Соцмережею Facebook активно шириться фейк про "україночку, яка підкорила сцену своїм незвичним співом". Насправді фото створив штучний інтелект, що помітно неозброєним оком, а якщо пригледітися, можна побачити вади самого зображення.
Перш за все увагу інтернет-користувача привертає зображення дитини, а вже згодом жовто-блакитний одяг в колір прапора України та клікбейтний заголовок. Однак дисонанс викликає різна інформація щодо віку дитини. Як підмітили українці у коментарях до неправдивої новини, то дівчинці 5 років, то 3, а "завтра напишуть 1-річна". Детальніше ситуацію розібрав аналітичний ресурс "По той бік новин".
"Знову фейки, і знову з дітьми. Діти викликають сильні емоції: співчуття, обурення, страх. Деякі люди схильні довіряти інформації, пов’язаній з дітьми, оскільки вважають, що вони не можуть бути частиною маніпуляцій. Це допомагає фейкам швидше поширюватися і привертати більшу увагу", – пояснили проблему цієї "новини".
Усього соцмережею "гуляє" три подібні фотографії маленьких дівчат з мікрофонами в руках. Загально вони назбирали понад 1000 поширень, тобто ця кількість користувачів повірила в інформацію та розповсюдили її на свою аудиторію та знайомих.
"Сумарно... тицьнули вподобайку – десятки тисяч людей. До цієї інформаційної кампанії причетна ціла фейсбук-мережа облікових записів-сміттярок: "Інформаційна бомба" (близько мільйона читачів); "Інфо-шок" (44 тисячі); "Патріоти України" (304 тисячі); "Реальні новини" (30 тисяч) та інші. Кожна з них опублікувала у себе на сторінці світлини маленьких співачок. А тоді одне одного ще й прокоментували та підтримали лайками", – зазначив "По той бік новин".
Неозброєним оком можна помітити, що фото дітей несправжні: контури об'єктів нечіткі, а усі присутні на кадрі текстури розгладженні. На певних зображення видно вади рук та очей.
"Кожна з цих публікацій містить у коментарях посилання на сайт-сміттярку "myzukrainy.net". Очевидно, це одна з головних цілей – затягнути туди якнайбільше відвідувачів. Контент сайту – низькопробні тексти з емоційними та клікбейтними заголовками. Крім того, використовують вже знайому багатьом схему заміни кириличних літер латинкою та навіть цифрами, щоб ошукати алгоритми пошукових систем (на випадок, якщо комусь спаде на думку перевірити інформацію). Значна частина публікацій запозичена з різноманітних анонімних Telegram-каналів", – пояснило джерело.
Що цікаво, на сайті замість неіснуючих дітей – посилання на виступ Ярини Мицик, якій точно не менше 5 років.
Раніше OBOZ.UA писав, що мережею шириться ще один фейк про хлопчика, який нібито залишився без ніг через війну.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!