У 2026 році видатки на безпеку та оборону в Україні можуть зменшитись на 600 млрд грн, а у 2027 — ще на 100 млрд грн. На думку ексрадника президента з питань економіки Олега Устенка, ці зміни не говорять про завершення війни.
Український уряд прогнозує, що через російсько-українську війну буде відбуватись гонитва озброєнь, тому видатки на оборону мають бути пріоритетними для державного бюджету. Водночас планується, що ці видатки щороку зменшуватимуться. Про те, що можуть означати подібні плани, ексрадник президента з економічних питань (2019-2024) Олег Устенко розповів у ефірі "Київ 24".
Устенко відповів на питання журналіста, який цікавився, чи зменшення видатків на війну говорить про мир у 2025-27 рр. Ексрадник погодився, що такі розрахунки "базуються на тому, що війна закінчується". Він пояснив, що зміни бюджету ґрунтуються на одному з можливих сценаріїв, який обрали в уряді. Цей сценарій — "базовий": у ньому припускають, що зменшиться інтенсивність бойових дій. У такому випадку оборонні витрати мають зменшуватись, натомість економічна активність громадян зростатиме. В урядові очікування дійсно заклали прогноз зростання, як у поствоєнний період, зауважив він.
"У поствоєнний період часу можна очікувати більше зростання і де зменшення дефіциту державного бюджету. Тобто змінюються взагалі всі параметри", — сказав Устенко.
Ексрадник президента підсумував, що зменшення видатків на 2025-27 рр. — це всього лиш один з варіантів розвитку подій, який урядовці вирішили покласти в основу майбутніх бюджетів. Якщо війна триватиме, то економічна активність, відповідно, спадатиме і можливості бюджету зменшуватимуться. В уряді є й песимістичний сценарій, і більш оптимістичний, коли економіка ростиме більшими темпами і війна закінчиться швидше, зауважив Устенко.
Зазначимо, про зміну видатків держави на найближчі два роки ідеться у документі "Бюджетна декларація на 2025-27 рр.", який 1 липня оприлюднив народний депутат Ярослав Железняк. У документі дійсно вказується, що витрати на оборону будуть зменшуватись:
- у 2025 році — 2,2 трлн грн;
- у 2026 — 1,6 трлн грн;
- у 2027 — 1,5 трлн грн.
Водночас нардеп нагадав, що видатки 2024 року — 1,6 млрд грн, тобто — війна триває, а видатки менші, ніж у наступному році. Він пояснив, що ця різниця говорить не про мир чи війну, а про дефіцит бюджету. У 2024 році у державному бюджеті не вистачає 600 млрд грн на потреби армії. Про тенденції наступних років він пояснення не дав.
Нагадуємо, 2 липня стало відомо про виділення мільйонів гривень на ремонт доріг, які будуть приводити до ладу у прифронтових регіонах. Весною Железняк розповів, який дефіцит бюджету очікується у 2025 році й скільки мільярдів доларів мають надати західні партнери.