На загальних виборах у Британії нищівну перемогу здобула Лейбористська партія на чолі з Кіром Стармером, який став новим прем’єр-міністром країни.
У ключовому союзнику України – Великобританії кардинально змінюється влада. Консерватори нищівно програли лейбористам. Лідер Лейбористської партії Кір Стармер офіційно став новим прем’єр-міністром. Стармер – перший прем’єр-міністр-лейборист за останні 14 років та сьомий прем’єр-лейборист в історії.
Робоче коріння
Кір Стармер народився 1962 року в Лондоні, а потім родина переїхала до графства Саррі. Сер Кір часто говорить про те, що в нього – робоче коріння. Він був одним із чотирьох дітей у робітничій сім’ї: його батько був слюсарем-інструментальником на заводі, а мати – медсестрою.
Усі члени сім’ї нового британського прем’єра були переконаними прихильниками Лейбористської партії. Власне, його й назвали Кіром на честь її засновника та першого лідера, шотландського шахтаря Кіра Харді.
Кір Стармер вступив до місцевого молодіжного відділення Лейбористської партії у віці 16 років. Якийсь час він редагував радикальний лівий журнал Соціалістичні альтернативи.
Кір став першою людиною у своїй сім’ї, що вступила до університету. Він вивчав право в Лідсі та в Оксфорді, а потім працював адвокатом, який спеціалізується на правах людини.
У 2008 році Кір Стармер був призначений директором Королівської прокурорської служби, тобто він був найстаршим прокурором в Англії та Уельсі. На цій посаді він перебував аж до 2013 року і був удостоєний лицарського звання в 2014 році, і став таким чином сером.
Значення для України
У привітанні, надісланому Стармеру від президента України Володимира Зеленського, той висловив сподівання, що Київ та Лондон залишаться надійними союзниками.
“Разом ми продовжимо захищати та просувати наші спільні цінності – життя, свободу та міжнародний порядок, заснований на верховенстві закону”, – написав український президент.
Заодно Зеленський подякував і Ріші Сунаку, який пішов у відставку, — за допомогу, надану Україні британською владою для захисту від російського вторгнення.
Прем’єр-міністр Естонії Кайя Каллас, якій пророкують місце глави європейської дипломатії, направила Стармеру послання, в якому наголошується на важливості колективної безпеки — що можна прочитати як побоювання з приводу російського вторгнення в Україну.
Експерти вважають, що новий бритпінський уряд дотримуватиметься чіткої проукраїнської позицією: лейбористи запевняли у подальшій підтримці України та укладеного Києвом та Лондоном договору безпеки, їхні представники, зокрема майбутній глава МЗС Девід Леммі, бували в Україні.
До того ж у своїй передвиборчій програмі Стармер прямо вказав на підтримку створення спецтрибуналу за злочин російської агресії – важливий крок для притягнення Москви до відповідальності за пов’язану повномасштабну війну.
Водночас, Лейбористська партія не зможе ігнорувати внутрішні проблеми, насамперед економічну ситуацію та сплеск нелегальної міграції. Аналітики очікують, що саме на них – принаймні на якийсь час – будуть спрямовані основні зусилля уряду Стармера. Лейбористів обрали передусім як провідників “змін”, і саме у цих двох сферах британський виборець хоче побачити зміни якнайшвидше.