіб 17 і 18 років. Суд обрав їм запобіжний захід у вигляді взяття під варту без права внесення застави, усім загрожує до 15 років позбавлення волі або довічне ув'язнення. Ще двом фігурантам, матері та 14-річному синові, загрожує до 10 років в'язниці.

"Слідством, за наявності відповідних доказів, визначено кваліфікацію за різними фактами. За ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу (умисне знищення або пошкодження майна шляхом підпалу) передбачена відповідальність до 10 років ув'язнення. За деякими фактами — як диверсія (ст. 113 ККУ), санкція цієї статті передбачає позбавлення волі на строк до 15 років або довічне ув'язнення", — розповіла Бережна.

Росія прагне дискредитувати українські органи влади та створити у ЗМІ картинку про протестні настрої в Україні. Підлітків легше завербувати для дій, ніж дорослих, адже вони не усвідомлюють наслідків своїх дій і рівня майбутньої відповідальності, що може назавжди змінити їхнє життя, зазначають у поліції.

Загалом у Нацполіції нарахували 16 випадків підпалів військових авто, в 11 із них винуватці встановлені та притягнуті до відповідальності.

Нагадаємо, у березні 2024 року в Україні ліквідували організовану злочинну групу, члени якої спалювали житло українців по всій країні. За свої послуги вони отримували від 500 до 3000 доларів.

Фокус раніше писав про зміни в правилах рекрутингу до лав ЗСУ. Після проходження медкомісії добровольців відправлять у спеціальні батальйони для базової загальної військової підготовки.

Теги за темою
війна поліція
Джерело матеріала
loader
loader