Міжнародна група протидії відмиванню грошей (FATF) може застосувати більш жорсткі заходи, щоб зупинити поглиблення альянсу між Росією та Північною Кореєю. Допомогти у досягненні цієї мети може внесення РФ до чорного списку FATF. А поки таких заходів не вжито, Кремль допомагає КНДР, як і Ірану, отримати доступ до міжнародної економіки фінансів, від яких ці країни формально відрізані.
Про це заявив голова Державної служби фінансового моніторингу (Держфінмоніторингу) України Ігор Черкаський у статті AML Intelligence. За його словами, глобальна місія FATF полягає у пом'якшенні трьох ключових ризиків:
- відмивання грошей;
- фінансування тероризму;
- поширення зброї масового знищення.
"Минулого тижня Росія оголосила про формалізації "всеосяжних" торгових, військових та фінансових зв'язків з Північною Кореєю, що є останньою спробою покласти край ізоляції Пхеньяну і надати йому лазівку в світову економіку та фінансову систему. Це один з останніх прикладів послідовної кампанії Кремля підриву" цілісності світової фінансової системи, боротьба з якою вимагає використання додаткових інструментів", – зазначив Черкаський.
FATF у свою чергу вносить до чорного списку країни, які порушують її стандарти та загрожують глобальній фінансовій безпеці. Наприклад, Іран, Північна Корея та М'янма, які є партнерами Росії, якраз перебувають у чорному списку.
"Цього тижня (23-28 червня. – Ред.) у Сінгапурі відбудеться засідання FATF, яке дає можливість для рішучих дій проти порушень з боку Росії", – закликав Черкаський. За його словами, загрози від співпраці РФ зі світовими фінансовими ізгоями вже набули серйозного масштабу:
- Росія стала все більше залежати від постачання боєприпасів з Північної Кореї порушуючи санкції ООН: у 2024 році РФ випустила десятки північнокорейських балістичних ракет по мирних українських містах, а щоб приховати свої порушення, у березні 2024 року Росія скористалася правом вето і розпустила експертну групу ООН, що слідкує за виконанням санкцій проти КНДР;
- Кремль постачає Північній Кореї нафту і, як повідомляється, допоміг країні отримати доступ до банківських послуг, знову ж таки, порушуючи санкції ООН: таким чином, вісь Росія – Північна Корея дає диктатурі Кім Чен Іна шлях назад у світову економіку, зазначає Черкаський;
- Росія надала Ірану "чорний хід" для доступу до міжнародної фінансової системи, порушуючи правила FATF: Тегеран отримав доступ до системи фінансових переказів, яку Росія ввела для обходу санкцій SWIFT, російський держбанк ВТБ відкрив філію в Тегерані;
- Іран також став джерелом зброї для Росії: безпілотники іранського виробництва використовуються проти українських міст та цивільних об'єктів;
- Кремль відкрито фінансує тероризм, спонсуючи ПВК "Вагнера" – глобальну організацію найманців, яку було визнано урядом Великобританії терористичною організацією та транснаціональною злочинною організацією в США;
- Кремль також зміцнює зв'язки з талібами, яких, як повідомляється, готуються визнати законним урядом Афганістану.
Такі зв'язки стали можливими, бо Росія, як і раніше, має доступ до глобальної банківської системи. "У разі потрапляння до чорного списку Росія буде визнана юрисдикцією з високим рівнем ризику, а її доступ до світової фінансової системи буде серйозно обмежений через обтяжливі вимоги до її контрагентів", - зазначив Черкаський.
FATF вже пішла на безпрецедентний крок, призупинивши у лютому-2023 членство Росії, а також висловивши стурбованість повідомленнями про торгівлю зброєю з державами, які перебувають під санкціями ООН. "Незважаючи на те, що це довгоочікуваний крок, наступні дії Росії довели, що незаконна фінансова діяльність Кремля, що росте, вимагає більш жорстких заходів. Наступним природним кроком на майбутньому пленарному засіданні в Сінгапурі для FATF стало б включення Росії до свого так званого чорного списку", – заявив Черкаський.
Він пояснив, що у разі попадання до чорного списку Росія буде визнана юрисдикцією з високим рівнем ризику, а її доступ до світової фінансової системи буде серйозно обмежений через обтяжливі вимоги до її контрагентів. Сам Центральний банк Росії раніше заявляв, що цей крок зведе нанівець більшу частину його фінансової діяльності.
Такі дії FATF допоможуть захистити національні фінансові системи та міжнародний бізнес від вливань російських брудних грошей, зокрема прибутків від терористичної діяльності в Україні. "Державам-членам FATF не потрібно чекати, доки з'являться чорні списки, перш ніж діяти. Більшість країн мають свої списки юрисдикцій, які становлять високий ризик відмивання грошей та фінансування тероризму", – закликав Черкаський.
За його словами, включення Росії до чорного списку FATF також знизить загрози для компаній, які свідомо чи несвідомо ризикують бути залученими до російських посередницьких мереж, які сприяють обходу санкцій. Ці компанії ризикують потрапити під вторинні санкції чи втратити кореспондентські відносини із західними банками.
"Зараз вже ясно, що попередження та заяви міжнародного співтовариства не можуть переконати Росію змінити свій курс. Нездатність звернути увагу на кричущі порушення міжнародних норм призведе лише до посилення зловмисної поведінки та заохочення інших зловмисних суб'єктів. Міжнародній спільноті час запровадити жорсткіші заходи проти Росії, щоб захистити себе та свої фінансові системи", – резюмував Черкаський.
Як повідомляв OBOZ.UA, Держфінмоніторинг України забезпечує підготовку до чергового засідання FATF. Зокрема, відомство продовжує привертати увагу FATF до наростаючих ризиків та загроз, які провокує Росія, особливо у співпраці з Іраном та КНДР.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Чи не ведіться на фейки!